Tuplatreeni viikko alkoi sekä hieman alkaneesti dietistä

10.01.2017 - 18:04

Viikko dietistä takana päin eikä mitään ihmeellistä ole tapahtunut minkään asian suhteen. Vielä on aikaista nähdä mitään muutosta missään sillä muutokset näkyvät vasta viikkojen päästä. Oikeastaan nyt viime viikon puolella "uskalsin" mennä ensimmäistä kertaa vaa'alle pitkään aikaan. Lähinnä nuo jouluviikon "läskiviiko(t)" alkoivat pelottamaan vaa'alla käyntiä sillä tuona aikana tuli syötyä lähes kaikkea. Suklaata, vihreitä kuulia, pizzaa ja jouluruokia yleisesti tuli syötyä käytännössä ilman mitään katsomista tai miettimistä niinkuin kuuluukin. Kokoaikainen dietti tai ruuan perään katsominen ei ole hyvästä vaan kyllä välillä pitää syödä ilman mitä rajoitteita jos sille tuntuu.

Vaaka näytti viimeksi viime viikolla 100,7kg ennen aamun wc:ssä käyntiä joten aikalailla tuo paino on pyörinyt tasaisesti siinä 100kg - 101kg sitten kesän dietin loppumisen. Näyttää siis sille, että tuollainen "semidietti" on pitänyt painon ainakin vaa'an mukaan hyvin balanssissa. Mitä sitten tarkoittaa tämä minun "semidietti"? Yleisellä tasolla syömisen "seuraamista" tai enemmänkin hyvän ruokavalion ylläpitämistä. Tämän lisäksi pidin perjantaina tai kerran viikossa vapaamman päivän jolloin tuli syötyä mahdollisesti jotain pizzaa, karkkia tai jäätelöä.

Periaatteessa tämän hetkinen diettini onkin tuo "semidietti" ilman vapaampia syömispäiviä vaikkakin viime viikonloppuna tulin syöneeksi hieman karkkia sekä jäätelöä. Tuo asia piti tehdä vasta myöhemmin mutta nyt tuli vain fiilis, että haluan syödä jotain makeaa. Valitettavasti taas tapahtui se asia, että vatsani meni heti sekaisin kun olin syönyt makeeta tai oikeastaan jäätelöä. Kuten vatsani meni myöskin sekaisin jouluna jolloin tuli syötä kaikenlaista eli heti kun poikkesin "rutiinista" niin vatsa alkoi sanomaan vastaan.

 

King of #breakfast #cornflakes #greekyogurt #banana #coffee #postworkoutmeal #gymlife

A photo posted by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Ehkä tankkaukset tai cheat-päivät / ateriat pitäisikin hieman erilailla ja syödä vain hieman "parempaa". Hakea pizza tai mennä syömään johonkin paikkaan eikä ostaa makeaa mistä tuntuu menevän vatsa vain sekaisin. Tietenkin yksi tapa on vain lisätä hiilari määriä aterioissa mikä olisi terveellisin tapa. Toisaalta tuolla tyylillä ei saa kamalasti lisää hiilaria, mutta tarvitseeko sitä nyt ihan täyteen itsensä hönkiä? Varmaan joku pizza päivä voisi olla ihan toimiva sillä nyt olen alkanut huomaamaan samaa asiaa mitä viimeksi dietillä ja varsinkin loppuvaiheen "kiristyksissä". Alas ei oikeastaan tule kuin ilmaa tai nestettä ihan yleisellä tasolla. Puuttuuko minulta vain jotain kuituja vai onko tämä vain seurausta pienistä ruokamääristä?

Treeni tehot eivät ole tälläkään kerralla alkanut tippumaan vaan ehkä jopa nousemaan? Ehkä en syö vain niin vähää tai olen tottunut syömään vähän ettei tuo ruokamäärä vaikuta treeni tehoihin. Ehkä treenitehot ovat parantuneet vain sillä, että en ole syönyt mitään "huonoa" ruokaa.

Lauantaina olkapäätreeni ja maanantain selkätreeni aamulla sekä rintatreeni illalla

Lauantaina tuli vedettyä olkapäätreeni ihan takaolkaa painotteisesti ja maanantaina tuli aloitettua tuplatreeniviikko selkä- & rintatreeneillä. Oikeastaan en aluksi meinannut tehdä tällä viikolla tuplatreenejä mutta maanantain suunnitelmat vaikuttivat myöskin treeneihin siinä mielessä, että minulla oli hyvä mahdollisuus käydä treenaamassa Salmisaaressa. Tällä hetkellä kun Salmisaareen en saa ilmaista pysäköintiä niin en sinne oikein jaksa mennä. Kuitenkin maanantaina oli liikenteessä julkisilla niin pystyin tämän johdosta käymään "kätevästi" Salmisaaressa. Menin aamulla ensiksi bussilla Ruoholahteen missä jäin pois ja kävelin Salmisaareen. Kuntosalilta menin sitten Ruoholahdestas metrolla Kamppiin mistä vaihdoin ratikkaan millä menin Pasilaan. Näin ollen menin käytännössä maanantaina töihin bussi, metro plus ratikka yhdistelmällä.

 

Morning #backworkout #backday #back #morningworkout #morninggym #gym #gymlife #gazoz #beats #trance

A photo posted by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Salmisaareen halusin mennä treenaamaan selkätreenin ihan Hammer Strength selkälaitteiden takia. En oikeastaan olisi mennyt Salmisaareen treenaamaan muuta treeniä joten ellen olisi treenannut maanantaiaamuna selkätreeniä niin tällöin en olisi tuplatreeniä tehnyt. Maanantaiaamuna tulikin tehtyä enemmänkin sellaista jota normaalisti en pääse tekemään.

Aamulla kun oli vuorossa selkätreeni niin illalla oli vuorossa rintatreeni. En ilmeisesti aamulla huomannut sitä etten jaksanut treenata ihan niin suurilla painoilla kun olisin "halunnut". Tämän huomasin illalla penkatessa ja samalla aloin miettimään, että asia oli sama aamulla mitä en kuitenkaan huomannut. Aamulla kun tulin tehneeksi vain tuntuman mukaan painoista välittämättä ja illalla tein enemmän painojen mukaan jolloin myöskin tämän asian huomasin helpommin. Illalla kyllä sain parempia sarjojen yhden "epäonnistuneen" sarjan jälkeen. Tähän auttoi yksinkertaisesti vain se, että keskityin tarkemmin alusta asti sarjan tekemiseen.

Tiistaina sekä keskiviikkona on luvassa hieman erilaista tuplatreeniviikkoon mitä olen tehnyt. Tästä enemmän seuraavassa päivityksessä. Olen myöskin tuon lauantain "diipa daapa" olkapäätreenin jälkeen miettinyt jälleen panostavan kyllä myöskin etuolkapäihin joita olen hieman vältellyt. Vältellyt siinä mielessä, että olen tehnyt takaolkapää painotteisia olkapäätreenejä viimeaikoina enemmän. Kuitenkin tuossa on vaarana treenistä tulevan enemmän "diipa daapa" kuin kunnon treeni. Vaikka takaolkapäitä tekemällä joutuukin olemaan erittäin tarkkana toistojen suhteen niin silti tuo on ollut enemmän ehkä "hifistelyä".

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.