Tänään oli se päivä kun kaikki muuttui taas normaaliksi

16.11.2016 - 12:06

Palasin tänään kuntosalille yli viikon tauon jälkeen jonka aikana olin kipeä. Minulla oli koko alkuviikon polte päästä treenaamaan ja tänään päätin aloittaa treenaamisen vaikka kunto ei ole ihan vielä 100%. Juoksemisen aloitan vasta ensiviikolla, mutta tällä viikolla menen vielä huomenna ja sunnuntaina kuntosalille. Kamala halu treenata + kunto ei 100% on huono yhdistelmä lähteä treenaamaan ja se tuli tänään taas huomattua. Kun aloitin treenin niin en oikein ajatellut mitään ihmeellisiä vaan aloitin treenin kovaa ja vedin tämän jälkeen kropan mukaan. Minulla oli tänään selkäpäivä ja aloitin treenin "selän murskaajalla" eli maastaveto + good morning supersarjana. Laitoin normi painot mitä olen kyseisessä seteissä käyttänyt eli maastavetoon 130kg ja good morningiin 60kg. Tein vielä tänään maastavedossa kympin sarjoja kun yleensä olen tehnyt jotain kuuden - kahdeksan väliltä. Olin tänään maastavetojen jälkeen suhteellisen puhki, mutta muuten supersetti meni hyvin. Tämän jälkeen tein loput shotgun row:n sekä ylä- & alatajalan "vähän" kevyemmin ja lähinnä tunnustelin kropan kestoa.

Kun olen puhunut monta kertaa supersarjoista niin supersarja tarkoittaa kun kaksi samaa lihasryhmää koskevaa liikettä tehdään peräkkäin ilman taukoa. Yhteen aikaan en tehnyt paljoakaan näitä supersarjoja kun taas jossain vaiheessa tein tiettyjä liikkeitä supereina sekä tämän vuoden puolella olen lisännyt supersarjoa. Jos on tekemässä supersarjoja niin suosittelen tekemään niitä yhden per treeni, koska muuten se alkaa menemään yli. Olen koittanut tehdä tänä vuonna yhden treenin kokonaan supereina ja se oli raskas treeni. En osaa sanoa montako supersarjaa kannattaa tehdä viikossa, mutta tässä ei taita olla mitään maksimi suositusta viikko tasolla. Minun suositukseni on tehdä supersarjoja aina silloin tällöin, maksimissaan yksi supersarja per treeni ja maksimissaan joku 2 supersarjaa viikossa. Supersarjojen teossa kannattaa tehdä normaalia pienemmillä painoilla vaikka olisit tekemässä melkein mitä tahansa, koska ainakin kolmen sarjan tekeminen supereina on jo muutenkin raskasta.

Laitetaan loppuun vielä hyvää treeni musiikkia eli uusi bongaus meikäläisen soittolistalle minkä löysin.

[video:http://www.youtube.com/watch?v=o3jT7tdzxc8]

Selkätreeni

  • Supersarja maastaveto 3x10 130kg + good morning 3x10 60kg
  • Shotgun row 3x10 16.25kg
  • Alatalja 3x10 70kg
  • Ylätalja taakse 3x10 60kg

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.

En ollutkaan tänne blogin puolelle laittanutkaan mitään kirjoituksia muutamien viikkojen voimapenkki treeneistä joissa olen tehnyt voimapenkkiä ensimmäistä kertaa ketjuilla, vastustusnauhoilla ja slingshotilla. Jokainen näistä erikoistekniikoista oli omanlaisensa ja jokainen näistä erikoistekniikoista pitää huomioida hieman eri tavalla kun tekee penkkipunnerrusta jalat ylhäällä. Kun jalat ovat ylhäällä ja tasopainon kanssa alkaa olemaan hieman vaikeuksia eikä jaloista saa yhtään apua voimaan tai tasapainoon niin myöskin ketjujen, vastustusnauhojen ja slingshotin käyttö muuttuu erilaiseksi.

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.