Selkätreeni 4x setteinä läpi

16.11.2016 - 12:06

Olin eilen intervallien jälkeen todella väsynyt. Jalat olivat kanssa ihan poikki ja jotain pientä särkyäkin taisi olla, mutta ei mitään ihmeellistä. Tiistaina tehdyn jalkatreenin paikat alkoivat vain ottamaan uudestaan eli reisissä, pakaroissa ja pohkeissa alkoi tuntumaan tiistaina tehty treeni. Tästä syystä sekä myöskin pienestä säästelystä ajattelin jättää tänään maastavedon väliin ja tehdä good morning liikkeen. Kun pääsin tänään kuntosalille ja olin täyttänyt vesipullon niin katsoin, että vapaat tankot telineineen olivat käytössä. Heti automaattisesti lähdin vain siihen taakse valmistelemaan maastavedon tekemistä ilman sen ihmeellisempiä miettimisiä. Aloitin väsäämisen laittamalla 100kg tankoon, mutta pienen mietinnän jälkeen lisäsin painot 130kg ja päätin jättää lämmittelyjä väliin. Eli aloin tekemään suoraan 130kg:lla ja jätin 100kg lämmittelyn jälkeen kun ajattelin, että siinähän on vain 30kg ero. Viimeviikolla tein 4x7 120kg:lla ja tänään tein 4x7 130kg:lla. Tunsin vähän oikeassa takareidessä, että se ei ole kunnossa. Maastaveto on siis liike jossa huomaa, että oikea takareisi ei ole kunnossa. Ihmettelen hieman kun syväkyykyssä en huomaa mitään, mutta maastavedossa huomaan. Tosin syväkyykyssä painoa on ollut 80kg kun se maastavedossa on ollut yli 100kg "reilusti".

Maastavedon jälkeen vuorossa oli kulmasoutu jonka tein tällä kertaa käsipainoilla. Otin käyttöön 40kg käsipainon jolla aloin tekemään liikettä. Kaksi ensimmäistä sarjaa meni ihan hyvin, mutta kolmannessa alkoi jo painamaan 8 - 10 toistot. Tästä huolimatta neljäs alkoi hyvin ja samoissa 8 - 10 toistoissa tekivät vaikeaa. Aina kun oli tehnyt toisella kädellä ja vaihtoi kättä niin teki mieli pyyhkiä hikeä, mutta niin en tehnyt. Pyyhe ei ollut ihan vieressä sekä en halunnut alkaa ottamaan ylimääräisiä pidempiä taukoja puolen vaihdon välissä. Tänään oli kuntosalilla ilma sellainen, että siellä ei ollut kuuma eikä nihkeä, mutta silti hiki irtosi taas todella helposti. Ehkä tähän vaikutti kova treeni neljän sarjoilla tehdyt liikkeet. Kulmasoudun jokaisen sarjan jälkeen hikeä sai pyyhkiä ja olin aikas puhki ja vielä enemmän kolmannen ja viimeisin sarjan jälkeen.

[[{"fid":"221","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Kulmasoudun jälkeen oli vuorossa ala- & ylätalja. Alatalja meni samoilla painoilla millä olen tehnyt 3x10 seteillä samoitenkin ylätaljakin. Alataljassa ei ollut mitään ihmeellistä ja jaksoin tehdä hyvin neljännen sarjan. Ylätalja oli viimeinen liike tänään ja myöskin väsynein. Huomasin jo oikeastaan ensimmäistä sarjaa tehdessä takana olleen treenin jo painavan. En ole varmaan ikinä tehnyt selkätreeniä 4x10 seteillä läpi "normaaleilla" painoilla vaan jos olen niin olen tehnyt pienemmillä painoilla pienemmillä sarjoilla. Lisäksi jos olen tehnyt max 30 sekuntia tai 45 sekuntia palautuksilla olen myös käyttänyt pienempiä painoja. Eli ensimmäistä kertaa kävin läpi selkätreenin 4x10 seteillä joten kyllä se jo neljännessä liikkeessä painaa. Periaatteessa ei ollut siis yllätys, että viimeinen liike oli vaikeampi.

Olen nyt jo vähän aikaa käyttänyt enemmän tai vähemmän 4x10 settejä 3x10 sijasta. Kun tekee normaalisti kolmen sarjoina niin tuo yksi "ylimääräinen" sarja on haasteellinen varsinkin jos ei koske painoihin. Välillä se kolme sarjaa menee juuri ja tähän vielä pitäisi tehdä vielä yksi sarja lisää mikä tietää kymmentä toistoa niin se on eri asia. Kahden liikkeen jälkeen takana on jo melkein tana saman verran toistoja kuin olisi tehnyt kolme liikettä joten sanoisin eron olevan merkittävä. Neljän sarjoina tehtynä neljä liikettä vastaa viittä liikettä toistomääräisesti. Neljän sarjan teossa kannattaakin vähän miettiä painojen tiputtamista jos ajattelee pidemmän päälle. Jos kolmen sarjoina tekee jo melkein tiukkaa tehdä kymppejä niin neljännellä toistot voivat jäädä reilusti alle kymmeneen mikä tarkoittaa epäonnistumista. Neljän sarjaa tarkoittaa minulle neljä puhdasta sarjaa eikä kolme puhdasta ja yhtä niin paljon kuin menee. Sitä varten on korotussarjat sekä tiputussarjat joissa voi katsoa ja rääkätä kroppaa erilailla.

