Päivän molemmat jalkatreenit isommilla painoilla kymmenen toiston sarjoilla

16.11.2016 - 12:06

Eilen mennessä kevyellä ruokavaliolla koko päivän en huomannut vielä eilisessä iltatreenissä mitään vaikutuksia jaksamisen tai palautumisen kanssa. Kaikki oli kuitenkin tänä aamuna toisin sillä treenissä tunsin tehojen olevan hieman kadoksissa. Aloittaessani aamutreenin kyykyllä laitoin sen tekemisen aamutreenin piikkiin mutta mitä pidemmälle aamutreeni meni niin sitä helpommin olin puhki. Jo kyykyssä huomasin sarjojen välillä pienen pientä huimausta lähinnä parin ensimmäisen sarjan jälkeen mutta vielä tässä vaiheessa en ajatellut eilisen kevyen ruokavalion vaikutusta vaan sitä että nyt oli aamutreeni ja en ollut syönyt vain kunnon aamupalaa. Näin kun on yleensä muutenkin aamutreenissä mennyt että kyykyssä on vain näkynyt aamun vaikutus ja muut liikkeet ovat menneet sitten paremmin. Tänä aamuna näin ei siis ollut vaan tekeminen oli kokoajan raskaampaa kuin normaalina aamuna.

Väsymys mikä näkyi tämän aamun aamutreenissä näkyi myös treenin jälkeisessä palautumisessa. Aamutreenin jälkeen treenin lopettamisesta lähtien huomasin palautumisen kestävän normaalia pidempään ja vielä esimerkiksi puolituntia aamutreenin jälkeen palautumisen vaikutus on ollut normaalia hitaampaa. Saa nähdä miten päivän ruokailut vaikuttavat treenin jälkeen palautumiseen ja luulisin palautumisen nopeutuvan kunhan tästä saan syötyö sillä toistaiseksi olen aamun mennyt pelkällä Recoveryllä. Tänään on vuorossa ihan muutenkin normaali ruokavalio joten päivän aikana palautuminen olisi hyvä saada normalisoitua ennen tämän illan kuntosalitreeniä. Illan kuntosalitreenistä voi tulla vaikea jos palautumisessa kuluu kauan tai en edes ehdi palautua ennen iltatreeniä. Onhan tässä kuitenkin yli 10 tuntia treenien välissä joten kyllä tuossa ajassa pitäisi pystyä palautumaan.

Päivän mittaan huomasin palautumisen kohentuvan sitä mukaan mitä enemmän söin. Aamun palautumista aamutreenin jälkeen haittasi aamulla hiukan se etten aloittanut syömistä ihan normaaliin aikaan vaan hieman myöhemmin. Silti vaikka kroppa alkoi palautumaan päivän aikana niin silti palautuminen tuntui normaalia hitaammalta. Kun palautuminen tuntui kestävän normaalia kauemmin ja kun hieman aloin miettimään iltatreeniä niin ajattelin vain miten jaksan edes treenata illalla. Voiko tämän päivän normaali ruokavalio auttaa niin nopeasti että vaikka aamutreeni meni hieman väsyneesti niin iltatreenin jaksan tehdä paremmin?

Aamun etureisipainotteinen jalkatreeni

Laitoin siis aamutreenin aloitusliikkeen kyykyn hieman väsyneemmän menon ihan aamun piikkiin. Tämän jälkeen tein askelkyykyn käsipainoilla "pumppauksella" ja tämä meni yllättävän raskaasti. Tämän jälkeen aloinkin miettimään eilisen ruokavalion vaikutusta tämän aamun aamutreeniin. Vielä seuraavaan liikkeeseen en tehnyt muutoksia vaan tein yhden jalan jalkaprässin niin suurilla painoilla kun vain sain tehtyä kymmenen toiston sarjoja. Viimeisen liikkeen etureisikoneen teinkin sitten kevyempänä alkuperäisestä suunnitelmasta koska en vain enään tässä vaiheessa jaksanut tehdä kunnolla. Yritin tehdä niin hyvin kun vain jaksoin vaikka tekeminen alkoi olemaan jo aika väsynyttä. 

Aamun jalkatreeni

  • Kyykky 60kg x10, 3x10 100kg
  • Askelkyykky käsipainoilla "pumpaten" about 30 askelta 15kg
  • Yhden jalan jalkaprässi 3x10 150kg
  • Etureidet 5kg korotussarja & 10kg tiputussarja 7 toistoa 20kg -> 50kg -> 10kg x2 ilman taukoja

[[{"fid":"365","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":375,"width":500,"class":"media-element file-default"}}]]

Illan takareisipainotteinen jalkatreeni

Päivällä mietin illan tulevaa kuntosalitreeniä ja sen sujumista mutta en oikeastaa miettinyt koko asiaa enään sen jälkeen kun lähdin toimistolta tänään. Oikeastaan kun täytin vesipulloa kuntosalilla ja aloin miettimään millä liikkeellä aloittaisin illan jalkatreenin en mietiinyt yhtään jaksamista. Ehkä asia oli vain parempi näin etten koko iltana miettinyt jaksamisen kannalta asioita vaan keskityin miettimään mitä liikkeitä tekisin. Päädyin aloittamaan illan jalkatreenin Bulgarialaisella askelkyykyllä käsipainoilla  mikä olikin ensimmäinen kerta kun tein kyseistä laitetta muualla kuin smith-laitteessa sekä käytin painoja. Tein liikkeen 20kg käsipainoilla ja se olikin tänään ihan maksimi millä jaksoin tehdä. En tiedä vaikuttiko päivän kunto vai että tein liikettä ensimmäistä kertaa enemmän siihen että liike tuntui todella raskaalle. Ehkä Bulgarialainen askelkyykky on vain yleisti raskas liike missä ei oikein käytetä niin raskaita painoja? En oikeastaan edes tiedä mikä on raskas paino Bulgarialaiseen askelkyykkyyn.

