PTVGYM Pitäjänmäki: PTVGYM vs Loaded?

06.12.2021 - 01:14

Eilen sunnuntaina tulin käyneeksi ensimmäistä kertaa ikinä PTVGYM:llä kun kävin PTVGYM Pitäjänmäellä. Minun oli tarkoitus käydä kesällä PTVGYM Turussa mutta se ei ollut vielä silloin auki vaikka olin siinä uskolla, että sen piti olla. Ilmeisesti alkuperäinen suunnitelma oli viivästynyt tai jotain. PTVGYM Turkua aikaisemmin olisin käynyt PTVGYM Seinäjoella jos minulla olisi ollut enemmän aikaa mutta tuolloin minulla ei ollut aikaa käydä treenaamassa Seinäjoella. Kunnostauduin kesänlomani lopulla salikulttuurissa käydessäni Tampereella Loaded Gym:llä. Tuon ensimmäisen kerran jälkeen olen käynyt siellä kaksi kertaa lisää eli yhteensä kolme kertaa ja olen todella tykännyt Loaded Gym:stä.

Jo oikeastaan ensimmäisen Loaded Gym käynnin jälkeen aloin miettimään PTVGYM Pitäjänmäellä käyntiä ja varsinkin kolmannen käynnin jälkeen päätin meneväni käymään siellä kun kerran jos menen Tampereelle kuntosalille niin voin miksi en voisi käydä Pitäjänmäellä? Siinä meni hieman pitempään kuin ajattelin mutta nyt lopulta tuli hyvä sauma käydä siellä niin ajattelin lopulta siellä käydä.

Olen aina ajatellut Loaded Gym:iä ja PTVGYM kuntosaleja samankaltaisina enkä ole väärässä. Tein aikoinaan Loaded Gym:llä jalkatreenin ensimmäisenä treeninä ja nyt puolestaan PTVGYM Pitäjänmäellä tein myös jalkatreenin. Näin ollen voin verrata hyvin näitä kahta kuntosalia keskenään. Näin ensimmäisenä verratessa kuntosaleja keskenään voin sanoa, että vapaapainoalue on laajempi PTVGYM:llä mutta muutoin ne ovat aikalailla samanlaisia tietenkin pienillä eroilla. Tämän puolesta PTVGYM saa paremman arvion tuosta.

Mitä tulee yleiseen ilmeiseen niin en oikein tykännyt PTVGYM:im pimeydestä ja graafiteista vaan pidän Loaded Gym:in yleisestä ulkoasusta enemmän. Myöskin PTVGYM Pitäjänmäki tuntui kamalan ahtaalta ja vähemmän varustetulta kuin Loaded Gym niin annan tästä pisteeni Loaded Gym:in suuntaan. Olen kyllä kuullut tästä yleisesti, että Pitäjänmäki on huonoin PTVGYM.

Seuraavaksi pääsenkin viimeiseen asiaan mikä sekin menee Loaded Gym:in eduksi on laitteet. Yleisesti PTVGYM:in laitteet vaikuttavat hyviltä päälle päin sekä siellä tuntuu olevan paljon erilaisia laitteita. Kuitenkin kun päästään pintaa syvemmälle niin ainakin minulle tuli huomioon monta negatiivista asiaa verrattuna Loaded Gym:iin. Esimerkiksi PTVGYM:in takareisilaite istuen ja maaten niin en voinut tehdä niitä ollenkaan. Takareidet istuen liu'uin vain eteenpäni milloin koko liikkeen tekemisestä ei tullut mitään kun en voinut keskittyä liikkeen tekemiseen koska menin vain eteenpäin penkillä. Takareidet maaten puolestaan en saanut pidettyä käsiä laitteessa sillä käsipidikkeet olivat liian lähellä laitteen etuosassa jolloin en saanut pidettyä asentoa laitteessa sopivana.

Kun verrataan molempia tapauksia joissa en voinut oikeasti tehdä liikettä PTVGYM:llä niin Loaded Gym:in vastaavat ovat parhaimpia laitteita joilla olen lähestulkoon tehnyt. Mitä tulee sitten muihin laitteisiin niin Loaded Gym:in vastaavissa on enemmän säätely jolloin ainakin itse sain enemmän laitteista irti kun pystyin hallitsemaan enemmän liikeratoja. Kuitenkin PTVGYM:llä sain tehtyä todella hyvin eri hack-kyykky laitteita ja muitakin laitteita hyvin mutta Loaded Gym:llä asiat olivat vain hieman paremmin.

Kaikki riippuu aina siitä sopiiko laitteet sinulle vai ei ja muutama vain ei sopinut itselleni ollenkaan PTVGYM:llä. Olen kyllä tuota joltain kuullut entuudestaan että kaikki laitteet eivät ole ihan hyviä mutta ei kaikki laitteet ole täydellisiä Loaded Gym:lläkää mutta siellä niitä on ollut vähemmän. Kuitenkin PTVGYM:in vapaapainoalue tuntui olevan sopivan kokoinen ja suurempi kuin Loaded Gym:in vastaava ja ainakin toistaiseksi vapaapainot ovat olleet treenini juttu joten sen puolesta PTVGYM:in puitteet ovat hyvät. En myöskään tässä nyt tarkoita sitä että PTVGYM olisi huono kuntosali vaikka vertaan sitä negatiivisesti Loaded Gym:iin. Mielestäni Loaded Gym on vain yleisellä tasolla PTVGYM Pitäjänmäkeä parempi kuntosali ja minun pitäisi käydä toisella PTVGYM:llä toteamassa se asia onko Pitäjänmäki huonoin PTVGYM?

Päätin tehdä ja kuvata jalkatreenin sekä selkätreenin Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla missä tuli treenattua viime viikolla muutama treeni. Ajattelin myös kuvata myös kolmannen treenin missä tein penkkiä minkä lisäksi olkapäitä ja käsiä mutta en sitten lopulta jaksanut. Tämä jalkatreeni oli aikalailla perus jalkatreeni mitä olen nyt Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla tehnyt. Ainoa poikkeus oli varmaankin se etten nyt tehnyt vaaka jalkaprässiä mitä olen myös aktiivisesti tehnyt Kerhisgym Sastamala kuntosalilla.

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.