Pari 200kg penkki treeniä pitkästä aikaa

03.07.2023 - 10:53

Tällä viikolla tuli tehtyä pari penkkiä treeniä missä molemmissa treeneissä sain 200kg. Tuo maaginen 200kg oli otettua tällä viikolla kolme kertaa kun ensimmäisessä treenissä otin sen kerran ja toisessa kaksi ykköstä. Jälkimmäisessä treenissä perjantaina olin kyllä hakemassa kahden toiston sarjaa mutta jo ensimmäinen ykkönen oli todella raskas. Viikon ensimmäisessä treenissä tiistaina tuo 200kg tuli paljon kevyemmin kuin nyt jälkimmäisessä treenissä perjantaina. Järkevintä olisi ollut tehdä viikon jälkimmäinen treeni hieman eri tavalla mutta päätin nyt tehdä näin.

Kuitenkaan penkki 200kg ei ole itselleni ihan niin helppo asia kuin välillä luulisi. Olen kuitenkin saanut nostettua 200kg ja enemmän niin monta kertaa että en osaa niitä enää laskea. Tuo penkin maaginen 200kg on menettänyt merkityksen minun treeneissä eikä merkitse minulle oikeastaan mitään. Kuitenkin aina silloin tällöin on hyvä kokeilla ja ottaa tuo 200kg ihan vain sen takia että myös penkissä mieli pysyy välillä hieman korkeammalla.

Olen nyt viime kuukausina keskittynyt enemmän maastavetoon sekä kyykkyyn ja jättänyt penkin varjoon. Välillä on tullut kokeiltua jotain mutta yleisesti olen tehnyt penkki treenejä aikalailla samalla kaavalla. Ehkä jopa liian samalla kaavalla että siihen pitäisi tehdä muutoksia. Siksi nyt saatoin tehdä ja ottaa tämän viikon molemmissa treeneissä tuon 200kg kun en niitä ole sen pahemmin ottanut. Olen näin saanut hieman erilaisuutta treeniin vaikka sitä voisi tehdä monella muullakin tapaa.

Kuitenkin sinällään olin positiivisesti yllättynyt että nyt tuo 200kg tuli vaikkakin ei niin helposti kuin se on tullut. Kuitenkin suurin syy oli myös henkinen kun en ole 200kg painoilla tottunut tekemään. Silloin se oli eri kun tein jatkuvasti 200kg tai yli käyttäen slingshottia. Vaikka nuo treenit olivatkin slingshotilla tehtyjä eli normaalia helpompia toistoja niin henkisesti olin valmiimpi 200kg penkkiin. Sama asia on minulla kyykyssä kun pääsen 200kg painoihin niin tekeminen muuttuu radikaalisti vaikeammaksi. Vielä 180kg sekä 190kg menevät jopa helposti ilman ongelmia niin henkisellä puolella kuin tekniikan puolella mutta heti kun tangossa on 2:lla alkava luku niin tekniikka tuntuu heti kärsivän.

Heti kun mennään liikkeessä omien rajojen yläpuolelle eli sellaisiin painoihin joilla ei niin useasti tee tai tekee vähemmän niin ongelmat alkavat. Tämän takia pitää vain myös sellaisilla painoilla treenata että niihin myös tottuisi. Tämän vuoksi hain viikon kummassakin penkki treenissä 200kg ihan vain että tottuisin taas tekemään 200kg painoilla. Seuraavaksi pitää miettiä jos lähtee vain hakemaan 170 - 190kg painoilla pidempiä kolmesta - kuuteen toistoa ja useampia sarjoja. Tuo ei kuitenkaan ole hyvä pidemmällä aikavälillä että jatkan 200kg nostamista varsinkin jos niillä tulee nyt vain ykkösiä. Toisaalta voisin ottaa slingshotin käyttöön ja lähteä hakemaan 200kg painoilla viiden toiston sarjoja.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?