Kolmas treenipäivä putkeen mikä tuli huomattua kropassa

16.11.2016 - 12:06

Kolmas päivä putkeen kuntosalilla ja huomasin tämän asian treenin edetessä sekä varsinkin treenin jälkeen päästessäni kotiin. Olin todella väsynyt ja kropassa tuntui, että oli tullut treenattua. Vaikka nyt kolmantena päivänä oli vuorossa olkapäät sekä hauis niin silti koko kropassa tuntui jo treenin aikana. Ei käytännössä ihme tiistain maastavetojen jälkeen.

Tällä kertaa aloitin treenin pystypunnerruksessa käsipainoilla ja halusin yrittää tehdä liikettä pitkästä aikaa 50kg käsipainoilla. Tämä oli hieman arvelluttavaa sillä viime kerralla kun tein 50kg käsipainoilla niin vasenpaan olkapäähän tuli jotain vaikka liikettä tehdessä mikään ei tuntunut menneen pieleen. Ainoa asia mitä tapahtui oli vain se, että vasen käsi ei tullut vain yhtä hyvin kuin oikea.

Tällä kertaa treenin aikana ja treenin jälkeen olkapäässä ei tuntunut mitään ylimääräistä mikä tarkoitti vain sitä, että kaikki meni normaalisti ja olkapää on palautunut normaaliin. Ainoa asia mikä oli heikosti oli se, että 50kg käsipainot olivat raskaat ja tekeminen oli sitä myöden raskasta. Sain kyllä tehtyä kolme noin seitsemän - kahdeksan toiston sarjaa, mutta aika paljon tarvin niissä varmistajan apua. Omilla ei tullut niin kuin on aikanaan tullut, mutta tämä ei ollut kyllä ihme kun viime kerran 50kg tehdyistä toistoista oli kauan aikaa. Tämä kuitenkin nyt toimi hyvänä pohjana tulevaa varten mikä olikin tämän tarkoitus tällä kertaa. Ajattelin kyllä ensimmäisen ja toisen sarjan jälkeen laskevani hieman painoja, mutta halusin nyt tehdä kolme sarjaa 50kg painoilla, että sain rakennettua tuota pohjaa.

Tämän jälkeen treeni jatkui tämän viikon trendiä jatkaen eli isoilla painoilla. Ainoa liike missä jouduin laskemaan painoja ensimmäisen sarjan jälkeen oli vipunostojen tekeminen vinottain vinopenkissä. Aloitin liikkeen 12,5kg käsipainoilla, mutta huomasin näiden painojen olevan aivan liikaa minkä jälkeen laskin painot 7,5kg. Näillä painoilla sain liikkeen menemään paremmin olkapäille. Vipunostojen tekeminen vinopenkissä sivuttain on muutenkin sellainen liike ettei siihen kamalasti voi edes ottaa painoja. Tällä kertaa liike oli myöskin treenin neljäs eli pohjilla oli jo hyvä määrä toistoja.

Treenasin tällä kertaa hauiksen erilailla mitä olin suunnitellut. Olin ajatellut treenaavani hauiksen suhteessa pienemmillä painoilla kuin olkapäät, mutta päädyinkin treenaamaan hauiksen isoilla painoilla. Itse olen vain huomannut saavani hauistreenin paremmin perille kun olen käyttänyt pienempiä painoja sekä enemmän toistoja tai erikoissarjoja käyttäen. Tälläkin kertaa huomasin eron tehdessäni isoilla painoilla sihen miten nyt olen hauista muutamat viikot treenannut sillä en saanut poltetta mitä olen pienemmillä painoilla tehdessä saanut. Tämän johdosta palaan kyllä ensi viikolla taas tekemään hauista erilailla kuin muita lihasryhmiä joita tulee nyt jatkettua toistaiseksi suuremmilla painoilla.

Olkapää- & hauistreeni

  • Pystypunnerrus
  • Hauiskääntö istuen
  • Heijaustus vipunsotot
  • Vipunostot vinopenkissä sivuttain
  • Hauiskääntö z-tanko
  • Yhden kädene vipunosto takaolkapäille talja
  • Hauiskääntö taljassa maaten
  • Vipunostot takaolkapäille käsipainoilla pää tuettuna penkissä

 

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.

Kahdeksas viikko kolmen penkki treenin viikolla tuotti jälleen kerran ennätyksiä mutta myöskin epäonnistumisen. Sain juuri eilen kirjoitus hetkestä tehtyä yhdeksännen viikon ja nyt siis kirjoitan tätä kahdeksatta viikkoa eli pian olen saanut blogin kirjoitukset kiinni oikeaan aikaan. Kahdeksas viikko oli nyt myös ensimmäinen viikko kun oikeasti aloin huomaamaan henkistä väsymistä kolmen penkki treenin viikoissa. Lähinnä siltä kannalta että aloin huomaamaan motivaation puutetta tehdessäni ja meniessäni tekemään penkki treeniä.

Yritetään nyt ottaa oikeaa aikaa kiinni tässä kolme penkki treeniä viikkoon kirjoituksissa. Sain nyt perjantaina päätökseen kahdeksannen viikon kun teen kolme penkki treeniä viikkoon. Nyt eletään sunnuntaina kun kirjoittelen tätä kirjoitusta. Kirjoitin tuossa aamupäivällä jo kuudennen viikon yhteenvedon kolme penkki treeniä viikkoon ja päätin nyt sitten samalla kun pihalla on lämmin ja pääsen kirjoittamaan ensimmäistä kertaa aikoihin parvekkeella että kirjoitetaan yksi vielä. Eilen lauantaina avasin jalkatreenin jälkeen parvekekauden syömällä pizzan treenin jälkeen parvekkeella ja nyt sunnuntaina kirjoittelen tätä kirjoitusta minkä kyllä saatan julkaista sitten seuraavalla viikolla mutta kirjoitan sen joka tapauksessa ennakkoon.

Kuudes viikko kun jatkoin kolme penkkiä treeniä viikkoon alkoi ja jatkui viimeisillä treeneillä Elixialla missä minun 12 vuoden jäsenyys tuli päätökseen. Minun oli alunperin tarkoitus käydä Elixialla treenaamassa maanantaina penkki treeni ja tiistaina kyykky treeni mutta tiistain treenin mennessä hieman heikommin niin ajattelin että voisin vielä keskiviikkona käydä Elixialla kun en sinne enää ole menemässä. Se miksi päätin vihdoin Elixian jäsenyyden niin niistä asioista löytyy täältä blogista useampia kirjoituksia.

Viime viikon sunnuntaina tuli käytyä "viimein" FitTammistossa eli nykyään FitVantaa - Iron Paradise? Ensimmäisen kerran FitVantaa - Iron Paradiseen piti mennä joku kuukausi sitten mutta päädyttiin kaverin kanssa menemään "vain" PTVGYM Tiksiin kun sinne sai ilmaisen käyntikerran. Ajateltiin että nyt kun pääsee ilmaiseksi PTVGYM Tiksiin vaikka olimme siellä jo käyneet niin seuraavalla kerralla sitten FitVantaa - Iron Paradiseen. Tuossa parisen viikkoa sitten minun oli tarkoitus mennä yhden toisen kanssa FitVantaa - Iron Paradiseen mutta ei niin vähemmän yllättäen hän perui menon / tulos (ei ollut ensimmäinen). No tuosta meni se viikko pari niin nyt sitten päädyttiin oikeasti FitVantaa - Iron Paradiseen.