Vantaan Loaded 10-kerran kortti päättyi ja päättyikö treenaaminen siellä?

26.08.2023 - 01:01

Kesälomaa ennen toukokuusta - kesäkuuhun aktivoiduin käymään Vantaan Loaded:lla treenaamassa kun tajusin ja huomasin että minulla tulee hieman kiire ellen pikkuhiljaa ala käymään siellä. Kesäloman jälkeen minulle jäi pari kertaa jäljelle jotka nyt käytin sillä halusin käyttää ne mahdollisimman nopeasti. Viime viikon lauantaina kävin Vantaan Loaded:lla tekemässä jalkatreenin ja tämän viikon perjantaina kävin tekemässä selkätreenin. 

Tuo jalkatreeni oli ihan suunniteltu asia sillä tuon viikon perjantaina en edes päässyt treenaamaan ja halusin käydä tekemässä jalkatreenin Vantaan Loaded:lle. Tälle viikolla halusin käydä tekemässä vielä selkätreenin vaikka myös mietin että kävisin taas tekemässä jalkatreenin. Halusin kuitenkin että en tee ihan samaa kun kertoja oli jäljellä kaksi yhteensä ja yksi jäljellä. Mietin kyllä vielä perjantaina menenkö tekemään selkätreenin illalla vai menenkö lauantaina tekemään uudestaan jalkatreenin? Päädyin perjantain selkätreeniin ihan sen takia että halusin tosiaan vielä tehdä selkätreenin Vantaan Loaded:lla.

Vantaan Loaded:lla tuli siis hommattua hieman yli vuosi sitten kymmenen kerran kortti sen ollessa tarjouksessa. Kymmenen kerran kortti tuli hankittua Vantaan Loaded:lle ihan vain Tampereen Loaded:in kokemuksien perusteella enkä tiennyt Vantaan Loaded:sta yhtään mitään etukäteen. Kymmenen kerran kortti tuli siis hommattua Vantaan Loaded:lle ennen kuin olin käynyt siellä kertaakaan. Tämän huomasi ensimmäisellä kerralla kun kävin Vantaan Loaded:lla sillä sieltä puuttui osa laitteista mitkä oli sitten tullut sillä välin kun seuraavan kerran kävin.

Ensimmäinen kerta oli pettymys kun tuntui ettei salilla ollut hirveästi mitään, toinen kerta oli vieläkin pettymys vaikka salilla oli enemmän laitteita ja kolmas kerta olikin sitten aivoimien ovien aikaa jolloin salilla oli tekemisen meininkiä mutta itse olin vieläkin pettynyt. Tämän vuoden tammikuussa kävin neljännen kerran enkä vieläkään saanut tekemiseen sitä tekemisen meininkiä. Lopulta sitten kun otin taukoa ja aktivoiduin käymään toukokuussa Vantaan Loaded:lla niin aloin saamaan tekemisen meiningin päälle.

Ensimmäisien treenien pettymys ja se miksi en saanut hyvää meininkiä päälle johtui vain yksinkertaisesti siitä että Vantaan Loaded ei ole vain kunnon Tampereen Loaded. Vantaan Loaded on minulle vähän kuin köyhän miehin Loaded, mutta tämän ei siinä kyllä tuollaisenkin salin vaan toivoisi Espooseen. Sitä tosiaan en tiedä mikä minulla muuttui tämän vuoden toukokuusta lähtien kun treenit alkoivat Vantaan Loaded:lla kulkemaan ja muutenkin oli tekemisen meininkiä. Ehkä vain totuin treenaamaan Vantaan Loaded:lla viimein?

Vantaan Loaded:lla on hyviä asioita, huonompia asioita sekä ihan suoria puutteita. Kuitenkin varsinkin selkä- ja jalkalaitteet ovat loistavia ja paljon parempia kuin esimerkiksi Pitäjänmäen PTVGYM:llä. Suurinpiirtein kaikki selkä- ja jalkalaitteet jotka on Pitäjänmäen PTVGYM:llä niin Vantaan Loaded:lla on niistä paremmat versiot ja valikoima on myös laajempi. Vantaan Loaded:lla on loistava alaviistopenkki mitä toivoisi myös muualle jopa Tampereen Loaded:lle mutta normaalit penkkipunnerruspenkit ovat huonoja.

En sitten tosiaan ole siinä FitnessGymin puolella ollut yhtään kuin kävellyt vai läpi pukuhuoneeseen. En siis tiedä mitä laitteita tai mahdollisuuksia sillä puolella on. Olen ollut vain Loaded osassa treenaamassa ja kokemukseni rajautuu vain sille puolelle.

Olen treenannut Vantaan Loaded:lla nyt yksitoistoa kertaa. Kymmenen kertaa kymmenen kerran kortilla sekä kerran ilmaiseksi kun kävin avajaisissa jolloin oli avoimet ovet. Ainoat kerrat kun Vantaan Loaded:lla oli minun lisäkseni yli viisi - kuusi kanssa treenaajaa olivatkin avoimet ovet päivä sekä yksi poikkeuksellinen sunnuntai aamupäivä - päiväs aika jolloin tuli käytyä. Muuten kävin Vantaan Loaded:lla samoihin aikoihin kun normaalisti käyn lähisaleilla ja PTVGYM:llä. Tuolloin tosiaan väkeä ei ikinä oikeastaan ollut. Kanssa treenaajat voi oikeasti laskea jokaisella kerralla yhdestä kuuteen tai ehkä jopa kahdeksaan. 

Itse sain siis sen käsityksen että sali on todella hiljainen mutta se ei yllätä kun katsoo missä päin kuntosali sijaitsee. Toisaalta Kivistöön on helppo mennä ajaen ja varsinkin noina aikoina kun normaalisti treenaan niin myös liikenne on rauhallisempaa. Jos julkisia ajattelee niin aika vaikea sinne on mennä ainakin kauempaa. Toisaalta en ole kyllä katsonut mutta ainakin kivistön asemakin on suhteellisen kaukana jos aikoo kävellä. Jotain busseja siinä salin vieressä kyllä kulkee ja pysäkit on siinä vieressä mutta en tiedä niistä linjoista sen enempää.

Vantaan Loaded:lle jos sinne jotenkin pääsee niin sinne helppo ostaa kertakäynti sillä sinne on olemassa äpps. Äppsillä voi ostaa yhden kerran käynnin ja äppsillä saa sen jälkeen avattua ulko-oven, sisäoven sekä portin. Vantaan Loaded:in kertakäynnin maksussa on sen sijaan puutteita sillä se ei oikein hyväksy kuin luottokortin. Normaaleita verkkomaksuja ei ole vaihtoehtoina toisin kuin esimerkiksi PTVGYM:llä.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.