Viikon treeni tauolla sekä erilaisella ruokailulla yllättävät vaikutukset

06.06.2026 - 09:47

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.

Kävin edellisen kerran treenaamassa edellisen viikon lauantaina ja seuraava treeni oli sitten kertausviikon lauantaina jolloin päätin käydä vähän katsomassa ja viettämässä aikaa. Olin siis viikon syömättä lisäravinteita minkä lisäksi olin viikon verran normaalista poikkeavasta ruokavaliosta syödessä sitä mitä armeija tarjosi. Täytyy sanoa että se yllätti kuinka hyvää ruokaa siellä sai sillä vain yksi pakkiruokailun lounas ei oikein kiinnostanut kun koko pussi näytti niin epäilyttävälle. No satasin sitten aamupalalla vähän extraa ja minulla oli muutenkin edelliseltä päivältä kuivaruokaa säästössä niin korvasin epäilyttävän lounaan niillä.

Kertausviikko oli raskas kun päivät oli pitkiä, aamuisin herättiin aikaisin minkä lisäksi koko päivä oltiin jalkojen päällä kengät jalassa. Kun pääsin perjantaina kotiin niin olin todella väsynyt ja varsinkin jaloissa tuntui painavan. Ei edes tehnyt mieli kuvitella edes illalla kuntosalille menemistä vaan vain levätä. Lauantaina päätin käydä testaamassa miltä treeni tuntui ja olinko palautunut kertausviikosta. Heti kun aloin tekemään treeniä huomasin tiettyjä asioita ja kun jatkoin jatkoin treeniä niin huomasin lisää asioita.

Tein lauantaina maastaveto treenin kun halusin heti ärsyttää kroppaa mahdollisimman kovalla jumpalla ja muutenkin oli tehnyt nyt lauantaisin maastavetoa niin en jaksanut alkaa muuttamaan tai suunnittelmaan mitään uutta. Oli vain helpompi jatkaa samalla kaavalla kun viikko oli ollut muutenkin raskas kaikin puolin. Maastavetoa tehdessä huomasin edelleen jalkojen olevan rasittuneet minkä lisäksi huomasin mitä viikon tauko oli aiheuttanut. Lähinnä se että en ollut syönyt lisäravinteita viikkoon sekä oli muutenkin syönyt ihan eri tavalla kuin normaalisti.

Kroppani tuntui olevan tyhjä, lihaspaineet olivat kadonneet sekä kropan hermotus oli kateissaan. Nämä asiat huomasin kun tein maastavedon jälkeen loppua selkätreeni. Tuntui sille että kuin olisi ensimmäistä kertaa kuntosalilla eräällä tapaa sillä lihaspaineet olivat kadoksissa ja kroppa tuntui tyhjälle. Liikeradat eivät olleet kadoksissa ja tekeminen muuten tuntui ihan luontevalle mutta tuntui sille että liikuttelisi vain käsiään kun kroppa tuntui niin tyhjelle ja kun paineet ja hermotus oli kadonnut niin en mielestäni saanut liikkeitä oikein tuntumaan missään. Tämän johdosta tuntui sille siis että liikuttelisin vain käsiäni enkä treenaisi selkää.

Maastavetoa tehdessä huomasin myös että henkinen kantti oli myös hieman laskenut kun ei ollut treenannut viikkoon mutta se saattoi myös johtua siitä että kropassa painoi. Kun tottuu vetämään suhteellisen isoilla painoilla päivittäin niin jo viikon tauko alkoi vain vaikuttamaan. Tuo viikon tauko ei kuitenkaan ole niin paha kuin parin viikon tauko puhumattakaan kolmen viikon tauosta. Kuitenkin yleisesti tämä viikon tauko vain palvelee yleiskuvaa ja oli kokonaisuutena vain parempi asia treenien kannalta.

Kuntosaleja on nykyään paljon mutta hyviä kuntosaleja on vieläkin vähemmän. Mikä tekee kuntosalista hyvän kuntosalin? Hyvät laitteet? Viihtyisä? Sauna? Siistit paikat? Tilavat tilat? Lähellä? Parkkipaikat? Halpa hinta? Kanssa treenaajat eli saliyhteisö? Asioita on monia joiden perusteella kuntosali voi olla hyvä kuntosali ja kuntosalista tekee vieläkin paremman se että kyseisiä asioita on paljon kyseisellä salilla mutta voiko joku tai jotkut asiat olla vain muita asioita tärkeämpiä?

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.