Ruokailu on avain painon pudotukseen & treeniin mutta ihmiset eivät tunnu tajuavan sitä

03.02.2024 - 13:04

Tänään tuli Instagramista jonkun mielenkiintoinen ja oikeaa asiaa sisältävä story minulle vastaan. Tuo kyseinen story kyllä sopii sopivasti siihen mitä taas kuulee kuntosalin pukuhuoneessa kun kuulee ihmisten puhuvan keskenään. Yleisesti varsinkin teinien suusta kuulee sitä että he eivät syö yleisesti ja vanhemmilta ihmisiltä kuulee yleisesti vain sitä että lounasbuffetissa vedetään ruokaa koko rahan edestä liikaa. Mistä siis tuo Instagram story kertoi mihin tässä viittaan? 

Siihen että ihmiset keskittyvät kuntosalilla ennemmin erikoistekniikoihin ja "hifistely" liikkeisiin kuin perusvoimaan ja ruokailusta puhumattakaan. Tämä trendi on ollut nähtävissä kuntosaleilla jo vuosia varsinkin nuorien keskuudessa. Oli kyseessä sitten mies tai nainen niin nykyään ei ole keskitytty tekemään sitä perusvoimaa perusliikkeillä vaan hakemaan Instagramista niitä viimeistely / seksikkäitä liikkeitä. Tällöin käy niin ettei perusvoima kehity ja muutenkin perus tekeminen kärsii mikä on sitten nähtävissä koko tekemisessä.

Tähän kaikkeen sitten kun lisätään se että ruokailu on päin persettä niin ensinnäkin ei sitä jaksa treenata ja toisekseen ei tule kehitystä. Miten oikeasti sillä ruisleivällä mitä kuulee teinien syövän niin kehittyvän? Miten oikeasti sitä jaksaa edes treenata kun lounasbuffetissa on vedetty liikaa ruokaa? Tälläisillä ruokailuilla ei saada tehtyä kehitystä niin voimatasoissa, rasvapoltossa tai lihaksien kasvatuksessa. Itselläni on tästä myös kokemusta ja se että kun opin syömään oikein niin se paransi heti tuloksia ja jaksamista treenaamisessa.

Ruokailun eteen pitää tehdä töitä ihan samalla tavalla kuin treenaamisessa ja ihmiset eivät tajua tätä tai eivät vain jaksa tehdä töitä asian eteen. Niin usein kuulee kuntosalin pukuhuoneessa siitä että kun eväitä ei jakseta tai viitsitä tehdä. Eväiden eteen ei jakseta tehdä töitä vaan ennemmin mennään lounasbuffetilla tai vielä pahemmassa tapauksessa kaupasta haetaan jotain mikroruokaa. Jos haluaa oikeasti tuloksia niin näin ei kannata tehdä vaan ruokailun eteen pitää tehdä myöskin töitä.

Itse kävin aikoinaan lounasbuffetissa päivittäin ja siellä tuli sitten usein syötyä liikaa ihan vain kun ei osannut säännöstellä tai sitten halusin syödä hinnan edestä. Kuitenkin kun olin tätä noin vuoden tehnyt niin päätin tehdä asioille muutoksen missä olen vieläkin. Aloin tekemään eväitä mitkä otin mukaan töihin ja söin toimistolla. Aloin tekemään sunnuntaisin viikon lounaat valmiiksi maanantaista - perjantaihin minkä lisäksi mietin ja keksin erilaisia välipaloja mitkä otin myös mukaani.

Kun tein ruuat valmiiksi sunnuntaisin niin minun piti ottaa ne jääkaapista vain mukaani aamulla kun lähdin toimistolle. Jossain vaiheessa yritin myös sitä että sunnuntaina tein ruuan maanantaiksi - keskiviikoksi ja sitten keskiviikkona tein torstain ja perjantain ruuat mutta tuo ei oikein toiminut itselleni. Välillä muistin siinä keskiviikko iltana kun olin menossa nukkumaan että enhän ole muistanut tehdä lounaita huomiselle je perjantaille valmiiksi. Näin ollen kun minun piti mennä nukkumaan niin jouduinkin menemään keittiöön tekemään ruokaa.

Tätä on tullut tässä jo yli kymmenen vuotta tullut tehtyä ja edelleen homma toimii näin. Tuossa nyt korona vuosina ja niiden jälkeen olen nyt hieman muuttanut järjestelmää mutta edelleen eväillä mennään. Niinä päivinä kun olen kotona niin yleisesti teen ruuan ihan alusta loppuun sinä päivänä tai sitten lämmitän osan ruuasta. Nyt kuitenkin se suurin muutos on se että en aina tee sunnuntaisin ruokia valmiiksi vaan teen ne eri aikoina ja päivinä. Välillä teen ruuan kotona aamupäivän aikana ennen kuin lähden toimistolle tai sitten teen ruokaa enemmän sinä päivänä kun olen kotona.

Kuitenkin olen huomannut sen ja kirjoittanut siitä monesti myös täällä että kun syön puhtaasti niin jaksa myös treenata paremmin ja enemmän. En syö ennen treeniä liikaa tai mitään liian rasvaista ruokaa sillä silloin en jaksa treenata. Jos haluan syödä jotain rasvaisempaa ruokaa niin syön ne treenin jälkeen jolloin se ei vaikuta treeniin. Myöskin yritän välttää sunnuntaisin liian ei normaalin ruuan syömistä jolloin sunnutain ruokailun vaikutus maanantain treeniin olisi minimaalinen. Monesti tein vuosia vuosia sitten sen virheen että sunnuntaisin tuli syötyä liian erilaisis verrattuna arkeen niin maanantain treenit meni todella huonosti.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.