Uusi boxi kyykky ennätys 205kg plus ketjut

26.02.2023 - 10:37

Viikko sitten PTVGYM:llä tein ensimmäisen boxi kyykky treenin ketjuilla aikoihin ja samalla se oli myös ensimmäinen boxi kyykky treeni ylipäätänsä. Edellinen boxi kyykky treeni taisi olla viime kesänä Tampereen Loaded:lla missä tein boxi kyykky myös ketjuilla eikä se mennyt ihan niin hyvin kuin olisin halunnut. Viime vuonna kun aloin ja pääsin tekemään kyykkyä ketjuilla niin aloin myös aktiivisemmin tekemään myös boxi kyykkyä ketjuilla. Sain sillä tavalla vaihtelevaisuutta enemmän kyykky treeneihin vaikka jo ketjujen käyttäminen oli itselleni uusi asia.

En tiedä miksi miksi jätin boxi kyykyn tekemisen mutta se vain jäi. Yksi syy saattoi olla se että kesällä ja sen jälkeen kyykky alkoi sujumaan ja aloin hakemaan erilaisia omia ennätyksiä ja painoja joilla en ollut niin paljoa tehnyt. Toisaalta treenit alkoivat jo hieman toistamaan toisiaan mutta toisaalta toisaalta kyykkyni on ollut paremmassa tulos kunnossa ikinä sekä tekniikkani on vakaampaa. Niimpä siinä on hyvä perusta tehdä nyt paluu boxi kyykkyyn kun normaali kyykky on vakaassa ja hyvässä tulos kunnossa.

Viime viikolla tein ensimmäistä kertaa mielestäni 180kg painoilla plus ketjut mitä seurasi ainakin ensimmäistä kertaa ikinä 190kg plus ketjut sekä 200kg plus ketjut. Tein noilla kaikilla kolmella painoilla 180kg, 190kg sekä 200kg plus ketjut niin kaksi toistoa ja tuntui että olisin saanut jopa enemmän. Tuo 200kg plus ketjut kaksi toistoa tuntui tulleen aika kevyesti ja olisin ainakin saanut 205kg plus ketjut ja ehkä jopa 210kg plus ketjut. Olin kuitenkin jo päättänyt että teen tuon 200kg plus ketjut ja lopetan siihen niin sitten myös pidättäydyin siinä päätöksessä.

Tällä viikolla keskiviikkona tein boxi kyykkyä normaalilla tyylillä ja tein ensimmäistä kertaa ikinä varmaan 200kg boxi kyykkyä mitä seurasi sitten kolme kahden toiston sarjaa 210kg painoilla. Kuitenkin odotukset olivat hieman korkeammalla sillä 200kg plus ketjut on suhteessa enemmän kuin 210kg mutta toisaalta ei ihan niin paljoa. Toisaalta oli hyvä että painot olivat suhteessa lähelle toisiaan eli isoa eroa ollut treenien välillä.

Eilen en oikein tiennyt mitä odottaa kun tein boxi kyykkyä jälleen PTVGYM:llä ketjuilla. Minulla oli kuitenkin se ajatus että teen uuden ennätyksen mutta aluksi se ajatus oli 210kg plus ketjut mutta päätyi olemaan 205kg plus ketjut mikä oli jopa yläkanttiin. 180kg plus ketjut meni vielä helposti ja tein sillä kaksi toistoa mutta kun tein 200kg plus ketjuilla yhden toiston niin se oli paljon raskaamman oloinen kuin viikko sitten kumpikaan toisto kahden toiston sarjasta. Kuitenkin kun analysoin videolta tuon 200kg plus ketjut toiston niin päätin tehdä 205kg plus ketjuilla toiston. Jos olisin mennyt vain tuntemuksen mukaan niin en olisi lähtenyt kyseistä toistoa tekemään.

Olin viikko sitten paremmassa tulos kunnossa ja jos vertaa tuloksia tämän kertaiseen treeniin niin viikko sitten olisin kyllä saanut jopa 210kg plus ketjut. Tällä kertaa tuo 205kg plus ketjut oli ihan maksimi mitä sain tehtyä ja myös tuohon toistoon oli hyvä lopettaa kyseinen kyykky treeni. Tämän jälkeen tuli tehtyä vyökyykkyä mikä tuntui yllättävän kevyelle verrattuna niihin treeneihin kun olen tehnyt normaalia kyykkyä ketjuilla. Tuohon saattoi myös vaikuttaa se että tein kyykyssä vähemmän toistoja yhteensä mitä olen tehnyt kun lähinnä hain tuota uutta ennätystä. Vyökyykyn jälkeen vähän vaaka jalkaprässiä takareisille sekä takareidet seisten laitetta ja pohkeita. 

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.