Oikea jalkatreeni pitkästä aikaa PTVGYM:llä

28.10.2023 - 11:37

Eilen perjantaina tuli tehtyä pitkästä aikaa oikea jalkatreeni missä ensimmäisen liikkeen jälkeen alkoi tehdä jo pahaa. Oikeasti tein kyllä hieman vastaavan kovan jalkatreenin edellisenä lauantaina Roihupellon PTVGYM:llä missä tuli käytyä pitkästä aikaa. Ensiksi tein normaaliin tapaan kyykkyä mitä seurasi sitten vyökyykky, vaaka jalkaprässi ja heiluri hack-kyykky. Tuo kyseinen jalkatreeni oli aikalailla sitä luokkaa mitä nyt noita kovempia jalkatreenejä olen tehnyt. Niitä tulee aina silloin tällöin tehtyä mutta ero nyt eiliseen on silti merkittävä.

Yleensä kun olen käynyt tekemässä jalkatreenin PTVGYM:llä, Tampereen Loaded:lla tai Vantaan Loaded:lla niin yritän tehdä ne erilaisena ja mahdollisimman raskaina. Kuitenkin ne eroavat tuohon eilen tehtyyn jalkatreeniin siinä että olen tehnyt ne yksin ja pidemmillä tapauksilla. Tällä kertaa minulla oli kaveri mukana ja teimme yhdessä treeniä minkä johdosta tauot olivat lyhyemmät ja pystyin tekemään myöskin pakotettuja toistoja sekä sarjat kunnolla loppuun kun oli se varmistus jokaisessa liikkeessä ja sarjassa.

Yksin kun tekee jalkatreeniä niin ihan oikeasti ei silloin kaikkea saa irti treenistä juuri siitä syystä että liikkeissä jättää niitä toistoja tekemättä. Kun yksin teen kovemman jalkatreenin niin tiedän ja tiedoston aina sen että en tee ihan 100% loppuun sarjoja kun en voi. En vain voi tehdä ihan niin loppuun kuin haluaisin sillä silloin jäisin laitteeseen jumiin enkä pääsisi sieltä pois. Myöskin sarjojen väliset palautumiset ovat juuri sen pitätuiset koko ajan kuin toinen tekee. Tietenkin tämän voi karsia pois yksin treenaamisessa tarkalla kellotuksella.

Kun teen yksin kovempia jalkatreenejä niin silloin myös pidän tietoisesti pidempiä taukoja sarjojen välillä jotta saan käytettyä suurempia painoja sekä että saan tehtyä monta pidempää sarjaa. Jos pitäisi saman pituiset palautukset kun treenaan yksin ja mitä esimerkiksi eilen niin silloin minun pitäisi tehdä pienemmillä painoilla ja lyhyemmillä toistomäärillä. Itse olen yrittänyt pitää mahdollisimman isoja painoja käytössä sekä eräänlaista pysäytystekniikkaa että toistot eivät menisi ihan vain tempo edellä.

En tiedä näkyykö se kunnolla tuossa treenivideossa mutta yritin pitää edes hieman pysäytyksiä liikkeissä ettei ne mennyt ihan nonstop tempo edellä treenaamiseksi. Eilen tuli myöskin heti huomattua ero Roihupellon PTVGYM:in hyvän vyökyykyn ja Pitäjänmäen PTVGYM:in surkean vyökyykyn välillä. Minulla oli niin paljon vaikeuksia löytyy hyvä tekniikka Pitäjänmäen PTVGYM:in vyökyykky laitteella. Myöskin tuntui niin epäluotevalta tehdä koko kyykky liikettä vyökyykyssä kun se ei oikein tunnu luontevalta kyykyltä. Roihupellon PTVGYM:llä oli paljon parempi vyökyykky mitä on oikeasti mukavat tehdä. Pitäjänmäen PTVGYM:in vyökyykkyä tulee vain tehtyä kun haluan tehdä vyökyykkyä vaikka itse laite on huono.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.