Salivyö sai minut pienoiseen paniikkiin aloittaa dieetin suunniteltua aikaisemmin

13.01.2019 - 10:23

Minun oli tarkoitus aloittaa dieetti ensimmäisellä kokonaisella viikolla tätä vuotta. Tämä suunnitelma kuitenkin muuttui heti palattuani takaisin reissusta uuden vuoden jälkeen keskiviikkona. Keskiviikon ainoa "pahe" oli junassa syöty aakkospussi mutta muutoin tuo päivä meni puhtaasti ja vähäisellä ruualla niin kyllä voisin sanoa dieetin alkaneen jo tuolloin. Todellisuus iski sitten keskiviikko iltana salilla kun kokeilin hieman kyykätä ja laitoin salivyötä päälle. Tämä oli se todellisuuteen palaaminen ja samalla tajuaminen, että dieetti alkaa samantien eikä vasta vajaan viikon päästä.

Minun oli tarkoitus aloittaa kevyesti ja pikkuhiljaa jotta saisin koko tekemiseen hyvän ja helpon tavan edetä. Minun oli tarkoitus aloittaa pelkillä ruokavalio muutoksilla putsaamalla vain turhat pois. Cardio minun oli tarkoitus aloittaa helmikuussa kolme - neljä viikkoa dieetin jälkeen. Tällä tavalla minun oli tarkoitus nostaa ja kiristää tekemistä helposti mitä pidemmälle dieetti menee.

Kaikki tämä kuitenkin hieman muuttui heti keskiviikkona kun kuntosalilla ollessani aloin tekemään päätöksiä. Tuon kahden tunnin aikana tein muutamia päätöksiä mitkä lähtivät käyntiin heti tuon treenin aikana. Ensimmäinen päätös oli aloittaa dieetti heti eikä alkavalla viikolla. Miksi odottaisin noin viikon kun voin aloittaa dieetin heti? Aluksi olin miettinyt asiaa siltä kannalta, että olisi helpompi aloittaa dieetti kokonaisella puhtaalla viikolla jolloin ehtisin vielä miettimään ruokavaliota ja tekemään tulevan viikon ruuat ilman kiireitä. Kuitenkin ehdin ihan hyvin käymään kaupassa heti keskiviikkona eikä minun tarvinnut tehdä ruuat kuin kahdeksi päivää torstaiksi ja perjantaiksi.

Toinen asia minkä päätin oli aloittaa cardio heti eikä vasta helmikuun puolella. Minulle tuli jotenkin paniikki alkaa samaan tuloksia samantien täydeltä teholta eikä vain ruokavalio muutoksilla. Olen nyt tuon keskiviikon jälkeen tehnyt joka treenin päätteeksi 15 minuuttia kävelyä juoksumatolla. Ajattelin tehdä jonkinlaisen 10 minuutin hiit-treenin mutta 15 minuutin kävelyn muuttaminen 10 minuutin hiit-treenin on parempi tehdä myöhemmin. 10 minuutin hiit-treeni on tehokkaampi kuin 15 minuutin kävely ja tällöin hiit-treeni eteenpäin menemistä ja 15 minuutin kävely taaksepäin menemistä. Dieetillä pitäisi mennä kuitenkin kokoajan eteenpäin ja lisätä kulutusta.

Asia mihin en tehnyt muutoksia oli ruokavalion ateria koot. Minun alkuperäinen suunnitelma oli aloittaa rauhallisesti putsaamalla ruokavaliota ja myöhemmin vasta alkaa laskemaan aterioiden kokoja. Tämä suunnitelma on pitänyt enkä ole lähtenyt liikkeelle mitenkään ihan kireällä syömisellä. Kun tässä on ollut massakaudella viisi kuukautta niin ei ole mitään järkeä lähteä dieetille mitenkään kovin kireällä syömisellä sillä jo putsaamalla turhan pois pitäisi saada tuloksia. Myöskin jos aloittaa dieetin kovin kireällä ruokavaliolla niin sitä on vaikea lähteä karsimaan dieetin edetessä. 

Dieettini alkoi lähes viikkoa aikaisemmin kuin suunnittelin sekä aloitin cardion samantien enkä viikkojen päästä dieetin alusta. Muutoin olen pitänyt kiinni suunnitelmasta niin ruokavalion kuin tavoitteeni suhteen. Tämä on tälläinen pidempi kuuden kuukauden projekti niin en sinällään pidä mitään kiirettä tuloksien suhteen. Kuitenkin tuo salivyön pistäminen päälle sai minut pienoiseen "paniikkiin" saada tuloksia tuloksia hyvinkin nopeasti. 

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.