Uusi penkkiennätys 230kg & pysäytyspenkissä 220kg

28.02.2019 - 00:26

Maanantaina tuli juhlistettua kipuvapaata aikaa salilla saadessani tehtyä penkissä uuden ennätyksen 230kg. Näin en ollut suunnitellut vaan tämä vain tapahtui. Tietenkin olen slingshotilla saanut tehtyä 230kg muutamia kertoja ja jopa suuremmilla painoillakin mutta normaali penkki on aina normaali penkki. Aikoinaan kun sain tehtyä 220kg niin ajattelin penkkiennätyksien olevan siinä. Kun penkissä mennään 200kg kohti saati sen yli niin loukkaantumisriski kasvaa huomattavasti. Tämän takia olen penkannut jo pidempään slingshottia käyttäen sillä tämä pienentää loukkaantumisriskiä ellei nyt ala yrittämään mitään ylisuuria painoja.

Kaikki lähti liikkeelle ihan normaalisti ja tällä kertaa jo alussa suunnittelin kokeilevani tehdä pysäytyspenkkiä jälleen kerran. Itselläni kun teen pysäytyspenkkiä niin tekniikka pysyy paremmin hallussa sekä penkin tekemisestä tulee raskaampaa jolloin ei tule lisättyä niin innokkaasti painoja. Omasta mielestäni pysäytyspenkki on erinomainen tekniikka tehdä penkkiä kohdistaen rintaan sekä voimatasojen nostamiseen.

Aloitin normaaliin tapaan 60kg, 100kg, 140kg mitkä tuntuivat todella kevyeltä tehdä. Tein kyseisillä painoilla viiden toiston pysäytettyä penkkiä. Tämän jälkeen mietin hetken aikaa 160kg ja 180kg välillä päätyen yrittämään 180kg painoja. Tässä kohtaan suunnitelma oli lähteä vain yrittämään yhtä nostoa. Kuitenkin kun nostin 180kg niin se tuli niin nopeasti ja vaivattomasti ylös että olin todella yllättänyt. Mielestäni tämä oli parhain tekemäni penkissä tehty toisto ikinä.

Tuon 180kg jälkeen kun tuntui kulkevan niin siinä menin sitten aluksi 200kg kautta 220kg. Kun kerran 200kg tuli suhteellisen helposti ylös niin miksi ei yrittää 220kg? Lopulta tuo 220kg tuli aikas "helposti" ylös minkä jälkeen alkoi päivän toinen suunnitteluprosessi. Nostaako painoja 230kg ja kokeilla uutta ennätystä? Nostaa 230kg ja tehdä slingshottia käyttäen hieman pidempi sarja? Laskea hieman painoja ja tehdä slingshotin avulla pidempiä sarjoja?

Lopulta päädyin tekemään 230kg painoilla ennätyksen mutta täytyy kyllä sanoa, että ennen nostoa tuo jännitti aika paljon. Se on eri tehdä slingshottia käyttäen isoilla painoilla kun tietää, että se on helpompaa ja sillä on saanut tehtyä jo todella isoilla painoilla. Ennätys on kuitenkin aina ennätys ja ilman apuvälineitä käyttäen onnistumiseen tarvitaan kuitenkin kaikki kohdilleen. Siinä alkaa helposti myös miettimään miten kroppa kestää kyseisen noston ja jaksaako varmasti nostaa painot ylös sillä turha yrittäminen on kuitenkin aivan turhaa.

Se mikä oli paras asia onnistumisen lisäksi oli se, että paikat ja varsinkin nivuset pysyivät ehjinä. Pari päivää tuon treenin jälkeen en ole huomannut mitään ihmeellistä käsissä enkä kropassa muutoinkaan. Tietenkin palautuminen tuollaisista painoista ottaa hieman aikaa ja tämän olen kyllä huomannut väsymisenä sekä rinnassa olen huomannut ettei se ole 100% kunnossa. Ei meinaan tarvitse ottaa edes kuin sivuosumaa jostain treenistä niin rinnassa alkaa tuntumaan jotain.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.