Tuli pidettyä pienoinen tankkauspäivä vaikka periaatteessa dieetin piti loppua viikon päästä

15.07.2017 - 09:07

Täytyy sanoa / todeta, että en huomaa itse dieettini kulussa mitään muutoksia. Kävin jostain syystä aamulla vaa'alla mikä näytti 102.4kg eli tuon puolesta mitään ei olisi edes tapahtunut näiden kolmen viikon aikana kun olen pitänyt dieettiä päällä. Tietenkin eilen tuli hieman pidettyä tankkauspäivä mikä vaikuttaa vaa'an lukemiin mutta suuruudesta en tiedä. Perjantaista tuli hieman tankkauspäivä lopulta kun lounaaksi tuli käytyä Classic Pizassa syömässä ja illalla eksyin sitten vielä Street Gastroon vaikka olin ostanut päivällä iltaa varten ihan kalaa. Näin ollen kalan syönti siirtyi lauantaille.

Perjantain ainoa suunniteltu "cheat-meal" oli lounaaksi syöty pizza mitä seurasi sitten illan päähänpisto Street Gastrosta syöty sandwich. Tämän jälkeen sitten ajattelin pitää "kunnon" tankkauspäivän käymällä vielä Cittarista hakemassa gifflar pussin sekä pari tv mix pussia joita kaikkia en tietenkään jaksanut sitten syödä. Tämä tankkaus olisi vain pitänyt olla hieman suunnitellumpi siltä saralta, että olisi aloittanut sen jo aamulla eikä siinä illalla yhden jälkeen niin olisi saanut vedettyä alas enemmän shittii.

Classic Pizza - Rudolf

En tiedä oliko tuossa perjantain tankkauksessa nyt niinkään järkeä kun dieetin pitäisi käytännössä loppua viikon päästä, mutta olen kylläkin jo alkanut miettimään tämän pitkittämistä kolmella viikolla. Näin ollen minulla olisi tätä jäljellä vielä neljä viikkoa. Kuitenkin näistä neljästä viikosta kolme viimeistä viikkoa ovat kesälomaviikkoja niin katsoo nyt kuinka tarkasti tulen dieettiä pitämään tai sitten se siirtyy hieman "semi-dieettiin" minkä jälkeen voisin jatkaa dieettiä kunnolla jos jatkan.

Olen nyt alkanut huomaamaan, että pystyn kyllä ihan hyvin olemaan ja syömään aterioita joissa ei ole käytännössä hiilareita. Onhan kaikissa aina vähän mutta ateriat ovat kuitenkin sellaisia, että niissä ei ole yksin omaan hiilarin lähdettä. Vielä kun olen alkanut nyt hieman "enemmän" vaihtelemaan vielä ruokia lähinnä lounaan osalta niin ei tässä sen puolesta ole sitten mitään ihmeellistä kun muut ateriat voivat olla melkeinpä samat. Muutenkin pienemmän välipalan vaihtaminen on helpommin tehty kuin suuremmat aterian. Näin ainakin omalta osaltani sillä pienemmässä ateriassa on vähemmän muuttuvia tekijöitä eikä näin ollen tarvitse laskea mitä siihen ateriaan menee ja paljonko mitäkin.

Street Gastro - Spicy Chicken

Muutenkin kyllä kuulen ihmisiltä, että miksi jatkan tätä dieettiä tai pidän dieetti edes yllä mitä kyllä itse kanssa välillä hieman mietin, mutta toisaalta olen sinällään saanut ruokavalioon taas muutoksia normaaliin kun pitää katsoa mitä syö. Jostain syystä dieetit ovat motivoineet minua vain keskittymään paremmin siihen mitä tulee syötyä kun normaalisti en näin oikein jaksaisi edes tehdä. Esimerkiksi viime vuoden ja tämän vuoden dieettini johdosta olen alkanut syömään enemmän kasviksia ja hedelmiä joita kuitenkin vieläkin syön hieman liian vähän ja suppealla valikoimalla. Kuitenkin ennen kyseisiä dieettejä tuokin asia oli vieläkin minimaalisempaa tai lähes olematonta niin kyllä dieettaamisesta on ollut minulla hyötyä ainakin siltä osin, että olen alkanut syömään enemmän vihreää.

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.

Pari kolme viikkoa sitten kävin kolmannen kerran FitVantaan kuntosalilla jossa tein ensimmäisen kerran penkki treenin. Ensimmäisellä kerralla FitVantaalla tein kyykkyä ja jalkatreenin ja toisella kerralla FitVantaan viimeisimmän laajennuksen jälkeen maastavetoa ja selkätreenin. Jokainen kolmesta kerrasta on osunut viikonloppuun ja mielestäni lauantaihin mutta en ole nyt ihan varma ensimmäisestä kerrasta oliko sekin nyt lauantai vai peräti sunnuntai mutta luultavasti lauantai. Tämä kolmas kerta oli nyt mielestäni kellon ajaltaan aikaisin käynti kun muuten olen käynyt FitVantaalla käytännössä normaaliin aikaan kuin menisin ihan mihin tahansa muuallekin treenaamaan.

Käyn tässä läpi oman prosessin kuinka kalibroin Denon vahvistimen ääni- / kaiutin asetukset Audysseyn avulla. En ole mikään ammattilainen mutta minulta kuitenkin löytyy kuitenkin monien vuosien ajan kokemusta kotiteattereista ja niiden kalibroinneista. Oma prosessini Denon vahvistimen kalibrointiin perustuu omiin kokemuksiin joihin olen ottanut vaikutteita monista Youtube videoista. Kuitenkin näissäkin kuten ihan missä tahansa asioissa niin Youtubesta löytyy monia "tietäjiä" eli toiset sanovat toista ja toiset toista.

Kolme viikkoa sitten kävin kertausharjoituksissa ensimmäistä kertaa ikinä ja tämä oli nyt ensimmäistä 17-vuoteen kun pidin armeijan vihreitä päälläni. Siitä on siis 17-vuotta on olen käynyt armeijan ja jostain syystä valtio halusi minut nyt kertaamaan. Suoritin armeijassa 12kk kuskin hommat mutta nyt kertausharjoituksissa sain sitten nopean koulutuksen IT-tykin käyttöön kun olin sitten ihan tykkimiehenä tekemässä tykkiin liittyviä asioita. Kertausharjoitus oli neljä päivää kestävä tiistaista - perjantaihin ja päätin jo hyvissä ajoin että maanantaina on ihan turha mennä treenaamaan kun muutenkin on tulossa viikon tauko. Ei se maanantain treeni olisi auttanut mitään vaan päin vastoin olisin ollut enemmän jumissa ja väsynyt tiistaina.