Tuloksen haku & pakko mielle siirtynyt maastavedossa 290kg?

03.07.2023 - 10:53

Neljä viikkoa putkeen kun olen nyt epäonnistunut maastavedossa. Tällä viikolla epäonnistuin toistamiseen maastavedossa 290kg saantia ylös ja tällä kertaa se oli jopa heikompi yritys kuin viimeksi. Vuosia sitten kun olin ihan hyvässä maastaveto kunnossa ja 280kg nousi useasti niin yritin 300kg monesti. Tuosta 300kg tuli tuolloin vähän pakkomielle mitä hain treenistä toiseen vaikka en ollutkaan siinä kunnossa että voisinkaan saada sitä ylös. Nyt näyttää vähän että 290kg alkaa tulemaan sama juttu?

Toisaalta kun olen epäonnistunut neljänä viikkona putkeen niin se ei ole tarkoittanut neljää kertaa 290kg epäonnistumista. Olen nimittäin nyt tehnyt maastavedossa erilaisia treenejä erilaisilla painoilla. Olen nyt taas pitkästä aikaa vain alkanut hakemaan suurempia painoja mitkä ovat lähelle ennätystäni. Tämän johdosta myös epäonnistumisia tulee kun painot alkavat olemaan niin suuria enkä vain ole tyytynyt "normaaleihin" tuloksiin.

Maastaveto ennätykseni on 285kg minkä olen saanut nyt pari kertaa ylös eli se ei ole ollut yhden kerran ihme. 280kg on puolestaan sellainen paino mikä on tullut useasti ylös vuosien saatossa mutta mikä ei kuitenkaan ole jokapäiväistä. Kun olen nyt vuosien saatossa tehnyt maastaveto treenejä niin painot ovat jääneet siihen 240kg - 260kg luokkaan enkä ole edes sitten lähtenyt yrittämään suuremmilla. 270kg on taas sellainen paino millä olen tehnyt suhteellisen useasti jos vertaa 250kg, 260kg tai jopa 280kg mutta kuitenkin sellainen paino mikä vaatii itseltäni että olen kunnossa.

250kg ja 260kg on sellainen paino mikä tulee nyt käytännössä treenissä kuin treenissä vaikka olisin umpisurkea treeni. Se että saisin useamman toiston kyseisillä painoilla vaatii jo hieman paremman päivän. 270kg on taas sitten sellainen paino että se ei tule ihan joka päivä. Näin ollen tässä nyt vuosien ajan kun en ole edes hakenut mitään ennätystä niin tuo 240kg - 260kg on ollut painot millä olen treenannut. Näillä painoilla olen tehnyt ja hakenut eri pituisia sarjoja mihin olen sitten tyytynyt.

Nyt viime vuoden puolella aloin tekemään enemmän erilaisilla tekniikoilla maastavetoa ja sain maastaveto treeneihin erilaisuutta. Suurin asia oli alkaa käyttämään ketjuja kun aloin käymään PTVGYM:llä sekä Tampereen Loaded:lla. Viime kesänä aloin myös tekemään block deadlift eli lohkojen päältä nostettavaa maastavetoa kun kokeilin sitä Loaded:lla ja jatkoin sen tekemistä PTVGYM:llä sen jälkeen. Myöskin vastustusnauhoja olen käyttänyt jo hieman pidempään kun ketjuja sekä noita lohkoja mutta olen myös niiden käyttöä jatkanut.

Näiden kaikkien kolmen eri tyylin käyttäminen on monipuolistanut maastaveto treenejä sekä kohentanut tuloksia. Vastaavasti olen nyt alkanut taas hakemaan suurempia painoja ja tämä myös on tarkoittanut enemmän epäonnistumisia. Välillä se harmittaa enemmän ja välillä ei yhtään kun ajattelen asioita positiivisuuden kautta. Vaikka olen epäonnistunut niin jos olen lähtenyt oikeasti yrittämään ja saanut lähdettyä tekemään oikeasti uskottavaa yritystä niin se on palkitsevaa. Jos vain lähtee yrittämään vailla uskoa edes saada tai yritys ei ole oikeasti edes oikeasti niin eipä siitä hirveästi positiivisia asioita voi saada. 

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.