Syy miksi Tampereella on mukavampi treenata kuin Espoossa ja Helsingissä

01.04.2024 - 00:31

Sunnuntai on juuri vaihtumassa maanantaihin kun aloin kirjoittamaan tätä kirjoitusta mitä olen tässä nyt jo suunnitellut kirjoittavani monet illat kuitenkaan saamatta sitä aikaiseksi. Eräällä tapaa tämä tulee olemaan saman asian kirjoittamista mistä olen jo kirjoittanut niin moneen kertaan mutta tämä viikko osoitti jälleen kerran sen että tästä vain pitää kirjoittaa lisää. En tule tällä kirjoittamisella saamaan asiaan mitään korjausta vaikka kyllä haluaisinkin mutta kuitenkin haluan täällä nyt taas purkaa ajatuksiani koska olen näistä asioista jo niin moneen kertaan ja vuoteen puhunut.

Yksinkertaisuudessaan olen niin kateellinen Tampereelle että haluaisin muuttaa sinne pelkästään kuntosalien takia. Yksin omaan Tampereen Loaded on jo niin loistava kuntosali että jo sen takia Tampereelle voisi muuttaa mutta Loaded:in lisäksi Tampereelta löytyy nykyään myös PTVGYM mikä yhden käynnin jälkeen on itselleni parempi paikka kuin Helsingin Pitäjänmäen PTVGYM tai Roihupellon PTVGYM.

Ei siinä ettenkö nyt tykkäisi käydä Pitäjänmäen PTVGYM:llä missä käyn tekemässä kahdesta kolmeen treeniä viikkoon mutta kun käyn Tampereen Loaded:lla tai jopa Tampereen PTVGYM:llä niin ero on niin merkittävä. Sen huomasin taas tällä viikolla kun kävin pitkästä aikaa treenaamassa Tampereen Loaded:lla. Varmaan sitten viime kesän kun viimeisin Tampereen treeni tapahtui Tampereen PTVGYM:llä.

Kaksi suurta asiaa erottavat Tampereen Loaded:in ja PTVGYM:n Helsingin PTVGYM:eistä sekä muutenkin Espoon ketjusaleista. Tässä siis vertaan Helsingin ja Espoon saleja joilla käyn viikottain ja tämä ei yksin omaan kohdistu yhteen Helsingin saliin vaan yleisesti Helsingin saleihin. Helsingin Mayors Gym ei näytä kuuluvan tähän parin käynnin perusteella eikä Vantaan Loaded jossa olen käynyt hieman yli kymmenen kertaa.

Kaksi suurta asiaa saattaa olla yksi isompi ongelma mutta en tätä asiaa tiedä mutta siltä se voisi vaikuttaa. Kaksi asiaa kuitenkin ovat eri asian yhteydessä vaikka samaan asiaan se kylläkin liittyy. Tämä asia on teinit jotka eivät osaa käyttäytyä yleisesti eivätkä osaa olla siististi yleisissä tiloissa. Mayors Gymin takia olen rajannut näitä kahta ongelmaa yhdeksi suuremmaksi ongelmaksi Helsingissä ja Espoossa sillä Mayors Gym:llä en hirveästi teinejä ole nähnyt.

Ei tarvitse mennä vertailussa kuin viime tiistaihin kuin menin Pitäjänmäen PTVGYM:lle ja nyt keskiviikkoon kun kävin Tampereen Loaded:lla. Tiistaina kun kävin treenaamassa Pitäjänmäen PTVGYM:llä niin minun piti mennä wc:hen ennen treeniä. Tämä oli virhe sillä wc:n lattia oli puoliksi kusen peitossa. Minun oli pakko hoitaa asiani wc pytyn toiselta puolelta kun minulla ei ollut edes kenkiä jalassa mikä oli omaa tyhmyyttäni. Helsingin ja Espoon kuntosaleilla ei kannata mennä wc:hen ilman kenkiä.

