Uusi viikko alkoi massiivisella aamutreenillä kuntosalilla

16.11.2016 - 12:06

Minun oli alunperin tarkoitus käydä juoksemassa viikonloppuna jopa hallissa, mutta loppujenlopuksi en sitten mennytkään pihalle tai halliin juoksemaan. Lauantain vietin ihan lepopäivänä ja sunnuntaina olisin sitten mennyt juoksemaan, mutta päivän rytmi ja aikataulut eivät vain sopineet yhteen. Olisihan siinä ollut kyllä aikaa mennä ainakin pihalle juoksemaan, mutta päätin olla menemättä. Hyvä ainakin tulevan viikon treenejä ajatellen, että pidin koko viikonlopun lepoa treeneistä. Viime loppuvuoden ahkeran lenkillä käymisen jälkeen tällä hetkellä ei ole vain samanlaista intoa lähteä lenkille. Yksi syy on myös pihalla olevat kelit mitkä eivät oikein aina juoksemiseen vaikka välillä olisinkin paremmat kelit. Pihalla on nyt vain paikoitellen ollut liukas ja tällä hetkellä muutenkin lunta tulee välillä ja välillä se sulaa pois.

Aamutreeni rinta & olkapää

Lähdin tähän aamuun valmistautumisen erilailla. Kokeilin vaihtaa expressot kahviin kun minulla on ollut aamuisin vatsa hieman sekaisin ja olen tämän huomannut sen jälkeen kun olen aamulla syönyt. Tämä vaihdos ei kuitenkaan tuottanut mitään eroa vain syy aamun vatsan sekaisin menoon taitaa olla ibcaa aminohapot joita olen nyt testannut. Tänään myöskin kokeilin sellaista ratkaisua, että söin ennen treeniä aamupalana ruisleivän sekä jogurttin mihin sekoitin ibcaan. Yleisesti olen sekoittanut ibcaan veteen ja juonut sen suoraan shakerista. En tiedä oliko ruisleipä + jogurtti vain niin täyttävä, mutta aamulla tuntui täysiolo pitkään ja ajattelin mitä treenistäkin mahtaa tulla jos aamupala ei ehdi laskemaan. Jalkapäivänä eli tiistaisin olen syönyt normaalia aamua vähemmän ennen kuntosalitreeniä. Olen tehnyt sen päätöksen, että syön hieman ennen aamun kuntosalitreeniä, mutta ennen aamujuoksua en syö aamupalaa. Olen lukenut monia artikkeileita miten ei kannata söydä ennen aerobista treeniä kun silloin rasvanpoltto on parempi. Näinä aamusaleina kun en halua niinkään raskanpolttoa niin olen katsonut paremmaksi syödä ennen treeniä jotta jaksan treenata paremmin. Kyllä olen sen aamulenkeillä huomannut kun en ole syönyt ennen lenkkiä niin ei ne voimavarat mitään hyviä ole.

Kun syön ennen aamun kuntosalitreeniä se tarkoittaa automaattisesti aikasempaa herätystä, koska aamupalan ja treenin väliin on jäätävä aikaa. Olen myös muutenkin ottanut sellasen linjan, että herään aikaisemmin ennen aamukuntosalitreeniä kuin aamulenkkiä. Olen syönyt aamulla noin tunnin ennen treenin alkua ja herännyt tästä vielä hieman lisää. Aamulenkille mentäessä olen ollu jo juoksemassa tunnin päästä herättyäni. Se kuinka paljon aikasemmin ennen aamukuntosalitreeniä pitää herätä on yksilökohtainen ja se pitää vain kokeilla mikä itselle sopii. Missä ajassa saa kropan sellaiseen kuntoon jotta jaksaa treenata? Siinäpä vaikea kysymys ainakin jos ei ole tottunut aamutreeneihin.

Vaikka minulla oli tänään suhteellisen pitkään täysiolo ja ajattelin ehtiikö aamupala laskea ennen treeniä niin kuntosalilla en huomannut enään mitään tälläistä. Muutenkin treeni meni aivan loistavasti ja jos kelloa ei olisi tiennyt niin olisi voinut kuvitella olevansa illalla / iltapäivällä salilla, koska tulokset vastasivat normaaleita. En osaa sanoa miten sain kasaan sellaisen aamutreenin minkä sain. Vaikuttiko viikonlopun pari lepopäivää sekä hyvä aamupala vain asiaan?

Rinta & olkapää

  • Penkki 60kg x10, 100kg x10, 3x5 130kg
  • Pystypunnerrus käsipainoilla 20kg x10, 3x10 40kg
  • Vipunostot sivuille 3x10 15kg
  • Peck-deck 30kg x10, 3x10 60kg

[[{"fid":"333","view_mode":"default","fields":{"format":"default","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":375,"width":500,"class":"media-element file-default"}}]]

Iltatreeni rinta & olkapäät

Kun aamutreeni meni loistavasti niin aloin miettimään miten teen iltatreenin? Ensimmäinen tuplatreeni kuitenkin opetti ettei kaksi raskasta treeniä oikein sovi yhteen tai ainakin se vaikeuttaa palautumista. En oikein sitten missään vaiheessa suunnitellut mitään vaan lähin tekemään treeniä ihan lonkalta kun pääsin illalla kuntosalille. Tänään ollessa maanantai niin kuntosalilla oli taas valtavasti ihmisiä vaikka kello oli jo 20. Tosin mitä enemmän kello alkoi näyttämäään niin sitä vähemmän porukkaa oli. Viimeviikolla samaan aikaan oli paljon enenmmän ihmisiä ja tämä vain tarkoittaa, että kuntoslilla on jo nähtävissä ainakin pientä ruuhkan purkautumista. Onhan tässä jo mennytkin muutama viikko joten ensimmäiset ovat saaneet jo tarpeekseen. Heti maanantain jälkeen on kyllä ollut rauhallisempaa ja esimerkiksi viimeviikolla heti tiistaina oli paljon vähemmän väkeä kuin maanantaina. Juuri väkimäärän mukaan katsoin ainakin treenin alkua lähinnä siltä kannalta missäpäin oli vapaata, koska halusin kuitenkin aloittaa treenin heti kellon ollessa suhteellisen paljon. Kuitenkin huomen aamulla pitää olla jo treenaamssa niin hirveän myöhäiseen treeniäkään ei voinut pidentään.

Rinta & olkapäät 

  • Vinopenkki käsipainoilla 20kg x20, 3x20 30kg
  • Vipunosto eteen z-tanko istuen 3x20 17,5kg
  • Yläristikkäistalja 3x20 25kg
  • Vipunostot sivuille kyljeltään vinopenkissä 3x20 5kg
  • Vipusnostot takaolkapäille vinopenkissä 3x20 5kg

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.