Ensimmäinen maastaveto treeni & PTVGYM käynti kahteen viikkoon

25.11.2023 - 14:16

Keskiviikkona palasin kuntosalille puolentoista viikon tauon jälkeen jalkatreenin parissa, torstaina kävin tekemässä rintatreenin ja nyt eilen perjantaina kävin tekemässä ensimmäisen treenin Pitäjänmäen PTVGYM:llä maastaveto treenillä. Viime viikolla oli vuosittainen etäviikko reissu töissä kun olimme jälleen kerran Pyhtäällä mökillä ja sieltä reissulta sitten tuli pieni kröhä mukanani. Tämän johdosta päätin etten mene treenaamaan maanantaina enkä tiistaina vaan katson tilanteen keskiviikkona.

Näin myös tein sillä huomasin jo tiistaina että olotila oli parempi kuin mitä se oli ollut. Keskiviikkona olotila oli vieläkin parempi kuin tiistaina mutta silti päätin etten tällä viikolla treenaa ihan niin kovaa tai normaalisti kuin normaalisti tekisin. Tämä tietenkin epäonnistui pahemman kerran kun vedin itseni kyykyssä sellaiseen kuntoon että minulle tuli todella pahaolo. Kyykyssä painot pysyivät maltillisina mutta toistomäärät puolestaan sitten kasvoivat kymmeneen.

Tostaina kun vuorossa oli rintatreeni penkillä niin päätin keskittyä enemmän suhteellisen suuriin painoihin ja lyhyempiin toistomääriin juurikin tuon keskiviikon kyykyn seurauksena. Päädyin tekemään torstaina penkissä 180kg painoilla sarjoja mutta huomasin kyllä että kyllä se 180kg painoi eikä se noussut niin hyvin kuin vielä pari viikkoa sitten. Keskiviikkona kun menin kyykyn jälkeen niin huonoon kuntoon niin en muuta siinä treenissä tehnyt mutta nyt torstaina tein ja tämä oli uutta minulle tälle viikolle niin otin suosiolla muut liikkeet rauhallisemmin.

Näin tein myös perjantaina PTVGYM:llä kun aluksi tein maastavetoa minkä jälkeen muita selkäliikkeitä. Päätin maastavedossa tehdä kahden toiston sarjoja ja nousta painoissa suhteellisen suuriin painoihin jos vain siltä tuntuu. Samalla myös päätin että teen yhden sarjan isoimmilla painoilla mihin nyt tulenkaan nousemaan etten ala nyt tekemään mitään liian raskasta maastaveto treeniä tähän heti. Keskiviikon kyykky treeni oli tuoreessa muistissa ja halusin nyt rakentaa hyvää tulos kuntoa enkä lähteä heti rääkkään kroppaa.

Päädyin lopulta tekemään 220kg, 240kg sekä 260kg painoilla kaksi toistoa ja se oli siinä sitten. Kaikki tuntui menevän hyvin eikä mitään ongelmia missään. Oikeastaan kaikki toistot tuntuivat jopa helpoille minkä johdosta kyllä lähdin vielä miettimään painojen nostoa 270kg tai 280kg mutta onneksi pysyttäydyin alkuperäisessä suunnitelmassa enkä nyt lähtenyt enää suunnitelmia muuttamaan.

Maastavedon jälkeen tein vielä ylätaljaa sekä alataljaa missä tein x-määrän sarjoja y-määrällä toistoja lähes putkeen. Tein kummatkin taljaliikkeet siis normaaliin tapaan kontrolloituna pidoilla minkä ja todella nopeilla tauoilla. Käytännössä siis nousin taljasta ylös, siinä sitten muutamia sekunteja ihmettelin minkä jälkeen palasin tekemään seuraavaa sarjaa. Olisikohan ollut jotain 30 sekunnin taukoja? En tiedä eikä sillä nyt mitään väliä koska se ei ollut tarkoitus vaan tarkoitus oli tehdä sarjat lähes putkeen.

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.