Aamulenkki vaihtui iltapäivälle ja illalla oli vuorossa selkätreeni

16.11.2016 - 12:06

Aamulla oli herätys aamulenkkiä varten, mutta kun kello sitten viimein piipitti niin siirsin herätystä eteenpäin ja jatkoin unia. Se tuli vähän refleksin omaisesti enkä miettinyt asiaa sen kummemmin muistaakseni. Aamulla kun viimein heräsin niin huomasin vielä kropassa alkuviikon treenien vaikutuksia vaikka pidikin eilen täyden välipäivän. Eli aamulenkin väliin jättäminen oli ihan hyvä asia ja aamulenkin väliin jättäminen ei tarkoittanut lenkin väliin jättämistä tältä päivää. Sillä suoritin päivän lenkille menon melkein heti töistä päästyäni kun lähden suorittamaan lenkkiä. Aamulla olisin varmaankin mennyt 5km lenkin ja nyt iltapäivällä reitin pituus oli 5.6km joten lenkkiä oli sitten hieman pidempi vaikka ei nyt 600 metrillä oikeastaan mitään väliä ole. Illalla oli taas vuorossa kuntosalitreeni joten jälleen lenkillä tarvi säästellä illan kuntosalitreeniä ajatellen. Vielä kun vuorossa oli selkätreeni niin mitään ihmeellistä lenkkiä ei oikein voinut tehdä. Aamulenkin vaihtuessa iltapäivään palautumisaika tietenkin lyheni mikä on aina huonompi asia. Siksi aamulenkki olisikin parempi, koska tällöin palautumisaikaa illan kuntosalitreeniin olisi enemmän.

[[{"fid":"303","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"284","width":"485","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Matkalla kuntosalille minulla oli taas aikaa miettiä tulevaa treeniä ja etenkin treenin aloittamista. Tiesin kyllä aloittavani maastavedolla, mutta minkälaisilla sarjoilla sekä painoilla niin se oli vielä mysteeri. Kun kävelen kuntosalille niin minulla on siinä hyvin aikaa miettiä tulevaa treeniä ja tällä kertaa mietin millain teen maastavedon. Päädyin samaan ratkaisuun kuin viikko pari sitten eli pyramiidisarjan tekemisellä, mutta tällä kertaa mietin enemmän painoja sekä toistomääriä. Eniten mietin sitä teenkö pyramiidin kolme vai neljä "tasoisena" mikä puolestaan vaikutti painoihin sekä niiden toistomääriin. Ideat lähtivät liikkeelle juuri tuon kerran tekemäni pyramiidin pohjalta joka auttoi paino & toistomäärien suunnitelmissa paljon. Olin kallistumassa pitkään kolmen tason pyramiidiin kunnes keksin hyvän neljän tason pyramiidin sekä toistomäärät. Päädyin "helppoon" ratkaisuun eli  5, 4, 3, 2, 3, 4, 5 ja painot menivät 100kg, 130kg, 150kg ja 160kg joita käytin myös viimeksi 150kg asti. Tällä kertaa tein vain yhden pyramiidisarjan mikä riitti tälle päivää hyvin.

Vaikka maastaveto meni erikoistyylillä niin tein vielä viimeisen liikkeen eli ylätaljan korotussarjana. Ajattelin aluksi tehdä ylätaljan ihan normaalina 3x20 sarjoina, mutta päädyin lopulta korotussarjaan. 5kg korotukset seitsemällä toistolla tai niin monella kuin vain meenee niin ihan loppuun saakka. Tämä tietenkin tarkoitti sitä että muutamissa viimeisissä painoissa ei tullut enään moniakaan nostoja, mutta tarkoitus olikin "nousta" niin korkealle kuin vaan saa edes yhden toiston. Tämäkin on hieman sellaista, että alussa on todella helppoa eikä sitä normaalia kestä kauaa kun jo alkaa tulemaan raskasta.

Selkätreeni

  • Maastaveto pyramiidisarja 100kg x5, 130kg x4, 150kg x3, 160kg x2 150kg x3, 130kg x4, 100kg x5
  • "Vinotalja" narulla (Lat Rope Yankers) 3x20 40kg
  • Shotgun-row istuen 3x20 40kg
  • Ylätalja 5kg korotukset 7 toistoa / niin paljon kuin menee alkaen 10kg päättyen 90kg

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.