Tämän viikon treeniviikosta ja Pirates of the Caribbean & Street Gastro sandwichit

18.06.2017 - 13:35

Kuntosalilla kaikki on suhteellista mutta tämän viikon treenien osalta oma viikkoni oli ainakin suurimmaksi osaksi "chillailua" ja chättäilyä" kuin treenaamista. Oikeastaan tiistain olkapäätreeni ja keskiviikon jalkatreeni olivat viikon ainoat "kunnon" treenit ja maanantain rintatreeni, torstain selkätreeni ja perjantain käsitreeni olivat sitten sitä toista osastoa eli "chillailua" kuntosalilla. Ei siinä ettenkö olisi saanut treenejä osumaan oikeisiin paikkoihin mutta se intensiivisyys ja tyyli treenata oli ihan erilaista kuten esimerkiksi viime viikolla. Tämän viikon treeneillä ja viime viikon treeneillä ei ollut käytännössä yhtään samanlaisuuksia millään mittarilla mikä oli toisaalta ihan hyvä sillä toista tuonkaltaista viikkoa en olisi kyllä itsekkään pystynyt toteuttamaan.

Kaikki on kuitenkin suhteellista joten vaikka omasta mielestäni treenit olivat mitä olivat niin todellisuudessa ne olivat ihan perustreenejä. Kuitenkin kun välillä tottuu vetämään treenejä joissa hieman jopa ylittää itsensä niin tuon jälkeen perus tekeminen tuntuu välillä itselleni "diipadaalta". Kuitenkin tiedostin asian jo itse hyvissä ajoin enkä lähtenyt edes kokeilemaan mitään ihmeellisyyksiä tällä viikolla. Jotain pieniä erikoissarjoja tuli tehtyä mutta ei kuitenkaan mitään ihmeellisiä tai useita.

Samalla kun tämä viikko oli muutenkin hieman "perusviikko" treenien osalta ja muutenkin väsynyt viime viikon jälkeen niin samalla päätin pitää viikonlopun välipäivinä. Yhdessä vaiheessa olin jo hieman suunnitellut, että en välttämättä pitäisi tai jos pitäisin niin se olisi toinen päivä ja toisena kävisin tekemässä treenin. Kuitenkin päätin pitäväni molemmat päivät välipäivinä sillä viime viikko oli todella raskas eikä silloin tullut pidettyä yhtään välipäivää.

14 fL -tason 3D Pirates of the Caribbean: Salazar’s Revenge

Lauantaina tuli sitten lopulta käytyä katsomassa Pirates of the Caribbean: Salazar’s Revenge. Aluksi hieman päätin etten menisi katsomaan elokuvaa leffaan vaan odottaisin blu-ray:tä minkä ostaisin alennuksesta. Kuitenkin kun satuin lukemaan Finnkinon sivuilta, että Disney tekee Finnkinolle 3D-erikoisversion uudesta Pirates of the Caribbean -elokuvasta. Tämä sai minut hieman ajattelemaan toisin ja nyt kun minulle tuli sopivasti aikaa niin lauantaina muutamia tunteja ennen näytöksen alkamista hommasin lipun ja menin katsomaan elokuvan Ison Omenan Scape-saliin. Täytyy sanoa, että huomasin eron nopeasti verrattuna normaaleihin 3d-elokuviin joita olen käynyt katsomassa. Tästä syystä oli ihan hyvä kokemus käydä katsomassa Pirates of the Caribbean: Salazar’s Revenge ihan leffassa.

Mitä itse elokuvaan tulee niin aikalailla sitä samaa mitä muut jatko-osat ovat olleet. Ei mitään uutta vaan enemmänkin hieman väsynyttä tekemistä. Ainakin itseäni  esittämä Captain Jack Sparrow alkaa jo olemaan jo hieman väsynyttä. Olisivat vain jättäneet elokuvan siihen yhteen eli Pirates of the Caribbean: Mustan helmen kirous, mutta Disney näki rahareiän millä tienata hieman rahaa vaikkakaan uudemmat elokuvat eivät ole enää menestyneet kolmen ensimmäisen jälkeen.

