Todella pitkä projekti on viimein ohitse kun sivusto viimeinkin pystyssä

16.11.2016 - 12:06

En enään muista milloin ensimmäisen kerran mietin oman sivuston / blogin pystyttämisestä, mutta siitä on jo kauan aikaa. Niin aihe, ulkoasu kuin jalusta sivustolle on muuttunut ajan mukaan, mutta yksi asia on ollut kokoajan sama eli teen itse kaiken enkä käytä mitään palvelua. Minulta on monta kertaa kysytty, koska sivustoni on valmis tai miksi en käytä jotain valmista palvelua tai tee sivustoa Wordpress julkaisualustalla. Näihin kysymyksiin olen vain vastannut, että se on työn alla ja teen itse.

Viime viikonloppuna sain itsestäni irti ja sain tehtyä sivustoni tekniikan ja ulkoasun julkaisu kuntoon. Kun olin sunnuntaina siirtänyt sivuston palvelimelleni niin huomasin, että eihän se toimi enkä enään jaksanut yrittää säätää. Tänään siirsin sivustoni uudestaan palvelimelle vähän erilaisella tekniikalla ja eihän sekään nyt ensimmäisellä kerralla onnistunut, mutta loppujenlopuksi sain kaiken toimimaan. Tänään kun sain kaiken toimimaan niin minun todella pitkä projektini on viimeinen ohitse eli oma sivustoni pystyssä. Seuraava vaihe onkin sitten kirjoitella jotain fiksua, mutta se tulee olemaan vaikeaa ja jää nähtäväksi miten siinä onnistun.

Sivustoni on rakennettu Drupal julkaisualustan päälle ja ulkoasu on myös minun nopeasti suunnittelemani. En ole vielä päättänyt mitä kaikkea täällä kirjoittelen, mutta luulisin treeni painoitteisia kirjoituksia.

Tervetuloa sivustolleni.

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.