Treeni tahti on ollut kova mikä on pitänyt sisällään myöskin juoksua ja uintia sekä kierjien lämmittelystä

03.02.2017 - 08:31

Viime viikolla tuli vedettyä 13 treeniä eikä tällä viikolla näytä menevän yhteen sen huonommaksi. Viime viikolla keskiviikkoaamu oli ainoa hetki jolloin en käynyt treenaamassa. Kaksi aamutreeniä meni juoksiessa, kaksi uiden sekä kaksi kuntosalilla. Näin sain aamutreeneistä erilaisia eikä kaikki ollut sitä samaa. Myöskään aamun aerobiset treenit juoksun tai uinnin saralla ole olleet mitään sellaisia kuin aikaisemmin eli raskaita tai "ylipitkiä". Kun olen pitänyt aerobiset treenit lyhkäisinä ajallisesti siinä noin 20 minuutissa niin palautuminenkin on ollut nopeampaa. Tosin nyt olen pitänyt aerobiset treenit lyhkäisinä ihan sen takia, että juoksu- ja uintikunto eivät ole mitään ihmeellisiä. Tämä ihan sen takia kun en ole pitkään aikaa juossut ja olen ollut aina heikko uimaan.

Tämä selittää hyvin sen asian, että olen pystynyt treenaamaan monia treenejä viikkoon. Lähinnä juurikin se, että aerobiset treenit eivät ole alkaneet olemaan sitä tunnin luokkaa. Kun aerobiset treenit alkavat kovenemaan niin tällöin lepoa tarvitsee pitää enemmän. Näin se vain menee eli mitä kovempia treenejä niin sitä enemmän kroppa tarvitsee käytännössä lepoa ellei nyt halua kokoaikaa treenata väsyneenä. Väsyneenä pystyy kyllä treenaamaan mutta treenitehot kärsivät teit sitten kuntosalitreeniä tai aerobista.

 

Form morning #shoulderworkout #giantset #shoulders #gym #gymlife #morninggym #morningworkout

A video posted by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Minun kyllä pitäisi alkaa pikkuhiljaa nostaa varsinkin juoksulenkkien pituuksia ja sitä kautta pidentää juoksuun käytettävää aikaa. Kuitenkin juoksu on vain erilaista talvella kuin muina vuoden aikoina. Tämän johdosta en nyt pidä mitenkään kiirettä lähteä hätiköimään juoksukunnon kasvattamisen kanssa. En halua alkaa polttamaan lihaksia enkä halua olla koko aikaa väsynyt sen takia, että käyn tekeen pitkiä lenkkejä. Tässä nyt kuitenkin ollaan nyt dietillä minkä johdosta en halua lisätä aerobista liikaa.

Muuten kuntosalitreeneissä iltaisin en ole huomannut mitään väsymisen merkkejä vaikka olenkin alkanut tekemään aamulla aerobista. Muutenkin juoksun ja uinnin lisääminen treeniohjelmaan on tuonut vaihtelevaisuutta tekemiseen sillä jatkuvampi tuplatreenaaminen kuntosalillakin alkaa olemaan sitä samaa.

Kiertäjien lämmittäminen on todellakin auttanut olkapää kipuihin joita ei ole ollut

Sen jälkeen kun aloin lämmitellä kiertäjiä olkapäätreenin alkuun niin mitään ihmeellisiä olkapäiden kanssa ei ole ollut. Olen tehnyt viime aikoina todella paljon pystypunnerruksia jopa suurilla painoilla viikosta toiseen. Yleisesti tälläisestä viikosta toiseen suurilla painoilla pystypunnerruksesta on vain ajankuluessa tullut jotain pieniä kipuja olkapäihin. Kuitenkin sen jälkeen kun aloin lämmittelemään kiertäjiä treenin alkuun sekä tekemään yleensä ainakin yhden takaolkapääliikkeen enne pystypunnerrusta niin mitään ongelmia ei ole tullut vastaan. Siksi suosittelenkin tekemään muutakin kuin pienillä painoilla lämmittelyä pystypunnerruksessa sillä tämä ei ole itselleni aina auttanut. Muutenkin tekemällä takaolkapääliikkeen ennen pystypunnerrusta auttaa saamaan enemmän irti pystypunnerruksesta.