Selkätreeni

  • Maastaveto 4x7 130kg
  • Kulmasoutu 4x10 40kg
  • Alatalja 4x10 80kg
  • Ylätalja 4x10 60kg

Unohdin kirjoittaa ja jakaa videon minkä tein aiheesta älä anna tangon viedä ja jätkän vikistä kuntosalilla vaan keskity enemmän tekniikkaan. Päivittäin kuntosaleilla näkee liikkeissä kuin liikkeissä sen että painot vie ja jätkä vikisee. Tämä on yksinkertaisesti seuraus siitä että treenaaja käyttää treenatessa liian isoja painoja voimaan ja tasoon nähden. Tämä näkyy vajailla liikeradoilla, hirveellä heilumisella, tempo edellä tekemisellä, hirveällä kilinällä ja kolinalla, rimpuilulla sekä yleisesti sillä että oikeasti näkee että tanko ja painot eivät ole oikein hallinnassa vaan painot vievät treenaajaa.

Tämän viikon tiistaina tuli käytyä neljännen kerran ja ensimmäisen kerran tänä vuonna Helsingin Mayors Gymillä. Kun Mayors Gym reissu tuli suunnitelmiin niin aloin hieman miettimään edellisenä viikonloppuna miten tekisin tämän viikon treenit eli mitä tulisin treenaamaan Mayors Gymillä? Tämän lisäksi olin ottanut keskiviikolle hieronnan niin myös tämä piti ottaa huomioon kun mietin tämän viikon treenejä sen osalta minkä päivänä treenaan mitäkin. Hyvinkin nopeasti tulin siihen tulokseen että teen joko selkätreenin tai rintatreenin Mayors Gymillä ja maanantaina sitten päätin että teen mielummin selkätreenin maanantaina PTVGYM:llä ja rinta treenin Mayors Gymillä.

Edellisellä viikolla käytin pitkästä aikaa slingshottia voimapenkki treeneissä ja nyt tällä viikolla tuli tehtyä pari erilaista voimapenkkiä treeniä Sastamalan Kerhisgymillä käyttäen slingshottia. Maanantaina viikon ensimmäisessä voimapenkki treenissä tuli käytettyä isompia painoja tehden viisi kahden toiston sarjaa ja viikon toisessa voimapenkki treenissä torstaina hitaita alasvientejä pysäytyksellä. Nämä kummatkin treenit menivät hieman alakanttiin siitä mitä niiltä odotin mutta toisaalta sille oli myös syynsä. Ensimmäinen oli lisääntynyt laskettelu viimeaikoina ja toiseksi oikean käden pienoinen kipuilun tunne.

Viimeksi tein videon ja kirjoittelin siitä kun tein hieman pidempään yhtä penkki treeniä viikkoon ja miten se vaikutti treeneihin niin nyt on vuorossa paluu kahteen penkki treeniin viikkoon tapahtui siten että tein viikon kummassakin treenissä pienemmillä painoilla pidempiä sarjoja. Huomasin heti niitä asioita viikon toisessa penkki treenissä toisin joista mainitsin tuossa videolla kun tein yhtä penkki treeniä viikkoon. Viikon ensimmäisessä penkki treenissä ei nyt tapahtunut sinällään yllättävää tai poikkeavaa viimeisiin viikkoihin vaan viikon jälkimmäinen penkki treeni oli se missä huomasin asioita positiivisesti.

Tämän vuoden alusta olen monesti tehnyt yhden penkki treenin viikkoon joko hierontojen ja laskettelun takia. Olen priorisoinut penkki treenin siksi treeniksi mikä lähtee ensimmäisenä treeninä pois mutta olen myös tehnyt yhden penkki treenin viikossa vähintään eli ihan kaikkia penkki treenejä ei ole otettu pois. Tämä on näkynyt itselläni heti treeneissä kun on tottunut tekemään kahta penkki treeniä viikkoon.

Olen vuoden alussa tehnyt pääsääntöisesti yhden voimapenkki / penkki treenin viikkoon kun olen joko käynyt laskettelemassa tai hieronnassa jolloin minun on pitänyt vähentää kuntosali treenejä. Ensimmäinen asia minkä olen tällöin tehnyt on jättää ensimmäisenä penkki treeni väliin ja tämän jälkeen sitten maastaveto tai kyykky riippuen vähän miten rytmi on mennyt. Teen normaalisti kaksi penkki, kaksi maastaveto ja kaksi kyykky treeniä viikkoon ja kun olen käynyt viikolla kerran tai kaksi kertaa hieronnassa tai laskettelemassa niin tämä on sitten vähentänyt noita kuntosali treenejä yhdellä tai kahdella kerralla.