Tätä samaa ei ollut odotettavissa eikä ollutkaan Tampereen Loaded:lla kun tietenkin yli kahden tunnin ajon jälkeen minun piti mennä wc:hen perille päästyäni. Olisi ollut todella järkyttävää jos olisin ajanut hieman yli kaksi tuntia Pitäjänmäen PTVGYM:lle ja minun olisi pitänyt mennä wc:hen minkä lattia oli puoliksi täynnä kusta. Tampereen Loaded:lla on jopa pisulaari eikä siellä vain ole kusta lattioilla. 

Kusisien wc:hen lisäksi ero Tampereen ja Helsingin välillä on teinit niin pukuhuoneen kuin kuntosalin puolella. Helsingissä ja Espoossa teinit lääppivät tai lyövät toisiaan pyyhkeillä boxereissa pukuhuoneessa "treenien" jälkeen. Miten oikeasti "treenin" jälkeen on energiaa lääppiä ja lyödä toisia pyyhkeillä? Sitten siellä salin puolella tarvii huutaa puhuen kun jostain syystä ei voi niin kuin normaalisti puhua? Sitten vielä kun joka toinen sana on vittu. Vittu sitä, vittu tätä, vittu, vittu ja vittu. Miksi siis koko ajan täytyy huutaa vittua? Minua ei myöskään yksinkertaisesti kiinnosta kuunnella kuntosalilla teinien ongelmia siitä kuka seurustelee kenenkin kanssa, kuka on pettänyt ja ketä sekä kuka on valehdellut ja kenelle?

Siis tuo teinidraama on niin helppo kuulla kun teinit huutavat eikä puhu keskenään ja myöskin tuo vittu pitää huutaa koko ajan. Tätä samaa en ole huomannut missään välissä Tampereella treenatessa niin Tampereen Loaded:lla kuin Tampereen PTVGYM:llä. Se oli oikeasti niin mukavaa ja teki Tampereen Loaded:lla käynnistä vieläkin paremman. Tampereen Loaded on minulle jo laitteiltaan Suomen parhain ja siihen vielä kun lisää sen että Tampereella ihmiset osaavat käyttäytyä niin tekee Tampereen Loaded:sta ja PTVGYM:stä vieläkin mieluisampia paikkoja treenata. 

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.

Mennään joku kolme viikkoa taakse päin kun päätin tehdä pyramiidisarjan pinnaus lattia voimapenkissä. Olin jo suunnitellut tekeväni tämän tyyppistä treeniä edellisellä viikolla ja alunperin suunnittelin tekeväni tämän ihan normaalilla penkillä enkä lattialta. Päädyin kuitenkin tekemään pinnaus lattia voimapenkkiin sillä se oli turvallisempi ja pystyin sen tekemään yksin ilman auttajaa / varmistajaa. Pyramiidisarjan tarkoitus on tehdä vähintään kahdella painoilla liikettä ilman sen suurempia taukoja. Ainoat tauot ovat se kun vaihtaa painoja. En siis ainakaan itse pidä sitä pyramiidisarjana että painojen vaihdon välissä olisi tauko.

Tuli käytyä eilen tiistaina ensimmäistä kertaa tänä vuonna Ruoholahdessa Mayors Gym:llä. Sain viime vuonna itsestäni viimein irti ja kävin kahdesti Mayors Gym:llä treenaamassa. Minun piti oikeastaan käydä tuossa parisen viikkoa sitten jo Mayors Gym:llä mutta huomasin avoimien ovien olevan tulossa niimpä ajattelin siirtää käyntiä. Itselleni Mayors Gym on hieman huonossa paikassa julkisien suhteen ja kun omalla autolla sinne on hieman vaikea mennä vaikka olen kuullut että siellä jossain nurkan takana on parkkipaikkoja. Ruoholahden Citymarketin parkkihalli taas maksaa enemmän mitä julkiset niimpä menin julkisilla mutta ongelma oli siinä että reissusta tuli yhteensä yli 4.5 tuntia.