PTVGYM Pitäjänmäki kokemuksia kun treenaa päivittäin

11.07.2024 - 11:56

Normaaliin tapaan minulla on nyt kesäloma taas heinäkuun puolesta välistä elokuun puoleen väliin niin laitoin lähisalin jäsenyyden jäädytykseen osan ajasta. Tällä kertaa valinta osui kesäloman alkupuoliskolle kun viime vuonna laitoin jäädytyksen jälkimmäiselle puoliskolle. Näin ollen jäädytys on nyt päällä kun loma on alkamassa kun taas viime vuonna jäädytys oli päällä kun palasin lomilta. Viime vuonna kävin lähisalilla aina siihen saakka kunnes lähdin lomille minkä jälkeen lomilta palattua kävin treenaamassa PTVGYM:llä. Nyt tein vaihtelun vuoksi päin vastoin ja olen nyt käynyt ennen lomaani treenaamassa PTVGYM:llä ja loman jälkeen pääsen sitten suoraan "arkeen".

Normaalisti käyn Pitäjänmäen PTVGYM:llä kaksi tai kolme kertaa viikossa loppu viikon puolella ja alkuviikon käyn lähisalilla. Viime vuoden kesällä kävin siis joku kolme viikkoa putkeen pelkästään PTVGYM:llä kun lähisali on jäädytyksessä ja olikohan se myöskin viime vuoden joulukuussa samoin. Tämän lisäksi aina silloin tällöin tulee käytyä PTVGYM:llä myöskin "epänormaalisti" mutta pääsääntöisesti se osuu aina tuohon torstaina - lauantaina päiville.

Olen tästä jo aikaisemminkin kirjoitellut mutta kirjoitan nyt uudestaan. Kun olen nyt käynyt päivittäin Pitäjänmäen PTVGYM:llä niin olen huomannut että kyllä siellä muutkin käyvät ellei nyt ihan niin lähes päivittäin. Samoja ihmisiä näkee usein eli useat ihmiset käyvät samoihin aikoihin treenaamassa sekä myöskin sellaisia ihmisiä joita näen aina silloin tällöin eli osa ihmisistä ei käy aina samaan aikaan. Tämän lisäksi varsinkin kesäaikaan olen tänä vuonna sekä viime vuonna nähnyt usein "salituristeja" joita ei ole sitten pahemmin enää näkynyt. Nämä ihmiset tunnistaa suhteellisen helposti ja osasta täytyy ihmetellä että miksi jos tulee uudelle / oudolle kuntosalille niin ei testata laitteita vaan mennään tekemään normaalia treeniä käsipainoilla? 

Tälläinen jamppa tuli vastaan viime viikon loppupuolella että hän siinä pyöri ja hyöri katsellen salin tarjontaa ja päätyin tekemään käsipainoilla treeniä minkä jälkeen en nähnyt häntä enäää. En kyllä nyt niin vahdannut tai katsonut hänen tekemisiään mutta itselläni oli muistaakseni maastaveto treeni ja silloin "sarjojen" / toistojen välissä on aikaa. Varsinkin kun teen penkkiä, kyykkyä tai maastavetoa niin silloin minulla on aikaa nähdä enemmän sekä silloin kello on myöskin vielä sen verta että ihmisiä on salilla enemmän.

Mistä päästäänkin siihen että kuten viime kesänä huomasin niin nyt myös tänäkin kesänä huomaan että mitään logiikkaa sille minä päivänä salilla on treenaajia ja minä päivänä kuntosali on tyhjempi niin ei ole. Esimerkiksi tämän viikon maanantaina oli todella hiljainen päivä kun taas sitten tiistaina oli täydempää ja taas keskiviikkona ainakin alkuun hiljaisempaa. Vaikka salilla onkin ollut välillä täydempää niin silti siihen aikaan kun itse aloitan treenini niin yleisesti penkit, kyykkyräkit sekä maastavetopaikat ovat vapaina. Suurin osa treenaajista on siinä käsipainoalueella / ristikkäistaljoissa kuten millä tahansa muullakin kuntosalilla.

Yleisesti Pitäjänmäen PTVGYM alkaa viimeistään hiljenemään siinä kello 20 aikoihin mutta jo 19.30 on yleisesti rauhallista. Kello 21.00 mennessä kuntosali onkin sitten jo lähes tyhjä. Näin siis nyt näin kesänä ja kyllä tätä samaa huomasin vielä tuossa alkukesästä lähisalilla että kuntosali tyhjeni normaalia aikaisemmin. Siksi kävin hieman aikaisemmin kuntosalilla ja siksi olen nyt mennyt hieman normaalia aikaisemmin myöskin Pitäjänmäen PTVGYM:lle sillä ainakin toistaiseksi olen päässyt aloittamaan treenin heti. Kyllä tällä viikolla kuulin yhdeltä kun pääsin pukuhuoneeseen ja olin menossa treenaan että kun hän oli ollut treenaamassa niin kuntosali oli ollut tupaten täynnä eikä mitään oikein päässyt tekemään.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Lainasin kaverilta Ranskalaisen Ei sanaakaan bluray:n (Tell No one) ja kun olin sitä alunperin katsomassa huomasin että Panasonic UB820 4K bluray soitin näytti laitteen näytössä vain stop. Yritin painaa Panasonic UB820 4K bluray soittimen kaukosäätimessä valikko ja play näppäimiä minkä jälkeen poistin levyn soittimesta ja putsasin sitä. Tämän jälkeen laitoin Ei sanaakaan bluray:n takaisin Panasonic UB820 4K bluray soittimeen mutta lopputulos oli sama ja taisin tehdä levy puhdistuksen vielä toistamiseen.