Uusia asioita jalkatreeniin kapea kyykky smithissä sekä jalkaprässissä supersarjaa

16.11.2016 - 12:06

Viime viikolla minulla oli jo jalkojen kanssa kipuja kunten muutama viikko muutenkin takaperin. Tänään oli vuorossa viikon jalkatreeni ja kun eilen tunsin hieman jotain kipuja jaloissa niin tänään päätin jättää nyt neljään viikkoon ensimmäistä kertaa arkiaamuisin juoksemani kolmen ja puolen kilometrin lenkin. Ajattelin säästää illan jalkatreeniin kaiken energian ja yritin säästellä muutenkin jalkoja niin paljon kuin vain pystyin. Tietenkin sunnuntaina juoksemani 15.6km lenkki oli näin kuntosalitreenien puolesta täyttä murhaa mikä käytännössä pilasi maanantain kuntosalitreenin sekä vaikutti paljon myöskin tämän päivän jalkatreeniin. Vaikka tuolla sunnuntain pitkällä lenkillä olikin negatiivisa vaikutuksia tämän viikon kuntosalitreeneihin niin omasta mielestäni se oli vain parempi saada vaihteeksi pidempi lenkki alle.

Viime viikolla huomasin, että hack-kyykkyä tehdessä varsinkin sääriini sattui / sääriä särki. Tänään ensimmäisten hack-kyykkyjen jälkeen huomasin suurinpiirtein samaa eli jalkoja / sääriä alkoi särkemään ja sattumaan. Tein aluksi 25kg, 50kg sekä 75kg painoilla lämmittelyt ja käytin Reebokin painonnostokenkiä tekiessäni nämä sarjat. Tämän jälkeen vaihdoin kengät normaaleihin Niken kenkiini joita käytän yleisesti kuntosalilla kenkinä. Tein tänän lämmittelyt siis eri kengillä kuin mitä varsinaisen sarjapainon 100kg. Ei sinällään hyvä ratkaisu sillä lämmittelyissä olisi hyvä viimeistellä päivän tekniikka sarjapainoja varten jotta päivän raskaimmilla painoilla tekeminen olisi helppoa. Tähän kengän vaihdokseen kesken tekemisen vaikutti vain luulo siitä, että kengillä oli vaikutusta jalkakipuihin.

[[{"fid":"501","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":525,"width":700,"class":"media-element file-default"},"link_text":null}]]

Ajattelin sitä, että korkeampi kantapää voisi vaikuttaa negatiivisesti hack-kyykyssä jolloin jostain syystä jalkojani alkoi särkeä. En ole aikaisemmin tälläistä miettinyt tältä kannalta vain olen tehnyt hack-kyykyt Reebokin painonnostokengillä melkein siitä asti kun niitä hack-kyykyssä kokeilin. Paha kuitenkin sanoa auttoiko kenkien vaihto tänään asiaan kun olin saanut jo jalat kipeiksi. Luulisin kuitenkin, että vaikutti sillä luulisin niiden olleen entistä enemmän kipeämmät sen jälkeen kun nostin painoja.

Jos tänään oli hack-kyykyn teossa jalkakipujen kanssa pienoisia ongelmia niin tänään parin liikkeen kanssa oli hieman tekniikka ongelmia. Tein tänään pitkästä aikaa maastavetoa suorin jaloin sekä varmaan ensimmäistä kertaa ikinä ja ainakin ensimmäistä kertaa kunnolla kapeata kyykkyä smith-laitteessa. Kun en ole tehnyt maastavetoa suorin jaloin aikoihin niin tänään oikeastaan kaikki tekeminen meni vain tekniikan hiomiseen. Tämän johdosta myöskin painot sai pitää alhaisina eikä mitään korotuksia kannattanut miettiä sillä halusin saada tekniikkaa kuntoon. Aluksi minulla oli ongelmia lähinnä selän pyöristymisen kanssa, mutta tämä johtui siitä, että vein ja toin tankoa hieman kaukana kropasta. Tämä asia korjaantui sillä, että aloin kuljettamaan tankoa lähempänä kroppaa. Suuremmat tekniikka murheet kuitenkin olivat kapeassa kyykyssä smith-laitteessa jossa minulla oli sellainen ongelma, että tanko alkoi nousta toistojen jälkeen aivan liian ylös niskaan. Yritin parin ensimmäisen sarjan aikana erilaisia jalkojen asentoja eteenpäin ja taaksepäin kunnes tajusin mistä vika johtui. Ongelma olikin hyvin yksinkertainen mikä johtui vain treenipaitani hupusta. Kun tanko oli hupun päällä niin se lähti pikkuhiljaa toisto toistolta ylöspäin liian ylös niskaa. Onneksi tein ensimmäiset kolme sarjaa ilman painoja kun kokeilin tekniikkaa sillä niska ei olisi oikein tykännyt hyvää jos tangossa olisi ollut vielä rautaa. Kun tajusin lopulta huppu ogelman niin tämän jälkeen laitoin vain hupun päähäni ja laitoin smith-laitteeseen rautaa.

Tein tänään vielä ihan ex temporena pohkeiden jälkeen jalkaprässissä supersarjana jalkaprässiä etureisille sekä jalkaprässiä takareisille. Ehkä tuohon valintaan vaikutti tänään se, että kuntosalille oli tullut uusi jalkaprässi mitä halusin kokeilla pohkeiden tekemisen lisäksi. Kuten samalla kuntosalille oli tullut yhden jalan takareisilaite jota tein viime viikolla etureisikoneessa. Aluksi kymmenen toistoa jalkaprässiä siten, että jalat olivat kelkalla suhteellisen alhaalla jonka jälkeen jalkojen nostaminen kelkan yläosaan tai osittain yli ja samoin kymmenen toistoa. Tämä oli myöskin nyt ensimmäinen kerta kun tein ihan tietoisesti painotteisesti jompaa kumpaa etureittä tai takareittä jalkaprässissä. Joskus aikoinani olen kyllä kokeillut jalkaprässissä erilaisia jalkojen asentoja, mutta tällöin en ole miettinyt sen tarkemmin mihin mikäkin jalkaote ottaa.

Jalkatreeni

  • Hack-kyykky 25kg x10, 50kg x10, 75kg x10, 100kg 3x10
  • Maastaveto suorin jaloin 60kg 3x10
  • Kapea kyykky smith 20kg 3x10, 20kg 3x10
  • Yhden jalan takareisi laitteessa 10kg x10, 20kg 3x10
  • Pohkeet jalkaprässi 120kg 3x10
  • Supersarja 3x Etureisi jalkaprässi 120kg x10 + Takareisi jalkaprässi 120kg x10
  • Pohkeet seisten smith 100kg 3x10

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.