Kannattaa ottaa treeneissä kaikki hyöty irti silloin kun on hyvä päivä eikä alkaa säästelemään seuraavaan treeniin

25.11.2017 - 14:14

Tällä viikolla tuli huomattua treenien osalta se, että kaikki on suhteellista, tee silloin kun kulkee ja treenien odotus arvot ovat nousseet. Näillä kaikilla asioilla on tällä hetkellä yhteinen tekijä mikä on "voimatreenaaminen" eli powerlifting. Viime viikon lauantaina kyykkäsin ensimmäistä kertaa 200kg ja sain 180kg painoilla kolmen toiston sarjan kun taas keskiviikkona sain vain 160kg painoilla kolmen toiston ja parin toiston setit. Tuon 160kg räpellyksen jälkeen laskin painot 140kg jolla tein kolme seitsemän toiston sarjaa minkä voin laskea onnistuneeksi. Viime viikolla sain maastavedossa ensimmäistä kertaa nostettua 260kg minkä myöskin tällä viikolla sain. Ainoa eroa olikin se, että tämän viikon suoritus oli omasta mielestäni huonompi sillä odotin "kevyempää" nostoa ja mahdollisesti suurempia painoja. Mitä sitten penkkiin tulee niin nämä viimeiset kolme viikkoa on tuntunut sille, että ne ovat menneet alakanttiin.

Kaikkia näitä kolmea liikettä ja mitä näihin kertomuksiin liittyy onkin sitten se, että treenien odotusarvo on vain noussut ja nousee aina hyvien suoritusten jälkeen. Näin se vain on ja itse olen huomannut tätä todella paljon. Teen sitten hyvän sarjan tai uuden ennätyksen niin seuraavissa treeneissä suurinpiirtein haen vastaavaa. Jos olen juuri maastavedossa saanut hyviä suorituksia niin haen saman viikon rinta- ja jalkatreeneissä jotain vastaavaa mikä sitten jatkuu seuraavalle viikolle samaan treeniin.

Käytännössä tämä on progression hakua ainakin alitajuntaisesti, mutta itse olen katsonut sen olevan enemmän treeniin kohdistuvaa odotusarvoa. Vaikka olen nyt vuosia treenannut päivän kunnon mukaan treenien pääliikkeet penkin, maven ja kyykyn niin silti minulla on kuitenkin aina alitajunnassa jotain lukemia mitä yritän hakea. Kuitenkin minulla on se etten ala väkisin tekemään liian isoilla painoilla jos ja kun päivän kunto ei näytä siltä että pystyisin siihen. Tällä tavalla katson ettei tämä ole progressiivista treenaamista tai progression hakemista sillä se ei ole tarkoituksellista.

Toisaalta olenko ollut monesti tyytyväinen treenien jälkeen? Odotusarvot treenejä kohtaan ovat olleet aina kovia. Oli odotukset sitten tietyissä painoissa, toistomäärissä, sarjamäärissä tai yleisellä tasolla jotenkin niin tuntuu lähes aina sille, että treeni on mennyt huonosti. Mielestäni tämä on vain hyvä asia sillä se ajaa eteenpäin mutta tämä on myöskin asia mikä voi johtaa vastaavasti toisinpäin. Jos ja kun odotukset ovat liian korkealla niin tällöin lopettamiskynnys on korkeampi jos odotukset ja treenitulokset eivät millään kohtaa. Siksi tavoitteet on asetettava sellaiseksi, että ne ovat saavutettavissa mutta eivät liian helposti.

#squat 140kg 3x7 #legworkout #legday #squats #gym #gymlife #powerlifting #beats #trance #gymshark

Henkilön Tuomas Välimaa (@tvalimaa) jakama julkaisu

Kun viime lauantaina kyykky kulki niin tällöin oli parempi vain vetää niin paljon kuin pystyi sillä keskiviikko osoitti, että paluu normaaliin oli tapahtunut. Jos en olisi kyykännyt lauantaina 200kg niin se olisi vieläkin nostamatta sillä lauantaina "säästely" ei olisi auttanut yhtään keskiviikon jalkatreeniä. Tietenkin jos välissä olisi ollut lepopäiviä niin asia voisi olla eri. Lauantain jalkatreenin jälkeen sunnuntaina tuli tehtyä olkapäätreeni missä tein esimerkiksi 50kg käsipainoilla pystypunnerrusta niin paljon kun sain itse tehtyä ilman varmistajaa. Maanantaina tulikin sitten hakattua maastavetoa 260kg painoilla sekä tämän jälkeen 220kg painoilla muutamia toistojen sarjoja. Tiistaina olikin sitten vuorossa rintatreeni missä tuli penkattua 200kg painoilla ja 170kg painoilla niin monia toistoja kun vaan sain. Näiden kaikkien päivien jälkeen olikin sitten luvassa keskiviikkona taas jalkatreeni.

Hakkaan siis kyykkyä, maastavetoa ja penkkiä käytännössä suurilla painoilla ilman minkäänlaisia suurempia lepopäiviä. Viikossa minulla on se yksi täysi lepopäivä normaalisti eli käytännössä kuusi treenipäivää mitkä sisältävät kaksi jalkatreeni, rintatreenin, selkätreenin, olkapäätreenin ja käsitreenin. Mahdollista on myös se, että minulla on viikossa toinen rinta- & selkätreeni missä teen viikon toisen penkkitreenin ja tällöin minulla on olkapäätreeni ja käsitreeni viikon ainoa "löysempi" treenipäivä.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.