Rintatreeni pelkillä punnerrusliikkeillä aka voima rintatreeni

23.04.2022 - 10:09

Rintatreeniä voi tehdä monella eri tavalla kuten tangolla, käsipainoilla, taljassa tai laitteilla. Yleensä yhdistelen eri liikkeitä ja tapoja keskenään mutta toisinaan keskityn pelkästään voimaan ja suuriin liikkeisiin. Tällöin käytän yleensä vain tankoa ja teen punnerrusliikkeet tangolla enkä käsipainoilla. Välillä yhdistelen osan liikkeistä tankoon ja käsipainoon mutta jos oikeasti haluan kunnolla voimaa harjoittaa niin silloin käytän pelkästään tankoliikkeitä. Normaali penkki, alaviistopenkki, vinopenkki sekä lattiapenkki on silloin liikevalikoima mistä valitsen treenin liikkeet. Kyseiset liikkeet ovat siinä mielessä hyviä, että ne voi tehdä joko tangolla tai käsipainoilla.

Tällä kertaa vuorossa oli penkki, vinopenkki sekä lattiapenkki tangolla tehtynä tai oikeastaan lattiapenkin tein smith-laitteessa. Kaikissa liikkeissä käytin pysäytystekniikkaa eli tein kaikki nostot pysäytyksillä mikä tekee liikkeistä raskaampia ja pysäytys auttaa myös kehittämään voimaa enemmän verrattuna normaaleihin toistoihin. Myöskin pysäytystekniikka auttaa pitämään toistot enemmän hallittuina suurilla painoilla kun normaalit toistot menevät helposti kiirehtimiseen ja hätiköintiin. Samalla vaikka tekee suurilla painoilla niin pysäytystekniikka pitää painot kuitenkin helpommin hallittavina kuin normaali tyyli.

Tein nyt ensimmäisenä penkin missä käytin vastustusnauhoja. Alkuun tein 2 - 3 toiston sarjoja ja katsoin päivän kuntoa kunnes suuremmilla painoilla aloin tekemään vain ykkösiä. Päätin mielummin katsoa päivän todellisen kunnon ykkösillä kuin kolmosien tai vitosien tekemisen hieman pienemmillä painoilla. Pääsin lopulta 180kg painoihin millä tein pysäytys toiston mikä taitaa olla oma ennätys tai ainakin parhain nosto teknisesti. Tuon jälkeen otin vastustusnauhat pois ja tein 200kg sekä 220kg painoilla toistot käyttäen slingshottia.

Normaalin penkin jälkeen tein vinopenkkiä vapaalla tangolla missä käytin myös pysäytys tekniikkaa. Tein viiden toiston sarjoja nostaen jokaisen sarjan jälkeen painoja. En siinä edes oikein kunnolla laskenut millä painoilla tein kunnes sitten viimeisiin. Päädyin tekemään 130kg painoilla ensiksi kaksi toistoa mitä seurasi kolme toistoa. Oma vinopenkki ennätykseni saattaa olla 160kg eli siinä suhteessa lähellä ennätyspainoja. Vinopenkki ei ole ollut itselleni ikinä niin hyvä liikee painollisesti kuin normaali penkki mutta osa syy saattaa olla myös se etten ole tehnyt vinopenkkiä pääliikkeenä ikinä vaan penkin jälkeen toisena tai kolmantena liikkeenä.

Vinopenkin jälkeen tulin miettineeksi hetken aikaa mitä teen seuraavaksi. Ajattelin hetken aikaa ristikkäistaljan tekemistä tai sitten rintaprässin tekemistä. Päädyin kuitenkin tekemään lattiapenkkiä smith-laitteessa kun ajattelin että miksi en nyt tekisi rintatreeniä pelkillä punnerrusliikkeillä? Yllätyksekseni lattiapenkkiä oli yllättävän helppoa ja päädyin tekemään 160kg painoilla viisi toistoa. Tein tässäkin liikkeessä kaikki sarjat ja toistot käyttäen pysäytystekniikkaa. 

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.