Loppuviikon treenit sekä vaihteeksi hyvä sunnuntain kuntosali

16.11.2016 - 12:06

Treenipäivien vaihtuessa minulla oli perjantaina vuorossa selkätreeni viikon viimeisenä treeninä. Lähtökohdat treenille eivät olleet loisteliaat, koska ennen treeniä tunsin alaselässä pientä kipua tai oikeastaan jäykkyyttä. Tästä huolimatta olin ajatellut aloittavani selkätreenin maastaveto + good morning supersetillä. Kolmas salipäivä putkeen ja muutenkin kropassa pientä väsymystä joten päätin aloittaa treenin "selän murskaajalla". Jostain syystä pidän tätä supersettiä helpompana kuin tehdä suurilla painoilla maastavetoa ja kun muutenkin olin epävarma miten suurilla painoilla olisin jaksanut tehdä maastavetoa niin supersarja oli oikea ratkaisu. Viimeviikolla tuli tehtyä normaalia pidempi selkätreeni ja perjantaina pidin selkätreenin normaalissa neljässä liikkeessä. Varsinaisen treenin päätteeksi yritin tehdä ja katsoa miten menee leuanvetojen kanssa. Leuanvedot kun eivät yleisesti minulta ole ikinä sujunut paitsi yhtä aikaa jolloin tein aktiivisesti leukoja. Pari kolmosta suorilta käsiltä oli minulle hyvä suoritus ja olin siihen tyytyväinen kun luulin tuloksen jäävän nollaan tai ykköseen. Nyt jos alkaisiin tekemään aktiivisesti leukoja niin ehkä tulokset alkaisivat paranemaan.

Selkätreeni

  • Supersarja maastaveto 3x7 140kg + good morning 3x10 60kg
  • Kulmasoutu tangolla 3x10 80kg
  • Alatalja 3x10 80kg
  • Ylätalja 3x10 60kg

[[{"fid":"151","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"263","width":"350","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Tänään alkoi uusi treeniviikko hyvällä sunnuntailla pitkästä aikaa. Tänään jätin penkin tekemättä niinkuin olisi viimeviikollakin pitänyt ja tein vaihteeksi alavinopenkkiä. 110kg meni kolme kymppiä jonka jälkeen jäi hyvin voimia loppu treeniin. Syöminen ennen treeniäkin oli jäänyt aamupalaan joten minulla oli muutenkin epävarma fiilis miten jaksan tehdä treeniä. Lisäksi kun muutenkin sunnuntain treenit ovat menneet lähiaikoina heikommin niin epävarmuuksia oli ilmassa. Treeni meni tänään hyvin joten en ala vielä miettimään sunnnuntain vaihtamista takaisin maanantaille.

Rinta & ojentajat

  • Alavinopenkki 1x10 60kg, 3x10 110kg
  • Vinopenkki käsipainoilla 3x10 35kg
  • Ranskalainenpurrennus istuen 3x10 42,5kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa naru 3x10 60kg
  • Yhden käden ojentajapunnerrus taljassa vastaotteella 3x10 30kg
  • Superina ojentajapunnerrus taljassa normi 3x10 60kg, ojentajapunnerrus taljassa normi leveä 3x10 60kg
  • Supersarja Ristikkäistalja 3x10 11.25kg + ristikkäistalja alhaalta 3x10 8.75kg

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.