Sunnuntaista tiistaihin yhteenveto

16.11.2016 - 12:06

Sunnuntaina ajattelin käydä juoksemassa ja illalla lähdinkin juoksemaan. Juoksu kulki muuten hyvin ja helposti, mutta minulla oli ollut koko viikonlopun vatsa sekaisin sekä formula oli alkamassa jonka olin suunnitellut katsovani joten menin suorinta tietä kotiin. Juoksulle tuli mittaan vähän yli seitsemän kilometriä joka toimi hyvin maanantaiaamun juoksun herättelynä. Maanantaiaamuna juoksu kulki hyvin, mutta ei niin rennosti kuin sunnuntaina. Nyt meni varmaan kaksi juoksua putkeen hyvin ensimmäistä kertaa puolimaratonin jälkeen, johon olin ihan tyytyväinen.

 

Maanantaina lähdin toimistolta vasta 18.40 aikoihin ja kuntosalille pääsin lähtemään 19.30 aikoihin, jolloin maanantaista tuli myöhäisin kuntosalille meno koskaan. Kuntosalilla oli enemmän väkeä mitä kuvittelin, mutta muuten treeni meni ihan hyvin siihen nähden, että päätä särki vähän sekä olin syönyt viimeksi ennen 12:sta. Kotona olinkin sitten 21.45, kävin suihkussa, katselin Boardwalk Empiren Cmorelta jonka jälkeen meninkin nukkumaan joten käytännössä tein joko töitä tai olin treenaamassa maanantaina. Tänään tein päivän normaaliin tapaan ja olin kuntosalilla "normi" aikaan. Treeni meni hyvin, mutta huomasin pieniä väsymisen merkkejä kuten maanantainakin. Huomenna onkin sitten täysi lepopäivä.

Maanantai rinta ja ojentajat

  • Penkki 1x10 70kg, 2x10 120kg, 1x5 120kg
  • Dippi 25kg lisäpainolla 3x10
  • Vinopenkki käsipainoilla 3x10 37,5kg 
  • Ranskalainenpunnerrus istuen 3x10 37,5kg
  • Ristikkäistalja 3x10 30kg
  • Ojentajapunnerrus taljassa köydellä (jalat yhdessä) 3x10 50kg
  • Yhden käden ojentajapunnerrus taljassa vastaotteella 3x10 30kg
  • Superina ojentajapunnerrus taljassa normi 3x10 60kg, ojentajapunnerrus taljassa normi leveä 3x10 60kg
  • Ojentaja päänyli istuen käsipainolla 3x10 25kg

Tiistai jalat

  • Syväkyykky 1x10 60kg, 3x10 100kg
  • "Haaraväli maastaveto" 3x10 60kg
  • Yhdenjalan prässi 1x50 100kg
  • Pohkeet istuen 4x10 100kg
  • Takareidet maaten 3x10 85kg
  • Yhden jalan etureidet 3x10 50kg

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Joulukuussa tuli tehtyä ensimmäiset ja samalla vuoden viimeiset voimapenkki treenit Sastamalan Kerhisgymillä

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Vuoden viimeiset voimapenkki treenit ja penkki treeni PTVGYM:llä nyt videolla selityksien kera Youtubessa. Olin tuossa muutama viikko sitten hieman laiska enkä jaksanut oikein editoida ja tehdä selityksiä videolle niimpä tein sitten parin viikon treenien edestä selityksiä yhdelle videolle. Tämä vuoden viimeiset penkki treenit PTVGYM:llä siis sisältää kahden viikon penkki treenit eli neljä treeniä. Näissä treeneissä tuli tehtyä sekalaisesti taas vähän kaikkea eli erilaisia treenejä.

Olen taas unohtanut kirjoittaa pinnaus lattia penkki treenistä missä tein uuden ykkös maksimin kun sain nostettua 190kg pinnaus lattia voimapenkissä. Muutenkin minun pitänyt kirjoitta hieman enemmän pinnaus lattia voimapenkistä sekä lattia voimapenkistä sillä olen huomannut kuinka tehokkaita liikkeitä ne ovat ojentajille ja varsinkin kun haetaan voimaa ojentajille. Olen nyt vasta itse tajunnut kuinka tehokas liike lattia voimapenkki tai pinnaus lattia voimapenkki on oikeasti ojentajille.