Pääliikkeiden apuliikkeistä sekä lihasryhmistä mitkä auttavat pääliikkeitä

15.10.2017 - 10:27

Samalla kaavalla mennään treenien osalta eli penkki, kyykky ja maastaveto suurilla painoilla enemmän powerlift-tyyliin ja treeniin muut liikkeet enemmänkin sitten bodaus-tyylin. Vaikka olenkin nyt keskittynyt tekemään penkin, kyykyn sekä maastavedon voimapainotteisesti niin treenin muissa liikkeissä en ole ajatellut treenin pääliikettä käytännössä yhtään. En ole siis käyttänyt hyväkseni pääliikkeen apuliikkeitä ainakaan vartavasten tietoisesti lopputreenissä vaan tehnyt mitä päähän on tullut mieleen. Oikeiden apuliikkeiden tekeminen auttaa pääliikkeen tekemisessä paljon ja apuliikkeiden avulla saa nostettua penkin, kyykyn sekä maastavedon tuloksia sekä tekniikkaa.

Itse en ole vain lähtenyt ihan tähän tyyliin treenaamaan sillä se karsii treenien liikkeitä ja tällä hetkellä en halua painottaa penkin, kyykyn ja maastavedon tuloksia sillä tasolla, että muokkaisin koko treenin tukemaan näitä liikkeitä. Omalta kannaltani treeeneistä tulisi hyvinkin nopeasti aika yksitoikkoisia sillä treeneissä pitäisi tehdä todella paljon samoja liikkeitä treenistä toiseen. Tällä hetkellä haluan tehdä eri liikkeitä treenistä toiseen ihan mielen mukaan ja olla pois kaavamaisuudesta.

Toisaalta omat tulokseni niin penkissä, kyykyssä kuin maastavedossa ovat sellaisissa tuloksissa, että kehityksen kannalta minun pitäisi harkita keskittyväni apuliikkeiden tekemiseen enemmän. Varsinkin kyykyn sekä maastavedon kannalta minun pitäisi keskittyä tekemään muun muassa takareisiä voimahakuisemmin eikä tuntuma hakuisesti kuten tällä hetkellä. Oma valintani on ollut tehdä treenit enemmän tuntumahakuisesti jolloin se ei tue pääliikettä läheskään niin paljon kuin apuliikkeiden tekeminen voimahakuisemmin tai runttaavammin.

Myös apuliikkeiden valinnat vaikuttavat pääliikkeen kehittymiseen eli apuliikkeiden pitää olla niitä oikeita juuri sinulle eikä vain mitä vain. Pystypunerrus, ranskalainenpunnerus, ojentajapunnerrus auttavat penkkituloksen kasvattamiseen yhdessä selkäliikkeiden kanssa kuten ylätalja tai alatalja. Omasta mielestäni juurikin selän oikea treenaaminen edesauttaa penkkiin todella paljon minkä olen huomannut itse juurikin silloin kun olen treenannut rintatreenin selkätreenin jälkeen. Joko tuplatreenipäivinä jolloin olen tehnyt selkätreenin aamulla ja rintatreenin illalla tai normaalilla tyylillä tehden selkätreenin jälkeen rintatreenin seuraavana päivänä. Tämä ei tarkoita kuitenkaan sitä, että hakataan maastavetoa ihan loppuun asti selkätreenissä minkä jälkeen seuraavana päivänä tehdään penkkia hyvin vaan tehdään normaali ihan selkätreeni.

Lihasryhmien järjestyksillä on merkitystä ainakin silloin kun haetaan kovempia painoja ja halutaan pystyä tekemään sitä omaa "parasta" painojen saralla. Ainakin siis mitä rintatreeniin ja penkkiin tulee sillä olkapäätreeni ja käsitreenit vaikuttavat penkkiin melko helposti negatiivisesti. Omasta mielestäni ainakin olkapäätreeni kannattaa tehdä vasta rintatreenin jälkeen. Se millä tyylillä treenaat käsiä tai miten vaikuttaa siihen voiko kädet tehdä ennen rintatreeniä. Yleisellä tasolla käsitreenin voi tehdä ihan hyvin ennen rintatreeniä. Tietenkin vielä vaikuttavat tekijä on se, että treenaa samoja lihasryhmiä treenissä niin se vaikuttaa erilailla ja se pitää ottaa huomioon.

Itse sain kyllä tällä viikolla tehtyä kunnolla ensiksi maastavetoa minkä jälkeen seuraavana päivänä jaksoin tehdä penkkiä paremmin kuin hyvin, mutta olen itse tottunut tähän ja minulla saattoi olla vain hyvä päiväkin. Maanantaina tuli tehtyä maastavetoa 220kg painoilla yksi viiden toiston sarja mitä seurasi kolme neljän toiston sarjaa. Noiden sarjojen välissä minulla nousi todella paljon sykkeet minkä jälkeen lopputreenissä ei tarvinnut tehdä paljon mitään niin sykkeet jo nousivatkin korkealle. Tämän jälkeen tiistaina tulikin sitten vedettyä penkissä 205kg painoilla kolme viiden toiston sarjaa slingshottia ja pakkotoistoja käyttäen eli ihan normaalia tekemistä siinä mielessä, että käytin slingshotia ja pakkotoistoja. Se millä saa tehtyä ilman suurempaa persepumppausta pidempiä sarjoja painoista riippumatta menee vain paremmin perille eikä sitä kukaan laske onko sarja tehty pakkotoistoilla vai ei. Parempi vain saada pidempiä sarjoja ja tärkeintähän on se, että se myös tuntuu rinnassa hyvin eikä se, että toistot ovat puhtaita.

Some #squat set for 150kg & 170kg #legday #legworkout #gym #gymlife #powerlifting #squats #gymshark #beats #trance

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Jos tuosta vielä jatkaisi niin sain tehtyä vielä keskiviikkona itselleni raskaita kyykky sarjoja. Tämän pohjalta siis itselleni ei maanantain raskaat maastavedot olleet este viikon muiden lihasryhmien pääliikkeille. Tätä en kuitenkaan ihan näin suosittele sillä monella tai yleisesti painot tulevat tippumaan kun lähdetään tekemään tyyliin penkkiä seuraavana päivänä maastavedon jälkeen. Siksi onkin parempi keskittyä ja miettiä mitä tekee ja koska tekee eikä vain tee ellei siihen oikeasti pysty ilman painojen vähentämistä. Selkätreeni ilman maastavetoa pohjalle ennen rintatreeniä auttaa omasta mielestäni todella paljon rintatreenin menemistä perille sekä auttaa nostamaan penkin painoja tai toistomääriä. Se auttaako tämä suoraan ja heti niin en tiedä, mutta ainakin pienen totuttelun jälkeen se alkaa auttamaan. 

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.