Uusi penkkiennätys 235kg

29.04.2019 - 21:26

Pääsiäisenä tuli vedettyä sitten taas vaihteeksi penkkiennätys. Tällä kertaa nousi 235kg ja kuten viimeksi nostaessani 230kg niin tälläkin kertaa se tuli ihan puskista. En oikein tiennyt mitä odottaa treeniltä ja mitä oikeastaan edes tehdä. Kyseessä oli kuitenkin pääsiäismaanantain treeni ja salilla oli väkeä kuin mikäkin. Jostain kumman syystä penkit olivat hyvin vapaina ja painoja riitti ihan hyvin vaikka muutoin väkeä tuntui olevan jokapaikassa. Muutoin treenin aikana piti hieman katsoa mitä tekee sillä liikkeet piti lähestulkoon valita sen mukaan mikä paikka oli vapaana.

Viimeksi kun sain penkattua 230kg niin tapahtui sama asia eli en tiennyt oikein miten edes tehdä penkkiä. Kovia lyhyempiä sarjoja vai pidempiä sarjoja? Käyttää slingshottia vaiko tehdä ihan normaalina? Jostain kumman syystä painot olivat vain kevyttä ja kun kokeilin päivän kuntoa niin rauta vain nousi helposti. Alkuun lämmittelypainoilla viiden toiston sarjoja 60kg, 100kg, 140kg painoilla minkä jälkeen siirryin kahden ja yhden toiston käyttöön 170kg ja 200kg painoilla vai teinkö suoraan 210kg painolla? En nyt muista tarkalleen eikä sillä ole väliä teinkö 200kg painoilla vai 210kg painolla toiston sillä tämän jälkeen tein kuitenkin 220kg toiston ja tämä tuli vielä kevyesti.

Tuo 220kg nosto olikin sitten sellainen nosto minkä jälkeen aloin miettimään erilaisia suunnitelmia. Teenkö pidempiä sarjoja slingshottia käyttäen vaiko lähdenkö hakemaan uutta ennätystä. Mietin joka 240kg yrittämistä mitä tuossa jokin aika sitten kokeilin mutta mikä ei ihan juuri omin avuin noussut vaan tarvitsin hieman apua alhaalta lähtiessä. 235kg oli siinä mielessä helpompi ratkaisu sillä tämäkin oli uusi ennätys.

Silloin kun yrittää vaihteeksi tehdä isoilla ilman suunnitelmaa niin näyttää onnistuvan ja silloin kun hieman tietää etukäteen, että voisi tehdä isoilla painoilla niin tällöin ei oikein onnistu. Myöskin siinä mielessä tuo päivä oli erikoinen ennätyksen tekemiseen, että se oli tosiaan "epänormaali" päivä juurikin monestakin syystä. Menin salille normaalista poikkeavana aikana sekä kun kyseessä oli pääsiäinen niin siinä ympärillä monet päivät olivat olleet jo erilaisia.

En sitten tiedä oli sillä miten suuri merkitys, mutta kun perjantaina penkkasin edellisen kerran ennen maanantain ennätystä niin se treeni oli "kevyt". Tein "vain" 160kg painoilla viiden toiston sarjoja sekä muutaman sarjan 140kg painoilla. Kevyempi treeni ennen ennätystä voi olla hyväksi mutta tämä ei todellakaan ollut ihan tarkoitus. Perjantain kevyillä painoilla teko johtui ihan siitä, että salilla oli hiirenhiljaista enkä saanut spotteria niin ajattelin tehdä sitten hieman säästellen. Jos olisin saanut spotterin niin tekeminen olisi ollut ihan toista. Näin ainakin uskoisin asian olleen.

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.