Sunnutaina selkätreeni ja maastavedossa kokeilin uutta settiä

16.11.2016 - 12:06

Menin vaihteeksti kävellen kuntosalille pyöräilyn sijasta. AJattelin olevani ainakin hieman enemmän virkeämpänä kun aamupäivän olin lähinnä katsellut televisio-ohjelmia ja ollut hiekan tietokoneella. Toisaalta ajatttelin mennä pyörällä, koska se olisi ollut kevyempi ja nopeampi tapa mennä kuntosalille. Ihan vain senkin takia, koska vasemmassa jalassa on vielä hieman rasitusvammaa. No jokatapauksessa menin kuntosalille kävellen ja siinä matkalla keksin miten aloitan tämän päivän selkätreenin. Alkuperäinen suunnitelma oli tehdä jalkatreeni tänään, mutta päädyin tekemään selkätreenin ihan tuon jalassa olleen rasitusvamman vuoksi. Matkalla kuntosalille mietin ja suunnittelin mahdollisia variaatioita sekä toistomääriä maastavedon tekemiseen. Korotussarja, tiputussarja sekä pyramiidisarja kävivät mielessä sekä millaisilla toistomäärillä niitä voisin tehdä. Halusin miettiä ihan normaalin pitkän sarjan tilalle jotain hieman erilaisempaa ja lähinnä toistomäärät mietitytti kun halusin setin yhteismäärän olevan lähellä kahtakymmentä.

Taisin päätyä mietinnässä pieneen tiputussarjaan, mutta aloitin treenin maastavedossa pyramiidisarjalla. En ollut aikaisemmin tehnyt maastavedossa pyramiidia joten se oli nyt ensimmäinen kerta. En ole tosin tehnyt tiputus- tai korotussarjaa kuin kerran tai pari. Yleensä maastaveto menee ihan normaalilla tavalla x määrä toistoja ja painon nostaminen kunnes ollaan lopullisissa painoissa. Pyramiidi oli kolmitasoinen ja jokaisella sarjalla vähensin yhden toiston per sarja. Aloitustason paino oli 100kg, toisen tason 130kg ja "huippu" 150kg. Pyramiidi lähti liikkeele ensimäiseltä tasolta jonka jälkeen tasoja mentiin ylöspäin. Ylhäälle päästyä tultiin sitten alas. Liikkeen ollessa maastaveto painojen vaihtoon kului hieman enemmän aikaa kuin toisessa liikkeessä, mutta yritin tehdä painojen vaihdon mahdollisimman nopeasti. Mitään lepohetkiä tähän ei suinkaan tullut vaikka painojen vaihtamisessa ja uuden painon aloittamisessa menikin se pieni hetki.

[[{"fid":"297","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Muutenkin selkätreeni meni normaalisti poikkeavasti siinä mielessä, että en tehnyt tänään normaali ala- / ylätaljaa. Mietin kyllä viimeiseksi liikkeeksi ylätaljassa korotuksia niin paljon kuin menee, mutta päädyin tekemään eri liikkeitä. Liikkeitä kertyi tänään yhteensä viisi, mutta esimeriksi tuo ylätaljan tekeminen olisi ollut vielä hyvin mahdollista. Sitä kuinka hyvin sen olisin jaksanut tehdä on toinen juttu.

Tänään oli taas sitten normaalia vähemmän väkeä kuntosalilla mikä hieman yllätti. Ei ollut niitä keitä siellä on normaalisti ollut sunnuntaisin vaan siellä oli enemmänkin random porukkaa. Perjantaina oli enemmän väkeä ja tänään vähemmän mikä on sinällään ihmeellistä. Vielä kun tänään sää oli suhteellisen lämmin, mutta sateisen näköinen niin luulisi kuntosalilla olevan silloin ihmisiä. Vai oliko juuri tuo melkein sateinen sää juuri se syy miksi tänään ei ollut väkeä. Ken tietää onko ulkona olevalla säällä merkitystä vai ei kuntosalilla olevaan väkimäärään. Nykyään vain tuntuu, että jokainen päivä on vain yksittäinen päivä ja ihmiset joita näkee usein eivät aina käy samoina päivinä saati samoina kellonaikoina.

Selkätreeni

  • Maastaveto pyramiidisarja
    • 100kg x5, 130kg x4, 150kg x3, 130kg x4, 100kg x5
    • 100kg x4, 130kg x3, 150kg x2, 130kg x3, 100kg x4
    • 100kg x3, 130kg x2, 150kg x1, 130kg x2, 100kg x3
  • T-kulmasoutu 3x20 30kg
  • "Vinotalja" narulla (Lat Rope Yankers) 3x20 40kg
  • Shotgun-row istuen 1x20 20kg, 3x20 30kg
  • Straight arm pulldown 3x20 40kg

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.