Vaaka ei kerro kaikkea - Pienempi vatsa 10kg painavampana
Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.
Yhdeksän vuotta eteenpäin tähän päivään ja nyt vatsani on paksummasta kohdasta 93cm mutta painoni on siinä 103kg - 104kg luokassa. Aloin vuosi sitten syömään pelkästään puhtaasti kun lopetin karkin, suklaan, pullan, leivoksien ja rasvaisen ruuan syömisen. Jätin siis kaiken ylimääräisen pois paitsi jäätelön. Nyt tuosta on mennyt lähes vuosi aikaa ja painoni on ollut lähestulkoon sama mutta vatsani on pienentynyt.
Kun päätin "luopua" niin sanotusti ylimääräisen syönnistä eli makeiset, suklaa, pullat, leivonnaise ja rasvainen ruoka niin painoni tippui siitä noin 110kg - 112kg luosta hyvin nopeasti 105kg luokkaan. Olen painanut tuosta hetkestä lähtien suurin piirtein kokoajan tuon 105kg. Välillä paino tippui 103kg ja välillä paino nuosi 107kg riippuen aamusta. Kuitenkin tasaisesti painoni on ollut vuoden verran siinä 105kg. Olen kyllä huomannut jo pidempään että minulla on ollut kevyempi olo sekä olen saanut kiristää kuntosalin salivyötä jo viimeiseen reikään. Aluksi sain kiristettyä sitä yhden reiän ja tämän jälkeen sitten salivyön viimeiseen reikään.
Salivyön mukaan olen laihtanut vaikka vaaka ei ole niinkään sitä näyttänyt. Paino on ollut tosiaan vuoden ajan siinä 103kg - 107kg luokassa ollen keskimäärin sen 105kg. Kuitenkin nyt ihan viime aikoina paino on ollut 102kg - 104kg luokkaa eli olen sen kilon tai pari saanut nyt ihan viime aikoina pois eli nyt keskiarvo on siinä 103kg luokkaa.
Tuossa kuukausi tai pari kuukautta sitten yhtäkkiä päätin kokeilla yksi aamu että mitä mittanauha näyttää vatsan paksuudeksi kun kuitenkin salivyökin on ollut jo jonkin aikaa viimeisessä reiässä. Yllätyin kun mittanauha näytti 95cm sillä olin kuitenkin tuossa vaiheessa 105kg aamupainossa. Pääsin tosiaan 95cm vatsan ympäryysmitassa kun painoin 95,5kg ja olin dieetillä. Nyt painoin kuitenkin kymmenen kiloa enemmän mutta vatsan ympäryysmitta oli sama kuin 95,5 kiloisena.
Tuosta ajasta kun mittanauha näytti 95cm 105kg aamupainolla niin siitä on vielä päästy 94cm kautta viimeisimpään 93cm. Aamupaino myös tuolloin kun sain 93cm vatsan ympäryydeksi oli 102.3kg eli aamupainolla on myöskin merkitystä ja se on myöskin laskenut. Kuitenkin seuraavana päivänä aamupaino oli taas 103.3kg eli nuossut taas sen kilon. Kuitenkin pääasia on se että minulla on pienempi vatsan ympäryysmitta noin 10kg suurempana kuin silloin kuin painoin 95,5kg.
Tämä vain tarkoittaa että tällä hetkellä asioita tehdään oikein. Tämä siis tarkoittaa sitä että kropassa on enemmän lihasta ja tuolloin yhdeksän vuotta sitten dieetillä poltettiin niin rasvaa kuin lihaksia sillä tuolloin minulla oli posket lommoilla. Olen erittäin tyytyväinen tähän nykytilanteeseen ja tämä vain on parempi että paino on suurempi ja vatsan mitta pienempi.
En ole siis tällä hetkellä dieetillä vaan syön jopa enemmän mutta puhtaasti. Noin vuosi sitten jätin ylimääräiset pois ruokavaliosta eli herkut pois. Tuolloin paino tippui siitä 110kg - 112kg painosta 105kg painoon. Olikohan se sitten tuossa vuoden vaihteessa kun lisäsin syömistä mutta pysyttäydyin puhtaassa ruokavaliossa niin vatsa on vai pienentynyt ja paino on silti pysynyt samoissa 105kg lukemissa ja nyt peräti hieman laskenut 103kg luokkaan. Se vain kertoo siitä että olen syönyt liian vähän ja silloinkin kun olen ollut dieetillä niin olen syönyt silloinkin liian vähän. Minun pitää vain syödä ihan kunnolla ja puhtaasti niin kroppa kiristyy ilman että tarvitsee miettiä mitään dieettiä.