Teen jalkatreenejä enkä "jalkatreenejä"

16.11.2016 - 12:06

Raskaan jalkatreenin saa myös tehtyä ilman suuria painoja. Tämän olen nyt huomannut kahdenkymmenen toiston sarjojen viikoilla joilla minulla on ollut kymmenen toiston sarjoihin verrattuna vähemmän painoja. Vähemmän painoja ei tarkoita kevyttä jalkatreeniä. Pienemmillä painoilla saa puhtaampia sarjoja joilla saa toistoista raskaampia sekä toistomääriä pystyy täten nostamaan. Liian usein näkee juuri jalkatreeneissä ihmisten tekevän liian suurilla painoilla treeniä. Varsinkin kyykky ja jalkaprässi ovat liikkeitä jossa valtaosa ihmisistä tekee niitä liian suurilla painoilla. Sitten kun alkaa vertaamaan kyykkyä / jalkaprässiä muihin liikkeisiin niin painojen tiputus on huomattava. Kyykkyä sekä jalkaprässiä kun monet tekevät "nylkytyksinä" / niiauksina / ihan liian pienillä liikeraidoilla. Tällöin liikkeen tekoon saa tietenkin paljon rautaa mikä taitaa useimmille olevan se juttu. Paljon rautaa niin on raskas ja hyvä treeni? Asia ei todellakaan ole näin vaan tuosta ei ole mitään hyötyä. Silti näkee ihmisiä tekevän näitä liikkeitä treenistä toiseen tekevän ihan samalla tavalla. Miten painojen tiputtaminen ja liikeradan korjaaminen voi olla niin vaikeaa? Ego taitaa todella kärsiä siitä ettei muut näe suuria painoja.

Jalkatreeni liian pienillä painoilla puolestaan on kanssa huono juttu, koska tällöin jalkatreenistä tulee liian kevyt. Onnistunut jalkatreeni merkitsee minulle sitä, että treenin aikana jalat alkavat hieman täristä ja / tai treenin jälkeen esimerikiksi portaissa käveleminen on vaikeaa. Jos treenin aikana jaloissa ei tunnu pientä tärinää tai treenin jälkeen jaloissa ei tunnu pahalta kävellä portaita niin silloin treeni on mennyt pahemman kerran hukkaan. "Jalkatreenit" on jalkatreenejä joiden jälkeen käveleminen ja juokseminen onnistuu ihan normaalisti eikä jaloissa muutenkaan tunnu heikolta. Onhan minulle näitä "jalkatreenejä" sattunut ja joskus olen tehnyt ihan tarkoituksella "jalkatreenin" jalkatreenin sijaan. Jos tarkoituksena on säästellä jotain asiaa / treeniä varten jalkoja niin silloin on vuorossa "jalkatreeni", mutta yleisesti ottaen tarkoituksena on tehdä jalkatreeni.

Tietenkin jalkatreeni verottaa ja paljon, mutta sehän on jalkatreenin idea. Kun teen jalkatreenin niin samana päivänä tai seuraavana päivä ei ollekkaan tarkoitus mennä esimerkiksi juoksemaan, ainakaan mitään pitkiä / nopeita juoksuja. Pieni kevyt lenkki seuraavana päivänä / treenin jälkeen tekee jopa hyvää, mutta pitkä tai raskas lenkki vaikuttaa jalkatreeniin vain negatiivisesti. Olen joskus näitä asioita kokeillut eli mennyt juoksemaan jalkatreenin jälkeen suhteellisen kovan lenkin niin hetihän ne jalat ovat menneet kipeäksi. Myöskään seuraavana aamuna lenkillä ei ole voinut juosta hirveän kovaa, koska paikat eivät ole vain kestäneet. Myöskin juoksut ennen jalkatreeniä vaikuttavat jalkatreeniin ja tällöin se näkyy esimerkiksi kyykyssä ja tai jalkaprässin tekemisessä. Juoksu ja jalkatreeni eivät vain sovellu olemaan lähellä toisiaan varsinkin jos juoksu ei ole mitään veryttelyä / rentoa.

Eilen aamulla kävin juoksemassa aamulenkin joka oli hieman pidempi mitä ajattelin. Pituus tuli hieman yllätyksenä ja johtui uudesta reitistä minkä pituudesta en ollut hieman varma. Reitti olikin hieman pidempi mitä olin ajatellut ja matkaksi tulikin melkein 6.5km. Luulin reitin olevan noin 5km pitkä eli reitti olikin noin 1.5km pidempi mitä ajattelin. Juoksin aamunlenkin rennosti, mutta kyllä se silti vaikutti illan jalkatreeniin ja varsinkin kun olin valmistautumassa kuntosalille lähtöön niin kroppani hieman tärisi ja oli muutenkin "jännittynyt" olo. Voi olla että aamulenkki oli pieni osa tätä oloa ja syy olikin jokin muu esimerkiksi ruokailun / vitamiinien puolella. Päivän ruokailu oli kyllä mennyt nykyiseen normaaliin tapaan josta voisinkin kirjoitella tässä joskus, koska olen siitäkin saanut kritiikkiä kuten melkein joka asiasta muutenkin mitä teen tai en tee. Meen juoksemaan tai en mene juoksemaan, syön sitä tai en syö tätä tai teen kuntosalilla näin niin aina jostai tulee kritiikkiä. Kritiikistä huolimatta en ole huomioinut näitä asioita vaan olen jatkanut omalla linjallani minkä olen valinnut milloin mihinkin. Se on todella hyvä asia ettei lähde muiden juttuihin mukaan, koska yleensä silloin itse kärsii eniten. Esimeriksi jos olisin lähtenyt näihin juoksu juttuihin mihini minua on koitettu saada niin silloin kuntosalitreenit olisivat kärsineet.

Jalkatreeni

  • Syväkyykky 3x20 60kg
  • Haarovälimaastaveto 3x20 40kg
  • Sumokyykky käsipainolla 3x20 20kg
  • Pohkeet istuen 3x20 75kg
  • Takareidet istuen 3x20 50kg

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.