Vaihteeksi onnistunut maastaveto treeni

26.11.2022 - 13:13

Eilen perjantaina oli jälleen paluu "normaaliin" kun kävin tekemässä maastavetotreenin PTVGYM:llä kun viime viikolla perjantaina olin käymässä Vantaan Loaded:lla tekemässä rinta- & selkätreenin sekä lauantaina tein maastaveto treenin PTVGYM:llä. Myöskin tällä kertaa tämä oli ensimmäinen onnistunut maastaveto treeni pienen flunssan jälkeen ja kolmas maastaveto treeni PTVGYM:llä flunssan jälkeen. Tämä kertonee siitä että olen nyt kenties palautunut flunssasta ja saanut kropan toimimaan?

Aloitin maastaveto treenin normaaliin tapaan millä olen sen PTVGYM:llä nyt aloittanut eli pienen korokkeen päältä decifit tyylillä. Tätä decifit maastaveto aloin tekemään kesällä pitkästä aikaa ja huomasin että saan jostain syystä maastavedon tekemiseen paremman asennon sekä tekeminen tuntuu muutenkin vahvemmalta. Tuolloin en tehnyt vielä niin kuin nyt että vaihdan tyyliä kesken treenin vaan jos aloitin tekemään decifit maastavetoa niin tein sitä loppuun asti. Jossain kohtaan kesän jälkeen syksyllä aloin tekemään tätä että tuossa 170kg tai 220kg jälkeen vaihdoin decifit tyylin normaaliin tyyliin ja siitä ketjuihin.

Kun aloitan maastavedon decifit tyylillä niin totun ottamaan asennon alempaa niin se on siitä sitten helpompi siirtää normaaliin maastavetoon. Huomaan välillä kun aloitan tekemään maastaveto treeniä ihan normaalisti niin välillä asento jää syystä tai toisesta hieman liian ylös milloin tekeminen keskittyy vähemmän jaloille ja kokonaan selälle. Nyt kun olen saanut tehtyä muutama viikko sitten maastavedossa 285kg ja tällä kertaa 275kg niin yhtenevä tekijä on ollut alempi asento ja pystysuorempi selän asento. Näin keskityn nostamaan maastavedon enemmän jalkoja käyttäen enkä pelkästään selällä runttaamiseen.

Tälläkin kertaa maastaveto treeniin kului pari tuntia aikaa lämmittelyineen. Tämä siis sisälsi decifit maastavetoa, maastavetoa ketjuilla, maastavetoa normaalisti sekä lohkojen päältä maastavetoa. Tuossa kun vaihdoin maastavedon tekemisen lohkojen päälle tekemiseen niin siinä pidin extra 10 minuutin tauon kun olin vähentänyt painot takaisin 120kg sekä laittanut laatikot paikoilleen. Käytännössä lohkojen päältä maastavetoon meni se puolisen tuntia minkä tein paljon nopeammin muutenkin ja noihin ilman laatikon päältä maastavetoihin se puolisen toista tuntia.

Parin tunnin maastaveto treenin jälkeen tein sitten vielä tunnin bodaus treenin selälle. Tämän aloitin tuetulla t-soudulla mitä seurasi soutu maaten laitteessa, t-soutu tangolla kahvalla sekä viimeisenä ylätaljalaite. Tein pitkästä aikaa PTVGYM:in soutu maaten "laitetta" penkkiä kun viime viikon perjantaina Vantaan Loaded:lla tein erittäin hyvää maaten soutua missä rintatuki on lyhyt ja jalat saa tuetuksi alhaalta päin. PTVGYM:in vastaava kun on vain vaakapenkki missä tasapainon pitäminen on erittäin vaikeaa kun koko kroppa vain penkin päällä ilman mitään tukea. Kuitenkin kun tein viime viikolla Vantaan Loaded:lla tuota maaten soutua niin eilen tuon tekeminen oli kuitenkin helpompaa kuin viimeksi PTVGYM:llä jokin aikaa sitten.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.