Bulgarialaisen jälkeen tein illan eniten hikeen tuovan liikkeen mikä oli tänään syvä sumokyykky käsipainolla. Normaalistikkin en oikein tiedä onko sumokyykky todellisuudessa sellainen liike minkä tekemisessä tulee noin hiki vai vaikuttiko tiputussarjan tekeminen asiaan radikaalisti. Tietenkin kun olen tehnyt sumokyykkyä käsipainoilla normaalisti nopeatempoisena niin kyllä siinä yleensä on lämmin tullut mutta tänä iltana hiki oikein alkoi virtaamaan kun tein tiputusarjana liikkeen. Tein vielä tiputusarjoja kolme kappaletta vaikka jo yksikin olisi riittänyt ja tällöin olisi voinut ottaa enemmän tiputuksia.

Sumon jälkeen vuorossa oli illan kevyin liike eli pohkeet istuen. Tässä yritin vain ottaa niin paljon painoja millä pystyin tekemään kymmenen toiston sarjoja. Tein nyt illallakin liikkeet yleisesti kymmenellä toistolla kun hain sitä että tein päivän kummatkin treenit saman tyylisinä. Isoilla painoilla kymmenen toiston sarjoja siten että aamulla tein etureisipainotteisin treenin ja illalla takareisipainotteisen sekä pohkeet. Aikaisemmin ole käyttänyt samaa tyyliä kuin muina päivinä eli aamulla kun olen tehnyt isommilla painoilla niin ilalla olen tehnyt pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Tänään vain halusin tehdä kummatkin treenit samalla tyylillä kun päivän kummassakin treenissä tein kuitenkin eri asioita.

Illan kuntosalitreenin päätin takareisipotkuun missä tein myös isoilla painoilla. Takareisipotkujen tekeminen normaalia isommilla painoilla laittoi vain mietityttämään kun yleensä tuossa on käynyt heikommin. Olen normaalisti tehnyt takareisipotkuja niin isoilla painoilla kun olen vain pystynyt tekemään pidempiä sarjoja tai kymppejä mutta en kuitenkaan maksimeilla. Liikkeen tekemisessä kun on yksi isompi "ongelma" kun liikettä tekee etureisikoneessa. Kun takareisipotkuja tekee isoilla painoilla niin tällöin myös liikkeen tekemiseen tarvitsee käyttää enemmän voimaa minkä johdosta taas etureisikone alkaa liikkumaan. Yleensä kun etureisikoneet eivät ole maassa kiinni niin varsinkin toinen puoli missä ei ole painopinkka alkaa helposti liikkumaan ja tämä on ongelmallinen tilanne varsinkin kesken sarjan. Varsinkin kun etureisikone liikkuun sivuttain eikä poikittain taaksepäin. Tietenkin myös tekniikalla jolla tekee takareisipotkua on vaikutusta siihen liikkuuko etureisikone tai miten paljon etureisikone liikkuu. Jalan ollessa hieman liian edessä tällöin työntöliike menee enemmän vinottain pystyyn kuin pystyyn minkä johdosta myös etureisikone alkaa liikkumaan. Kun saa pidettyä asennon lähellä etureisikonetta sekä potkut ylöspäin kuin vinottain niin tällöin saa pidettyä etureisikoneen helpommin paikoillaan. Asento hieman liian kauakana etureisikoneessa ja potkujen lähtiessä hieman liikaa vinoon niin tällöin etureisikone lähtee helposti liikkumaan vaikka painoja ei olisikaan paljoa.

Sanoisin tämän illan Bulgarialaisen askelkyykyn sekä takareisipotkun sopineen hyvin yhteen. Sain nimittäin todella hyvän tuntuman tänään takareisille ja uskoisin sen olevan näiden kahden liikkeen ansio. Muutenkin olen huomannut nyt näiden kahden liikkeen olevan parhaimmmat takareisiliikkeet millä olen saanut parhaimman tuntuman takareisiin. Nyt ensimmäistä kertaa tein nämä kaksi liikettä samaan treeniin ja tulos tuntui olevan loistava. Saa nyt nähdä voiko yhteen jalkatreeniin tehdä näitä molempia liikkeitä vai onko tämä mahdollista vain kun tekee takareidet omana treeninä. Jos sijoittaisin nämä kaksi liikettä samaan jalkatreeniin niin tällöin liikkeiden yhteismäärä kasvaisi aika suureksi.

Illan jalkatreeni

  • Bulgarialainen askelkyykky käsipainoilla 3x10 20kg
  • Sumokyykky syvä 3x 5kg tiputussarja 30kg, 25kg, 20kg
  • Pohkeet istuen 3x10 125kg
  • Takareisipotku 3x10 55kg

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?