Yksi lepopäivä teki taas ihmeen ja jaksoin treenata paremmin

16.11.2016 - 12:06

Tänään aamulenkillä kävi niin kuin monesti lepopäivän jälkeen. Lähdin aamulenkille verkkaisesti ja luulin juoksevani rauhallisesti, mutta ensimmäisen kerran kuin Garmin piippasi kilometrin kohdalla kello näytti kilometrin ajaksi 5.58min. Tämä oli tietenkin liian lujaa ottaen huomioon alkuviikon raskauden sekä illan selkätreenin. Näin on käynyt useasti muulloinkin, että ensimmäinen kilometri menee lujempaa mitä on luullut juoksevansa vaikka muuten lähiaikoina treenit ovat olleet raskaita. Lepopäivällä on vain sellainen vaikutus, että tämän jälkeen kroppa on taas paremmassa kunnossa ja treenaaminen on helpompaa. Välillä yksi välipäivä auttaa, mutta välillä voi olla tarvetta pitää useampi tai kevyempi viikko. Pidemmällä tähtäimellä useampi lepopäivä tai kevyempi viikko on parempi jolloin kroppa ehtii paremmin rentoutumaan ja lepäämään. Toisaalta liian pitkä lepo voi olla haitaksi jolloin tulokset ehtivät laskemaan.

[[{"fid":"320","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":304,"width":488,"class":"media-element file-default"}}]]

Eilinen lepopäivä teki kyllä hyvää siihen nähden, että maanantainen jalkatreeni kuntosalilla oli raskas. Tänään jaksoin mennä hyvin aamulenkin sekä illalla jaksoin tehdä hyvin selkätreenin. Maanantaina kun olin niin väsynyt niin päätin olla tänään tekemättä maastavetoa, mutta tänään ei ollut kertaakaan edes mielessä jättää maastavetoa väliin. Välipäivä ja kaikki on toisin. Aloitin tänään selkätreenin maastavedolla ja jaksoinkin sen tehdä ihan hyvin vaikka ei se ihan niin helppoa ollut. Tein tänään viiden toiston sarjoja ja päätin liikkeen kolmeen viiden toiston sarjaan 160kg:lla. Tänään tuo oli kyllä maksimi enkä olisi jaksanut tehdä yhtään enempää toistoa saati suuremmalla painolla. Maastavedon tekeminen meni tänään paremmin kuin luulin ja aluksi ajattelin tehdä hieman pienemmillä painoilla.

Tänään selkätreeni ei ollut tänään mielestäni niin raskas kuin maanantain jalkatreeni. Maanantaina väsymys pääsi hieman yllättämään ja tänään olin siihen varautunut. Tämä auttoi painojen valinnoissa jolloin treenistä ei tullut liian raskas. Tein selkätreenin vaihteeksi ilman ylä- / alataljaa taino ilman normaalia alataljaa kun tein ristikkäistaljassa alataljaa seisten. Tämä oli nyt toinen kerta kun tein kyseistä liikettä / variaatiota. Sain liikkeeseen hyvän tuntuman ja liikettä oli jälleen hyvä testata, koska liike on normaalia alataljaa erilaisempi. Olen kummalakin kerralla tehnyt liikettä hieman pienemmillä painoilla jolloin minulle ei ole tullut vielä vastaan väsymystä / tiukkoja toistoja joten olen saanut pidettyä asennon kasassa. Joten en vielä miten vaikeaksi asennon / tasapainon pitäminen tulee suuremmilla painoilla. Voisin kuvitella asennon hajoavan eteenpäin jolloin myös selkä alkaa tekemään eteentaakse liikettä. En kyllä tätä tyyliä korvaisi normaalilla alataljalla, mutta ainakin saa vaihtelua. En kyllä muista mistä olen kyseisen liikkeen bongannut enkä nytkään löytänyt nopealla etsinnällä.

Selkätreeni

  • Maasteveto 100kg x5, 130kg x5, 3x5 160kg
  • Kulmasoutu vastaote 3x20 60kg
  • Alatalja ristikkäistaljassa seisten 1x20 11,25kg 3x20 16,25kg
  • Lat Rope Yankers 3x20 21.25kg

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.