Uusi penkkiennätys 230kg & pysäytyspenkissä 220kg

28.02.2019 - 00:26

Maanantaina tuli juhlistettua kipuvapaata aikaa salilla saadessani tehtyä penkissä uuden ennätyksen 230kg. Näin en ollut suunnitellut vaan tämä vain tapahtui. Tietenkin olen slingshotilla saanut tehtyä 230kg muutamia kertoja ja jopa suuremmilla painoillakin mutta normaali penkki on aina normaali penkki. Aikoinaan kun sain tehtyä 220kg niin ajattelin penkkiennätyksien olevan siinä. Kun penkissä mennään 200kg kohti saati sen yli niin loukkaantumisriski kasvaa huomattavasti. Tämän takia olen penkannut jo pidempään slingshottia käyttäen sillä tämä pienentää loukkaantumisriskiä ellei nyt ala yrittämään mitään ylisuuria painoja.

Kaikki lähti liikkeelle ihan normaalisti ja tällä kertaa jo alussa suunnittelin kokeilevani tehdä pysäytyspenkkiä jälleen kerran. Itselläni kun teen pysäytyspenkkiä niin tekniikka pysyy paremmin hallussa sekä penkin tekemisestä tulee raskaampaa jolloin ei tule lisättyä niin innokkaasti painoja. Omasta mielestäni pysäytyspenkki on erinomainen tekniikka tehdä penkkiä kohdistaen rintaan sekä voimatasojen nostamiseen.

Aloitin normaaliin tapaan 60kg, 100kg, 140kg mitkä tuntuivat todella kevyeltä tehdä. Tein kyseisillä painoilla viiden toiston pysäytettyä penkkiä. Tämän jälkeen mietin hetken aikaa 160kg ja 180kg välillä päätyen yrittämään 180kg painoja. Tässä kohtaan suunnitelma oli lähteä vain yrittämään yhtä nostoa. Kuitenkin kun nostin 180kg niin se tuli niin nopeasti ja vaivattomasti ylös että olin todella yllättänyt. Mielestäni tämä oli parhain tekemäni penkissä tehty toisto ikinä.

Tuon 180kg jälkeen kun tuntui kulkevan niin siinä menin sitten aluksi 200kg kautta 220kg. Kun kerran 200kg tuli suhteellisen helposti ylös niin miksi ei yrittää 220kg? Lopulta tuo 220kg tuli aikas "helposti" ylös minkä jälkeen alkoi päivän toinen suunnitteluprosessi. Nostaako painoja 230kg ja kokeilla uutta ennätystä? Nostaa 230kg ja tehdä slingshottia käyttäen hieman pidempi sarja? Laskea hieman painoja ja tehdä slingshotin avulla pidempiä sarjoja?

Lopulta päädyin tekemään 230kg painoilla ennätyksen mutta täytyy kyllä sanoa, että ennen nostoa tuo jännitti aika paljon. Se on eri tehdä slingshottia käyttäen isoilla painoilla kun tietää, että se on helpompaa ja sillä on saanut tehtyä jo todella isoilla painoilla. Ennätys on kuitenkin aina ennätys ja ilman apuvälineitä käyttäen onnistumiseen tarvitaan kuitenkin kaikki kohdilleen. Siinä alkaa helposti myös miettimään miten kroppa kestää kyseisen noston ja jaksaako varmasti nostaa painot ylös sillä turha yrittäminen on kuitenkin aivan turhaa.

Se mikä oli paras asia onnistumisen lisäksi oli se, että paikat ja varsinkin nivuset pysyivät ehjinä. Pari päivää tuon treenin jälkeen en ole huomannut mitään ihmeellistä käsissä enkä kropassa muutoinkaan. Tietenkin palautuminen tuollaisista painoista ottaa hieman aikaa ja tämän olen kyllä huomannut väsymisenä sekä rinnassa olen huomannut ettei se ole 100% kunnossa. Ei meinaan tarvitse ottaa edes kuin sivuosumaa jostain treenistä niin rinnassa alkaa tuntumaan jotain.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.