Kun näkee liikenteessä siniset vilku niin oliko se Audi vai Bemari?

20.04.2024 - 15:11

No niin eilen sitten mukavasti takatalvi yllätti mutta itselleni se ei tullut niin yllätyksenä kun olin sentään säätietoja katsonut. Se minulle tuli yllätyksenä että sitä lunta sitten oikeasti tuli ja niinkin paljon. Olin kuitenkin itse jo vaihtanut kesärenkaat alle parisen viikkoa sitten. Kun perjantaina lähdin PTVGYM:lle niin juuri silloin seitsemän tienoilla lunta alkoi höytyilemään niin kuin säätiedoista näki. Lunta kuitenkin vain höntyili hyvin vähän niin itse ajattelin että ei sitä nyt sinä aikana niin paljoa tulisi mitä sitä lopulta tuli. 

Vielä sinä aikana kun ajoin PTVGYM:lle niin lunta tosiaan ei oikestaan satanut vaan pikemminkin hieman höytyili. Tästä johtuen sitten siinä treenin aikana niin ihan loppua kohden ajattelin että en pitkitä treeniä yhtään sen pidempään vaan teen viimeisen kolmannen liikkeen aika nopeasti että lähtö PTVGYM:ltä ei mene ihan niin myöhäiseksi. En kuitenkaan tiennyt miten sitä lunta oli tullut treenin aikana niin ajattelin kuitenkin siinä sitten että parempi lähteä mahdollisimman nopeasti kuin myöhemmin.

No siinä sitten kun pukuhuoneesta lähdin pihalle niin huomasin että lunta tosiaan oli tullut ja jäänyt ihan maahan saakka. Tiesin heti että nyt ajetaan rauhallisesti vain kotiin kun kerran ei ole mitään kiirettä ja ajokeli oli huono. Kaikki meni ihan normaalisti aina siihen saakka kunnes pääsin Turunväylällä Sellon kohdille. Mitä lähemmäksi tulin Sellon kohdalla olevia ramppeja niin sinisien valojen vilke vain alkoi paistamaan enemmän. Sitä itse keskityin vain pitämään pitkää väliä toiseen ja ajamaan maksimissaan 70km/h. Kuitenkin aloin vain miettimään onko se audi, onko se audi?

Siinä Turunväylän kohdalla tosiaan siniset valot paistoivat kirkkaasti ja paloautohan siinä oli vilkut päällä. Itse vain hoin ajatuksissani onko se audi, onko se audi. Ensiksi näin paloauton takaa nuoren jätkän mikä sekään ei yllättänyt ja toiseksi se oli AUDI. En siis ollut yhtään väärässä kun hoin itsekseni onko se audi, onko se audi. Nuori jätkä oli siinä Audillaan vetänyt jonkun toisen auton perään mikä ei kyllä yllättänyt yhtään. Hyvin pian tuon Audin jälkeen näin vastaantulevien puolella kanssa sinistä valoa ja tällä kertaa poliisiauto siellä vilkutteli valoja kun joku pakettiauto oli ajanut "ojaan" eli suistunut tieltä.

Yleisesti kaikki ajoi Turunväylällä järkevästi paitsi yksi auto mikä lähti jo minun ohitseni hirveää vauhtia Turunväylän alussa. Toinen tapaus oli siinä Turunväylän loppupuolella missä on ramppi mistä käännytään Olariin / Suurpeltoon. Siinä jonku kohelin kuskin piti nyt väkisin ohittaa minut sekä seuraavan ja tupata niin pieneen väliin siihen toisen eteen että huh huh. Jonkun oli siis pakko päästä kahden auton ohi. Ei siis mitään järkeä.

Kehä 2:lla puolestaan meno olikin sitten ihan erilaista kun esimerkiksi kolme maasturia meni minusti ohi hirveää vauhtia. Niistä kolmesta se keskimmäinen meinasi jopa sitten siinä minun edessä ajaa sen edellä olevan perään kun hänellä oli liikaa vauhtia ja edellä oleva painoikin jarrua. Itse vain näin ja kuulin kuinka maasturin renkaat vain luistivat eteenpäin ja perään ajo oli todella todella lähellä. Minunkin piti siinä jo katsoa että pitääkö minunkin alkaa painamaan jarrua. Sitten noiden kolmen maasturin jälkeen samaa yli 100km/h ajamalla tuli joku vanha Volvon farkku. Siis mitä järkeä on oikeasti ajaa yli 100km/h huonolla säällä ja kesärenkailla tiellä missä on 80km/h rajoitus ja kaikki muut ajoivat hyvä kun 70km/h?

Itse ajoin koko matkan maksimissaan 70km/h ja rampit ajoin vieläkin hitaammin kun en ollut yhtään varma kuinka liukkaita rampit ovat ja vielä kun ne kaartavat. Kuitenkin maasturit joilla on eri liikenne säännöt kuin muilla kuskuilla niin ajavat sitä normaalia 100kmh vaikka nopeus rajoitus on 80km/h ja muut kuskit hyvä kun ajavat 70km/h sään ollessa huono. No noilla maasturikuskeilla on kyllä muutenkin omat liikenne säännöt mistä saisi kirjoitettua pitkän blogi kirjoituksen.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.