Kyykky ennätyksiä ja sain kyykyn taas kulkemaan tekniikka muutoksella

20.01.2025 - 09:09

Edellisen viikon lauantaina tuli tehtyä uusi boxi kyykky ennätys sekä samalla ketju boxi kyykky ennätys. Tämä tuli eräällä tapaa hieman yllättäen kun en ollut tehnyt boxi kyykkyä muutamaan viikkoon mutta toisaalta ei sillä kyykky muuten oli sujunut hyvin ennen ja jälkeen tuon treenin. Tuon boxi kyykky ennätyksen välissä tuli tehtyä hyvä normaali kyykky treeni viikolla minkä jälkeen nyt viime viikon lauantaina tuli sitten tehtyä pysäytys kyykyssä 180kg painoilla sarjaennätys. Näin ollen sain viikon sisään tehtyä uuden ykkös ennätyksen sekä sarjaennätyksen.

Pitää palata ajassa jonkin verran taaksepäin loppusyksyyn kun aloin tekemään boxi kyykkyä pitkästä aikaa aktiivisesti. Vuosia vuosia sitten tein boxi kyykkyä yhdessä vaiheessa aktiivisesti ja viikon toinen kyykky treeni taisikin olla aina boxi kyykkyä tai ainakin jokatoisella viikolla tein boxi kyykkyä. En sitten tiedä miksi boxi kyykky taas jäi treeneistä mutta yhdessä vaiheessa kun aloin käymään Pitäjänmäen PTVGYM:llä niin palautin boxi kyykyn ohjelmaan. Tuolloin tein aktiivisesti boxi kyykkyä ketjuilla jonkin aikaa kunnes se taas sitten jäi jostain syystä.

Tuossa jossain kohtaan syksyllä sitten aloitin taas boxi kyykyn tekemisen aktiivisesti ihan vain sen takia että halusin saada kyykky treenejä alle missä saan varmasti syvyyttä kyykkyihin. Minun suurin ongelma kyykyssä kun on tarpeeksi alas meneminen. Onneksi viime aikoina ne ihan liian ylös jäännit ovat jääneet pois. Tämän sain karsittua sillä että aloin tekemään pysäytys kyykkyä tai ainakin edes yritän pysäyttää. Tällä tavalla saan vietyä kyykyn paremmin alas kahdesta syystä: ensinnäkin painot ovat maltillisemmat ja toisekseen tunnen paremmin kuinka alhaalla olen.

Kun aloin tekemään pysätys kyykkyä niin huomasin hyvin nopeasti sen että menin paremmin tarpeeksi alas tai ainakin melkein. Kyykkyni eivät jääneet ihan niin ylös kuin ne olivat joskus pahimmillaan jääneet mutta tuo johtui osittain siitä että menin välillä liian isoihin painoihin ja en vain uskaltanut vielä kyykkyjä alas. Välillä taas puolestaan kyykyn jääminen ylös johtui yksin omaan tekniikasta ja siitä että tunsin kyykyn menevän alemmaksi mitä se todellisuudessa meni. Onneksi sain kuitenkin tämän asian korjattua minkä johdosta sain kyykkäämiseen lisää varmuutta ja luotettavamman tekniikan.

Kun aloin tekemään boxi kyykkyä syksyllä niin ensimmäisessä treenissä huomasin kaatuvani liian eteen minkä lisäksi tunsin tekniikan olevan enemmän tuolille istumista kuin suoraan alas menemistä. Toisessa treenissä sain korjattua tuon eteen kaatumisen pois mutta tuo tunne tuolille istumaan jäi lähestulkoon aina tähän päivään saakka. Jotenkin kun tein boxi kyykkyä niin automaattisesti lähdin hakemaan laskeutumista samalla tavalla kuin tuolille istuisi enkä siten kuinka normaalisti kyykkäisin. Huomasin tämän aina kun tein normaalia kyykkyä sen jälkeen kun olin edellisessä treenissä tehnyt boxi kyykkyä.

Minulla oli normaalissa kyykyssä ihan erilainen tekniikka kuin boxi kyykyssä. Tätä samaa minulla oli / on kun teen Pitäjänmäen PTVGYM:in vipuvarsi vyökyykyssä treeniä verrattuna muihin vyökyykkylaitteisiin. Jotenkin tuo HC-PRO:n vyökyykkylaite ei ole vain oikein sopinut itselleni siinä mielessä että tekisin vyökyykkyä kyykky tekniikalla vaan että istuituisin penkille istumaan. Tätä samaa ei ole ollut millään muulla kuntosalilla millä olen vyökyykkyä tehnyt mutta toisaalta muilla saleilla on parempi vyökyykkylaite mikä toimii vaijerilla tullen suoraan alhaalta eikä toimi kuin vipuvarsi.

Joulun aikaan Vammalassa huomasin ja tajusin ensiksi normaalissa kyykyssä että olen alkanut tekemään myös kyykkyä enemmän sillä tyylillä kuin tekisin boxi kyykkyä. Niimpä heti ensimmäisessä treenissä aloin korjaamaan sitä asiaa niin kuin myös vyökyykkylaitteessa mikä Kerhis Gym Sastamalassakin oli vipuvarsilaite mutta parempi. Se mitä yksinkertaisesti tein oli vain keskittyä pitämään lantio edessä ja viemään kyykky suoraan alas eikä yrittää laskeutua mihinkään penkille. Tein tällä tyylillä normaalit kyykyt ja vyökyykyt Kerhis Gym Sastamalassa vuoden vaihteen aikana.

Keskityin jatkamaan tuota kyseistä tyyliä kun palasin kotiin ja jatkoin kyykky treenejä PTVGYM:llä. Varsinkin kun tein ensimmäistä kertaa boxi kyykkyä niin kestyin tekemään boxi kyykkyä samalla tavalla kuin olin tehnyt viimeisen parin viikon aikana normaalia kyykkyä enkä sillä tyylillä millä olin ennen joulua tehnyt boxi kyykkyä. Huomasin että minun piti oikeasti keskittyä tekemään jokainen toisto aina 60kg painoista alkaen. Kuitenkin huomasin hyvin nopeasti että kyykky kulki ja painot olivat kevyitä. Tämän johdosta päätin lähteä tekemeään uutta ketjukyykky ennätystä 180kg plus ketjut mikä lopulta tuli hyvinkin helposti. Pienen pohdinnan jälkeen päädyin tekemään vielä 200kg painoilla plus ketjut uudeksi ketju kyykky ennätykseksi sekä boxi kyykky ennätykseksi sillä olen vain kyykännyt 200kg painoilla normaalia boxi kyykkyä.

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.