Keskiviikkona 24. toukokuuta ensi-iltansa saavasta Disneyn Pirates of the Caribbean: Salazar’s Revenge -elokuvasta tehdään teknisesti ylivertainen, Finnkinon uusien Scape-salien laserprojektoreille räätälöity 14 fL -tason 3D-erikoisversio. fL tulee sanoista foot-Lambert, eli kyseessä on valon mittayksikkö. Sitä käytetään elokuva-alalla kirkkauden mittaamiseen valkokankaalla. 14 fL -tason 3D-elokuva on ensimmäinen laatuaan Suomessa. 3D-erikoisversio esitetään Finnkinon Helsingin Tennispalatsin ja Espoon Omenan Scape-saliessa keskiviikosta 24.5. alkaen.
http://www.finnkino.fi/News/Ajankohtaista/2017-05-22/4870/Disney-tekee-…

Leffan jälkeen tuli käytyä kokeilemassa Street Gastro mistä ostin Lamb Kebab Sandwich:in. Joko tuo oli oikeasti täyttävää tai sitten olen vain oikeasti pieniruokainen sillä hyvä kun jaksoin syödä tuon kokonaan. Olin syönyt muutamia tunteja ennen elokuviin lähtemistä ja elokuvan aikana söin jonkin verran aakkosia mutta muutoin en ollut syönyt mitään ihmeellistä tunteihin. Tästä syystä minulla teki jopa tiukkaa vetää tuo Lamb Kebab Sandwich. 

Taas on se aika mistä normaalisti kuntosalilla kävijät eivät pidä eli uuden vuoden lupaajat. Loppiaisen jälkeinen pari - kolme viikkoa on se aika kun kuntosalit ovat täynnä ja syy on juurikin uuden vuoden lupaajat. Toisaalta kuntosaleille tammikuun alku on vuoden parasta aikaa kun monet kuntosalit tekevät tilipäivän juurikin tammikuussa. Toisaalta se on normaaleilta kuntosalilla kävijöiltä pois juurikin siitä syystä että kuntosalit ovat paria viikkoa tupaten täynnä. Onneksi nykyään joko kuntosaleja on enemmän tai uuden elämän aloittaminen kuntosalilta ei ole enää suosikki lupaukseksi.

Siinä meni 19-vuotta kun omalle kohdalle osui kuntosalilla roinaraivoa ja eräällä tapaa se yllättää että tämä tapahtui Elixialla mutta käytännössä ei. Mitä olen seurannut Elixian menoa viimeisien vuosien aikana niin se on mennyt vain alaspäin niin kuntosali viihtyvyydessä ja varsinkin laitteiden sekä välineiden osalta. Kuinkaan tuo ei tule yllätyksenä että Elixialla on laiitteet ja välineet huonossa kunnossa kun niitä ei ikinä huolleta. Tangot ja kahvat vikisevät kun niitä ei öljytä, laakerit ovat menneet sekä karhennus (grippi) sitä ei enää ole. Tämän johdosta tangot ja kahvat pitävät erilaisia ääniä kun niitä käyttää sekä käyttäminen muutenkin on vaarallisempaa kun tangoissa ja kahvoissa ei ole enää karhennusta (grippiä).

Siitä on reilut kymmenen vuotta kun lähdin Vammalasta Espooseen ja sinä aikana on tuntunut vain sille että vuosi vuodelta kaupunki kuolee. Tämän on huomannut siinä että aina kun täällä on käynyt niin aina on tullut vain lisää tyhjiä kiinteistöjä. Onhan tietenkin muutamia poikkeuksia kuten Citymarket, Prisma, Puuilo, Zarillo sekä uudet tilat Veikonkoneelle ja Powerille. Kuitenkin yleisesti on tuntunut sille että enemmän on ollut lähtijöitä kuin tulijoita ja siksi onkin kiva nähdä että Vammalaan tuli uusi kuntosali mitä ainakin itse olen toivonut.

Kävin ennen joulua lauantaina tekemässä jalkatreenin Tampereen Loaded:lla ja heti jouluaaton jälkeen selkätreenin keskiviikkona. Tulin lauantaina ennen joulua käymään Vammalassa mutta tällä kertaa en tullut Loaded:in kautta vaa ajoin suoraan Vammalaan. Minun oli tarkoitus mennä Loaded:lle "vasta" sunnuntaina kun tulin lauantaina aamupäivästä enkä halunnut mennä silloin treenaamaan. Kuitenkin kun tulin aamupäivästä ja katselin siinä sitten sen hetkistä säätilaa sekä sunnuntain säätä niin päätin ja jaksoin lähteä lauantai-iltana Loaded:lle vartavasten.

Kolme viikko sitten tein ensimmäisen kolme penkki treeniä viikkoon kovaa, kovempaa ja täysillä ja viime viikolla tein toisen ja jälkimmäisen kolme penkkiä treeniä viikkoon kovaa. Tämä oli tälläinen kahden viikon testaaminen miten kolmen kovan penkki treenin tekeminen viikkoon onnistuu. Tuo kovaa, kovempaa ja täysillä puolestaan oli vain oma ilmaisuni sille millaisella mentaliteetilla treeneihin menin. Kuitenkin vasta kuntosalilla sitten päätin miten treenit oikeasti tulin tekemään eikä minulla ollutkaan tarkoituksena aina lisätä painoja sillä kovempaa ja täysillä ei sitä tarkoita.