Kevyt jalkatreeni intervallien jäljiltä

16.11.2016 - 12:06

Eilen sekä tänä aamuna jätin aamulenkit väliin. Eilen jätin ihan sen takia, koska maanantain pyramid intervalli oli raskas ja päätin lepuuttaa jalkojani illan kuntosalitreeniä varten. Eilinen jalkatreeni ei mennyt sillain kun olin sen kuvitellut menevän. Jälkikäteen oli hyvä asia molempian vapaiden tankojen olleen käytössä ja aloitettuani askelkyykky smithissä, koska tunsin heti ensimmäisen toiston jälkeen kipua polvissa. Heti ensimmäisen sarjan jälkeen päätin tekeväni kevyen jalkatreenin ja säästeleväni mahdollisimman paljon polvia. Olen jo aikaisemmin joillakin juoksulenkeillä huomannut polvissa pientä kipua, mutta tämä oli nyt ensimmänen kerta kuntosalitreenin aikana. Muuten treeni meni hyvin ja tein lopputreenin normaalia kevyemmin. Kun tein salitreenin kevyemmin niin päätin heti jättää seuraavan aamun lenkin väliin ja pitäväni muutenkin kokonaisen välipäivän. Juoksuja ei ole ollut liikaa, mutta juoksut ovat olleet kovia eli intervalleja on ollut paljon joten se on laittanut jalkani koville. Tälläinen juoksuohjelma ei tule jatkumaan enään pitkään ja jätän intervallit vähemmälle ja alan juoksemaan rauhallisempia juosuja mitkä eivät vaikuta niin paljoa kuntosalitreeniin.

Jalkatreeni

  • Askelkyykky smith 1x10 20kg 3x10 60kg
  • Syväkyykky kantapäät ylhäällä 3x10 40kg
  • Pohkeet istuen 3x12 100kg
  • Takareidet maaten 3x10 70kg
  • Takareidet istuen 3x10 50kg
  • Etureidet yhdellä jalalla 1x50 50kg

 

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.

No niin nyt pääsen vihdoin oikeaan hetkeen myöskin kirjoituksien osalta kun kirjoitus hetken sunnuntai-iltana olen saanut päätökseen yhdeksännen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Se että koska sitten julkaisen tämän niin on asia erikseen mutta tulen tämän kuitenkin julkaisemaan ennen kuin saan tehtyä kymmenen viikon kolme penkki treeniä viikkoon. Tämä yhdeksäs viikko oli erikoinen ja historiallinen vaikka edellisellä viikolla eli kahdeksannella viikolla minulla alkoi tuntumaan olemaan motivaation kanssa ongelmia.