Kroppani kerää todella helposti ja nopeasti painoa

15.03.2021 - 10:37

Kirjoittelin viimeksi kuinka treenimotivaationi on kadonnut rajoituksista johtuen kun kuntosalille pääsee suurin piirtein kolmena päivänä viikossa tekemään tunnin treenin. Vielä sen lisäksi minulla on ollut jo parisen viikkoa keittiöremontti menossa eli olen ollut sen aikaa ilman keittiötä. Tästä johtuen olen tilannut ruokaa milloin mistäkin mutta pääasiassa ei niin terveellistä ja puhdasta. Tästä johtuen olen huomannut niissä muutamissa kuntosalitreeneissä joita olen päässyt tekemään, että salivyön laittaminen on alkanut olemaan jo vaikeampaa.

En tajua miten niin helposti ja nopeasti painoni alkaa nousemaan kun syö hieman ohi ja jättää päivittäisen kuntosalilla käynnin väliin. Oma kroppani ei vain siis kestä sitä, että alan syömään hieman ohi ja jätän treenejä väliin, mutta tämä ei ole mitenkään uutta. Olen huomannut tämän vuosien saatossa muutamia kertoja kuinka helposti kroppani kerää painoa helposti ja nopeasti heti kun alan luistamaan syömisessä ja tai treenaamisessa.

Kuulen kuntosalilla monesti eri ihmisiltä kuinka heillä on vaikeata saada nostettua painoa mutta minulle se on normaalia. Olikohan se parisen vuotta sitten kun minulla oli putkiremontti ja olin evakossa kolmisen kuukautta niin ajattelin aloittaa massakauden. Siinä taisi mennä pari kuukautta niin painoni oli nuossut kymmenen kiloa enkä ollut edes niin pahasti mielestäni syönyt. Tuo kerta oli ihan tarkoitettu massakausi mutta se jäi kyllä ainoaksi. En saanut treeneihin yhtään enempää tehoa eikä painot liikkeissä nousseet vaan pikemminkin treenit alkoivat menemään huonommin. Heti kun ryhdistäydyin ja sain painoa selvästi alaspäin niin treenit alkoivat menemään paljon paremmin.

Vuosi sitten kun rajoitukset ja suositukset alkoivat ja olin salilta pois neljä viikkoa niin tuolloinkin painoni nousi tuon neljän viikon aikana selvästi vaikka kävin päivittäin kävelemässä ja aloitin jopa juoksemisen. Siinä meni muutamia viikkoja niin paino alkoi menemään alaspäin. Nyt on siis nähtävissä ihan samaa vaikka tilanne ei ole kuitenkaan ihan identtinen. Kuitenkin kun aloin näkemään ja tuntemaan salivyön menevän huonommin kiinni niin päätin aloittavani uuden projektin. Toisaalta näitä projekteja on tässä vuosien saatossa ollut ja mennyt eikä yksikään ole päässyt neljän vuoden takaiseen.

Kun keittiöremonttini on viikon kuluessa valmis niin palaan normaaliin ruokavalioon ja yksi asia on saada normaalilla ruokavaliolla paino alaspäin. Toinen suurempi muutos on se, että olen päättänyt alkaa juoksemaan normaaleja lenkkejä ja tai intervalleja sekä mäkeä. Nyt varsinkin jos ja kun salille pääsee pidempään ajan jaksoon vähemmän tai saati ollenkaan. Tämä avaa enemmän aikaa tekemään muita harjoitteita kuten juoksemista. Nyt vielä keli on hieman mitä on mutta olen jo käynyt vetämässä pari pienempää juoksulenkkiä. Tuolla sohjossa ei vain ole ihan niin kiva ja hyvä juosta saati mennä tekemään vetoja tai juosta mäkeä. Toivonkin, että lumet sulaisivat mahdollisen nopeasti tai löytäisin hyvän kohdan missä voi vetää vetoja tai mäkeä.

Viime syksynä / alku talvena asetin itselleni jälleen painonpudotus tavotteita mutta jäin niistä kaus. Tiedän sen perusteella taas enemmän mitä pitää tehdä toisin. Tällä kertaa ajatukset ovat kuitenkin nostaa aerobista kuntoa ja varsinkin juoksukuntoa niin silloin myös juokseminen on mukavampaa. Muistan kyllä sen, että kun juoksukunto oli hyvä niin silloin juokseminen oli paljon mukavampaa ja helpompaa jopa huonoina päivinä. Kunhan vain malttaisin ottaa rauhallisen aloituksen enkä lähteä liian nopeasti tekemään liikaa mikä johtaa helposti koko asian lopettamiseen. 

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.