PTVGYM Tiksi Vantaa: Pääkaupunkiseudun siistein PTVGYM

08.12.2024 - 12:37

Kolme viikkoa tai oikeastaan viikonloppua siinä meni kun pääsin käymään ensimmäistä kertaa uudella Vantaan PTVGYM Tiksi:llä. Ensimmäisenä viikonloppuna oli talven ensimmäiset huonot ajokelit kun lunta satoi ja jopa Pitäjänmäen PTVGYM:lle meneminen tuntui olevan hieman normaalia haasteellisempaa kelien suhteen. Niimpä ajattelin että parempi siirtää meno ensi viikkoon kun säät ovat parempia ja näin myös olikin. En kuitenkaan saanut tuona viikonloppuna ketään mukaan ja kun lauantaina oli tarkoitus lähteä salille niin lähes automaattisesti lähdin Pitäjänmäen PTVGYM:lle mitään miettimättä.

Kolmas kerta sitten toden sanoi ja itsenäisyyspäivänä menin viimein kokeilemaan PTVGYM Tiksi:n Vantaalla. Olin parilta tutultu kuullut hyvää Tiksin PTVGYM:stä joiden perusteella se vähän kuin Roihupellon PTVVGYM mutta parempi. Olen käynyt Roihupellon PTVGYM:llä kolme kertaa tehden jalkatreenin jokaisella kerralla niin en oikein osaa sanoa muista lihasryhmien laitteista sen enempää. Kyllä siellä jokaisen treenin aikana olen pyörinyt enemmän tai vähemmän mutta kun niillä ei oikeasti treenaa niin ei ne laitteet jää niin oikein kyllä mieleen.

PTVGYM Tiksi on kuin PTVGYM Roihupelto mutta pienempi. Mielestäni PTVGYM Tiksi:ssä on käytännössä samat laitteet kuin PTVGYM Roihupellossa mutta poikkeuksiakin on suuntaan ja toiseen. Tosiaan en nyt osaa sanoa PTVGYM Roihupellon laitekannasta sen enempää kun olen siellä kolme jalkatreeniä tehnyt ja muiden lihasryhmien laitteet kävin vain läpi. Muutenkin PTVGYM Roihupelto on niin suuri että siellä ei näe kuntosalia samalla tavalla kuin PTVGYM Tiksin.

Se oli hieno huomata että PTVGYM Tiksi oli vielä siistissä kunnossa vajaan parin kuukauden jälkeen avaisista. Pukuhuoneet olivat siistit, wc:t olivat siistit ja salin puolella laitteet ja välineet olivat vielä hyvässä kunnossa. Roihupellon PTVGYM:llä wc:n pöntöt olivat jo rikki ja voimakas kusi haisi puolen vuoden päästä siitä kun kuntosali oli avattu. Myöskin laitteet ja välineet olivat jo rikki kuten räkkien tangon pidikkeet. Pitäjänmäen PTVGYM:in ja Roihupellon PTVGYM:in suihkun seinissä on ollut jo pitkään laput siitä että älkää pissatko suihkussa. Näin ei ollut Tiksin PTVGYM:llä eli ainakin toistaiseksi Vantaa on puhtaampi ja siistimpi paikka kuin Pitäjänmäki tai Roihupelto.

On oikeasti paljon mielekkäämpää käydä kuntosalilla missä on siistiä eikä sotkuista. Tämän takia Tampereella on niin paljon mukavampi käydä treenaamassa kun siellä voi rauhassa käydä jopa wc:ssä oli sitten kyseessä Tampereen Loaded tai Tampereen PTVGYM. Näin on myös ollut Vantaan Loaded:lla ja Fitnessgym:llä missä on puhtaat wc:t. Yritän aina välttää menemästä wc:hen Pitäjänmäen PTVGYM:llä ja vain sitten yrittää pidätellä aina kotio asti. Wc:ssä kun meinaa tulla oksennus kusen hajusta saati sitten koko wc:hen ei viitsi edes mennä kun kusi virtaa lattialla. Onneksi salin puoleinen wc on sentään paremmassa kunnossa niin edes siellä voi käydä.

Sitten itse salin puolelle niin HCPRO:n ja Watsonin laitteita näytti olevan. Mitä nyt katsoin niin jalka- ja selkälaitteissa näytti olevan hyvä valikoima ja varsinkin hack-kyykky ja vyökyykky olivat hyviä laitteita joista tuota vyökyykkyä kaipaisin myös Pitäjänmäen PTVGYM:lle. Myöskin maastavetoalustat näytti olevan paljon paljon paremmat kuin Pitäjänmäen PTVGYM:in ja Roihupellon PTVGYM:in vastaavat. Ainoa miinus oli että mielestäni niissä ei ollut paikkoja vastustusnauhoille eli ei niitä parempia alustoja. Myöskin jos vertaa Pitäjänmäen PTVGYM:in välineitä niin joitakin tankoja ei ollut eikä ollut myöskään bokseja? En nyt muista niin tarkkaan mutta mielestäni en nähnyt bokseja?

Kuitenkin jos vertaa Roihupellon PTVGYM:iin niin tykkäsin että tila oli yhtenäistä eikä väliseinällistä kun Roihupellossa tuntuu välillä niin yksinäiselle. Jotenkin Pitäjänmäen PTVGYM:in pimeämpi ja tiiviimpi tunnelma puuttui PTVGYM Tiksistä mutta voi myös olla että olen nyt tottunut Pitäjänmäen PTVGYM:llä käymään ja tunnen sieltä ihmisiä. Kuitenkin olen ihan tyytyväinen jos Espoon tuleva PTVGYM Espoo tulee olemaan samankaltainen kuin PTVGYM Tiksi.

Kumpa vain PTVGYM Tiksi olisi ollut nyt PTVGYM Espoo. Espoossa kun ei ole yhtään kunnon kuntosalia mikä on kyllä ihme. Jos PTVGYM Tiksi olisi itselleni lähempänä niin kyllä siellä tulisi käytyä sillä osa asioista oli kuitenkin parempia siellä kuin Pitäjänmäen PTVGYM:llä.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.