Uusi maastaveto ennätys 285kg

25.03.2020 - 08:51

Eilen maanantaina se tapahtui. Sain nostettua uuden maastaveto ennätyksen mikä on nyt 285kg. Viimeksi kun olen saanut nostettua maastavedossa ennätyksen mikä oli 280kg niin tuosta on kulunut jo varmaan pari vuotta. Olen tainnut saada nostettua 280kg kolme kertaa jos nyt ihan oikein muistan. Pari kertaa vyön kanssa ja kerran ilman vyötä. Tämän lisäksi olen saanut tehtyä 270kg painoilla muistaakseni pari kahden toiston sarjaa mutta muutoin painot ovat olleet maastavedossa viimeaikoina 250kg - 260kg luokkaa.

Tämän kertainen 285kg tuli ihan yllätyksenä enkä ollut tuota edes suunnitellut. Alun perin minun ei edes pitänyt välttämättä tehdä maastavetoa ollenkaan vain olin miettinyt tekeväni kevyemmän selkä- & olkapäätreenin ilman maastavetoa. Jostain kumman syystä otin vain sen salivyön mukaani jos kuitenkin teen maastavetoa. Se miksi ajattelin jättää maastavedon maanantain treenistä pois oli ihan vain se, että kävin tekemässä poikkeuksellisesti sunnuntaina jalkatreenin. Sunnuntaina kyykkäsin 200kg painoilla kolme kertaa viisi toistoa minkä johdosta ajattelin ettei nyt perään olisi hyvä tehdä maastavetoa vaan tekisin maastavetoa esimerkiksi vasta torstaina.

Tein 100kg painoilla kaksi toistoa, 140kg painoilla kaksi toistoa, 180kg painoilla kaksi toistoa, 220kg painoilla kaksi toistoa ja 250kg painoilla vain yhden toiston. En tiedä miksi tällä kertaa päädyin tekemään 250kg painoilla yhden toiston kun yleensä olen tehnyt sillä kolmen - viiden toiston sarjoja enkä nytkään ollut päättänyt ennen ensimmäistäkään toistoa edes lisääväni painoja. Jotenkin se 250kg nosto tuli omasta mielestäni niin hyvin, että halusin kokeilla suurempia painoja. Mietin kyllä aluksi 270kg painoja joilla olisin hakenut sitä kakkosta, mutta sitten päätin yrittää vain suoraan 285kg eli uutta ennätystä. Minulla oli treenissä vain yksi toisto jäljellä sillä päätin ennen 285kg nostamista jättäväni maastavedon kyseisiin painoihin nousi se tai sitten ei.

Olen muutamia kertoja yrittänyt 290kg nostoa sekä pari vuotta sitten 300kg useasti mutta kaikki kyseiset yritykset ovat olleet todella heikkoja. 285kg olen yrittänyt kerran tai pari mutta nuokin ovat olleet tyyliin epätoivoisia yrityksiä saada vain parempi uusi ennätys vaikka päivän kunto ei ole sitä edes luvannut. 300kg olen muutaman kerran kumilenkeillä nostanut sekä kerran pari olen tehnyt "jopa" kahden toiston ja ehkä myös kolmen toiston sarjan sekä 310kg painoilla olen saanut kerran vai pari kertaa yhden toiston.

Näillä pohjustuksilla sekä eilisellä fiiliksellä, että edes yrittäisin uutta ennätystä niin tuo 285kg onnistuminen tuli ihan yllätyksenä. Olen viimeaikoina huomannut penkissä hieman tekniikka murheita kun painot ovat alkaneet 2 numeroisella luvulla ja vastaavaa olen myös huomannut maastavedossa, että tekniikka on hieman kadoksissa. Nosti tuossa viikko sitten 300kg kumilenkkien avulla, mutta huomasin jälkikäteen videolta kuinka perse jäi liian ylös heti alkuvaiheessa. Tämän johdosta tein seuraavassa treenissä maastavetoa deficit tekniikalla eli laitoin painon jalkojeni alle jolloin lähden paljon syvemmältä liikkeelle. Olen meinaan huomannut jo kauan sitten, että jostain syystä saan paremman ja vakaamman tekniikan maastavetoon kun pidän painoa jalkojeni alla ja lähden syvemmältä. Jotenkin se vain pakottaa minut keskittymään paremmin alkuasentoon.

Niin tai näin niin nyt nousi 285kg ja olen vaihteeksi iloinen maastavedosta ja 300kg lähenee hieman vaikka kaukana se silti on. Eikä tuo 285kg nosto nyt mitään niin super helppoa muutoinkaan ollut, että edes 290kg olisi lähellä. Kuitenkin vaikka 285kg meinasikin jäädä polviin kiinni niin olen tyytyväinen siihen kuinka nosto lähti liikkeelle. Lähdin rauhassa liikkeelle enkä lähtenyt normaaliin tapaan ryskäämään tankoa ylöspäin kuten minulla on hieman tapana kun painoja alkaa olemaan 250kg luokkaa tai enemmän.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.