On ollut olkapäätreenejä joissa olen tehnyt todella paljon punnerrusliikkeitä eikä joku 5 - 10 kovan sarjan tekeminen pystypunnerruksessa ole mitään ihmeellistä. Välillä sain olkapäihin jonkinlaista kipua kun tein "vain" kolme sarjaa kuuden - kymmenen toistolla 50kg käsipainoilla. En nyt tiedä johtuiko kipu juuri isoista painoista vai mistä, mutta tällä hetkellä olen tehnyt hyvin ilman mitään ongelmia 50kg käsipainoilla pakkotoistoja käyttäen 15 - 20 toiston sarjoja. Täytyy myöskin sanoa, että en ole saanut aina kipuja tehdessäni pystypunnerrusta isoilla painoilla mutta se on vain aina tuntunut sille, että raskaiden settien jälkeen ne kivut ovat tulleet jos ovat tulleet. Tällä hetkellä kun teen paremmin lämmittelyt niin mitään ei ole tullut ja olen vielä nostanut punnerrusliikkeiden rasitusta joten tämän pohjalta voin sanoa tuon auttaneen paljon.

 

Couple #shoulder exercises from morning #shoulderworkout #gym #gymlife #morninggym #morningworkout

A video posted by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Jopa rintatreeniä ennen olen lämmitellyt kiertäjiä vaikka en ole oikein katsonut siihen olevan suurempaa aihetta. No eipä tuosta ole ollut haittaakaan sillä olen saanut tehtyä penkissäkin isoilla painoilla sarjoja ilman minkäänlaisia kipuja. Toisaalta penkissä onkin helpompaa satuttaa rintaa kuin tyyliin kiertäjiä vaikka myöskin etuolkapäiden kipeäksi saanti ei ole vaikeaa. Yleensä kivut vain tarkoittavat huonoa tekniikkaa tehdä liikettä mutta myöskin ylisuuret painot tai muuten raskas kuorma voi aiheuttaa jotain.

Yleisellä tasolla olen yrittänyt käyttää isohkoja painoja joilla olen yrittänyt tehdä vähintään kahdentoista toiston sarjoja yleisellä tasolla. Tietenkin poikkeukset huomioiden jolloin olen tehnyt joko lyhyempiä tai pidempiä sarjoja kuten vipunostoissa 200 toiston sarjan rest-pausea käyttäen. Viimeksi tuli tehtyä aluksi 100 toistoa vipunostoja istuen mitä seurasi 100 toistoa seisten tietenkin rest-pausea käyttäen. Painoja minulla oli 7,5kg kun halusin kuitenkin saada ainakin ne alun toistot teknillisesti hyväksi. Kuitenkin kun paukuttaa noin suuria toistomääriä niin tuntuu kyllä sille, että eihän sillä tekniikalla niin väliä ole vaikka kyllä aina parempi toisto on parempi.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?

Keskiviikkona oli taas kerran mahdollisuus käydä Tampereen Loaded:lla treenaamassa niimpä päätin käyttää mahdollisuuden hyväksi. Viimeisimmän Tampereen Loaded käynnin välissä olen käynyt tutustumassa esimerkiksi Vantaalla FitVantaa – Iron Paradise kuntosalilla mitä monet kehuu Suomen parhaaksi. Käydessäni FitVantaa - Iron Paradise kuntosalilla niin tiedostan kyllä miksi monet kehuu sitä Suomen parhaimmaksi mutta minun listallani se ei ole korkemmasta päästä eikä minulla ole edes hinkua lähteä sinne treenaamaan. Hieman samaa voin sanoa Vantaan PTVGYM Tiksistä mikä on erilainen kuntosali kuin FitVantaa - Iron Paradise ja missä myös kävin vähän aika sitten ja missä olen jo muutenkin käynyt useampia kertoja.

Viime viikolla minulla oli yhdestoista viikko kun tein kolme penkki treeniä viikkoon ja tuon kyllä alkoi jo huomaamaan varsin helposti. Tällä viikolla minulla on niin sanotusti väliviikko niin kolmen penkki treenin viikosta kuin treeneistäkin sillä kävin tällä viikolla keskiviikkona ja perjantaina hieronnassa. Tällä viikolla kävin maanantaina tekemässä penkin, tiistaina kyykyn, torstaina maastavedon ja nyt lauantaina on vuorossa toinen kyykky treeni. Tänään lauantaina en ole vielä käynyt tekemässä kyykky treeniä mutta maanantaina tein ihan täysillä penkki treenin ja tiistaina kyykky treenin mutta torstaina tehty maastaveto treeni oli todella kevyt.

Täytyy sanoa että se on tullut itselleni täytenä yllätyksenä että Vantaa on PK-seudun sivistynein kuntosali kaupunki. Olen nyt viimeisen parin vuoden aikana käynyt niin Vantaan Loaded, PTVGYM Tiksi sekä FitVantaa - Iron Paradise (FitTammisto) kuntosaleilla ja huomannut tämän asian. Itselläni oli vähän eri kuva Vantaasta kuntosali kaupunkina kun minulla on omat mielipiteeni koko kaupungista. Kuitenkin Vantaan kuntosaleilla ei ole samoja ongelmia kuin Helsingin tai Espoon kuntosaleilla.