Tampereen PTVGYM avaijaiset vaihtu kyykky 200kg plus ketju sarjaennätykseen

03.09.2023 - 14:43

Tamperelaiset voivat olla nyt viimeistään hiljaa. Loaded, Wolf, Powerhouse ja nyt PTVGYM on tamperelaisten valikoimissa missä treenata. Toista se on täällä Espoossa kun joutuu menemään Helsingin puolelle kunnon kuntosalille. Minun oli alunperin tarkoitus mennä eilen lauantaina Tampere PTVGYM avaijaisiin vaikka vielä kesälomalla sanoin että miksi menisin Tampereen PTVGYM:lle kun Tampereella on kuitenkin Loaded mistä pidän todella paljon? Mietteet ja ajatukset alkoivat kuitenkin muuttua kesäloman loppuun mennessä kun ajattelin meneväni Tampere PTVGYM avajaisiin.

Kuitenkin jo tällä viikolla hyvin varhaisessa vaiheessa muutin suunnitelmat että en sittenkään mene avajaisiin vaan käyn sitten tutustumassa Tampere PTVGYM:iin kun olen muutenkin Tampereelle päin menossa. Tulin siihen tulokseen että en jaksa ajaa paria tuntia Tampereelle kuntosalille missä ei oikein voisi treenata vaan lähinnäkin olla hengessä mukana ja tehdä jotain. En lopulta saanut ketään mukaani joten en jaksanut yksin Tampereelle nyt lähteä minkä lisäksi olisin sitten palloillut yksin siellä avajaisissa.

Menin sitten normaaliin tapaan Pitäjänmäen PTVGYM:lle lauantaina tekemään kyykky treeniä ketjuilla. Oli taas niin masentava mennä Pitäjänmäen PTVGYM:lle sen jälkeen kun olin katsonut Koistisen Tampere PTVGYM videon. Oli hieman sama fiilis kun kävin testaamassa Roihupellon PTVGYM:in niin sen jälkeen oli masentava palata Pitäjänmäen PTVGYM:lle treenaamaan. Sen takia en ole oikein Roihupellon PTVGYM:llä käynytkään ettei tule taas lannistavaa fiilistä nyt kun olen siellä todella paljon käynyt.

Onneksi olen tottunut treenaamaan ei niin hyvillä saleilla käytännössä koko elämäni. Lähinnä siis tarkoitan puitteita että ihan kaikkia hienouksia ei niillä saleilla ole ollut millä pääsääntöisesti olen treenannut. Tämän takia nyt viime vuosina kun ole päässyt Tampereen Loaded:lle ja eri PTVGYM:lle treenaamaan niin on ollut vain hyvä ja positiivinen asia. Kun ei tiedä paremmasta niin se on oikeasti välillä vain parempi asia.

No normaaliin tapaan tuli käytyä Pitäjänmäen PTVGYM:llä tekemässä kyykky ja jalkatreeni. En oikein tiennyt mitä odottaa sillä perjantaina tein maastavedossa 235kg painoilla kymmenen toiston sarjan mikä tietenkin oli uusi sarjaennätys. Sitä ei oikein aina tiedä miten tuollainen sarjaennätys vaikuttaa seuraavaan treeniin ja varsinkin nyt kun edellisenä päivänä teki maastavetoa ja nyt vuorossa oli kyykky. Minulla oli kyllä tästä jo monia kokemuksia kesältä jolloin ennätyksiä tuli hakattua treenistä toiseen eli ainakin tiesin mitä voisi odottaa.

Kyykky alkoi ihan hyvin ilman ongelmia ja niin se menikin ainakin 180kg plus ketjut asti. Tuo paino tuntui jotenkin raskaalle ja kaksi toistoa tuli mutta ei niin kevyesti kuin ajattelin. Tämä oli viimeinen niitti alkuperäiselle suunnitelmalle tehdä pidempiä sarjoja kyykkyä ketjuilla. Olin siis ajatellut tekeväni tehdä jotain pidempia sarjoja jollain pienemmällä painoilla plus ketjut mutta aika varhaisessa vaiheessa tunsin edellisen päivän maastavedon.

Oikeastaan aloin kyllä jo miettimään onko minun edes järkeä nostaa painot 200kg plus ketjut sillä saisin vaan yhden toiston. Näin siis ajattelin mutta samalla tiesin että näin on käynyt aiemminkin. 180kg plus ketjut on tuntunut raskaalle mutta sitten kun on oikeasti keskittynyt niin 200kg plus ketjut on tullut paremmin. Ainoa asia mitä vielä piti kuitenkin miettiä ja päättää oli toistomäärä ja se että nostanko vieläkin painoja 205kg tai 210kg plus ketjut?

Päätin lopulta lähteä toistamaan Vantaan Loaded:lla tehtyä ennätystä 200kg plus ketjut kolme toistoa mikä lopulta tuli jopa helpon tuntuisesti kun vertaa miltä 180kg plus ketjut tuntui. Sitten päätin että teen vielä sen toisen kerran minkä myös tein. Jo ensimmäinen kolmen toiston sarja 200kg plus ketjut yllätti ja toinen vielä sitäkin enemmän. Lähinnä se että olin kuitenkin tehnyt edellisenä päivänä maastavedossa 235kg painoilla kymmenen toistoa ja olin tuon jälkeen ihan puhki. Myöskin se mietitytti miten paikat kestävät ja helposti ne nyt kestivät eli tuo maastaveto ei ottanut niin pahasti kroppaan.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.