Selkätreeni aamulla pidemmillä sarjoilla

16.11.2016 - 12:06

Tänään yhden treenin päivä. Aamulla selkätreeni pitkillä sarjoilla mitä jo suunnittelin hieman etukäteen lähinnä se miten päätin tehdä alaselän kanssa. Maastaveto kun on hieman huonon liike pidemmille sarjoille. Tietenkään kun tekee treenin pidemmillä sarjoilla se ei automaattisesti tarkoita sitä, että kaikki liikkeet pitäisi tehdä pidemmillä sarjoilla. Minulle pidemmillä sarjoilla treeni on kyllä lähes aina tarkoittanut kaikkien liikkeiden tekemistä pidemmillä sarjoilla tai sitten supersarjoina kymmenen toistoa plus kymmenen toistoa. Olen vain ajatellut pidemmillä sarjoilla treenit vain siltä kannalta että silloin kaikki tehdään pitkillä sarjoilla jotta treeni pysyy samankaltaisena alusta loppuun.

Olin suunnitellut aloittavani aamutreenin joko t-soudulla tai kulmasoudulla normaalin maastaveto aloituksen sijaan. Päädyin lopulta t-soutuun suhteellisen helposti, koska olen tehnyt kulmasoutua paljon enemmän verrattuna t-soutuun. Viime viikolla tein t-soutua, mutta yleisesti olen tehnyt kulmasoutua niin paljon että välillä on parempi vaihdella. Kun maastaveto on ollut selkäpäivän normaali aloitusliike niin tätä on seurannut kulmasoutu joko tangolla tai käsipainoilla. Ehkä hieman liikaakin selkäpäivä rakentunut samoihin liikkeisiin verrattuna muihin päiviin. Lähinnä selkäpäivän loppuliikkeet ovat enemmän vaihdelleet kuin alkupään liikkeet. Muutoinkin teen selkätreenin enemmän erilaisilla variaatioilla kuin liikemäärillä. Käytännössä en tee moniakaan "eri" liikkeitä selkäpäivänä ja tähän olen koittanut tehdä parannusta aina mutta uusien liikkeiden löytäminen on hankalaa. Ainakin siis sellaisten liikkeiden mitkä on itselle hyviä ja toimivia kun ihan kaikkea ei viitsi tehdä. Toisaalta onko hyviä perusliikkeitä järkevä vaihtaa?

Aamun selkätreeni keskittyi suoraansanoen yläselkään ja ainoa alaselän liike oli viimeinen liike alaselkälaitteessa. Meinasin jättää alaselän kokonaan tekemättä mutta lopulta päätin tehdä yhnden alaselkäliikkeen kun yksi alaselkäliike pitää kyllä selkäpäivään mahtua. Alaselän voi mielestäni jättää joskus tekemättä mutta ei usein, koska alaselkä on kuitenkin yksi tärkeistä kohdista mikä pitää kropassa kestää. Alaselän kun tarvitsee olla kunnossa jotta esimerkiksi voi treenata hyvin yleisesti selkää sekä jalkoja. Alaselän vaikutus kun vaikuttaa istumiseen, kävelyyn / juoksemiseen eli yleiseen oloon. Tämän johdosta sitä vain ei voi ohittaa selkäpäivänä vaikka alaselkäliikkeet ovat välillä epämukavia. Myöskään alaselälle ei ole kovinkaan montaa hyvää liikettä. Maastaveto, good morning, alaselkälaite ja normaali selkä selkälaitteessa ovat ainakin hyviä alaselkäliikkeitä ja joita itse teen tai olen tehnyt.

Selkätreeni

  • T-soutu 30kg x10, 3x20 50kg
  • Pullover tanko 30kg x20, 3x20 50kg
  • Supersarja 3x ylätalja kapea 50kg x20 + ylätalja leveä 50kg x20
  • Alatalja 3x20 60kg
  • Alaselkälaite 3x25 50kg

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.

Viime vuoden loppupuolta kohden kokeilin erilaisia tapoja saada maastavetoa takaisin parempaan suuntaan painojen osalta. Välillä näytti hyvälle ja että maastaveto olisi taas palautumassa hyviin tuloksiin mutta loppujen lopuksi huomasin että heikommat tulokset ja varsinkin se kun ei ollut nostellut isoilla painoilla niin alkoi epäilyttämään edees lähteä nostamaan. Syy tähän tuli kesän jälkeen kun oma painoni lähti yllättäen laskemaan siitä 105kg aamupainosta alle 100kg aamupainoon syksyä kohden.