Proteiini mustikkasmoothie ohje / runko

27.06.2017 - 23:31

Minun on pitänyt jo pidempään alkaa tekemään smoothieta, mutta en ole vain kyennyt. Olen monia kertoja katsonut ohjeita mitä smoothie voisi sisältää ja mitä sinne kannattaisi laittaa. Kuitenkin olen aina vain päätynyt samaan ratkaisuun eli en ole tehnyt mitään. Tämä saattaa myös olla peräisin muutamia vuosia sitten käyneestä kerrasta jolloin melkein oksensin tekemäni smoothien. Tuo ei kylläkään johtunut niinkään itse smoothiesta vaan siitä, että olin juuri käynyt juoksemassa pisimmän koskaan juoksemani lenkin. Tuolloin joku kolme - neljä vuotta sitten tuli vedettyä yksi kaunis maanantai-ilta hieman yli 25km lenkki. Tuon lenkin jäljiltä olin todella huonossa kunnossa ja todella väsynyt minkä lisäksi minulla oli nälkä. Tämän johdosta päädyin sitten tekemään blenderillä smoothien kun ajattelin sen sulavan nopeasti.

Toisin kuitenkin kävi enkä ole tuon kerran jälkeen tehnyt ennen tämän viikon maanantaita smoothieta. Myöskin yleisellä tasolla blenderin käyttö muutoinkin väheni lähes olemattomiin. Kun käy tämänkaltainen tapaus, että lähes oksentaa vai kävinkö jopa oksentamassa niin se vain jättää huonon muiston ja muutenkin tuollaiset tapaukset vain vaikuttavat asioihin. Taisi olla sitten seuraavana päivänä kun heitin suoraan kaikki tuon smoothien tekemiseen käytettävät ainekset roskiin.

En muista mistä kyseisen mustikkasmoothien ohjeen löysin tai aloin sitä muokkaamaan, mutta tuon ohjeen nyt tähän. Smoothie on siitä helppo tai helpohko valmistaa sillä löytämällä hyvän runko-ohjeen sitä on suhteellisen helppo muokata omanlaisekseen.

Proteiini mustikkasmoothie

 

 

Proteiini mustikkasmoothie

  • Puolikas banaani
  • 0,5dl Mustikoita
  • 0.5dl Whey 80%
  • 1dl vettä
  • 0,5 - 1dl Kreikkalaista jogurttia

Kirjoitin tuossa viimeksi että olen mennyt puhtaalla ruokavaliolla nyt vuoden verran eli jätin kaiken makean ja herkut pois ruokavaliosta. Tämä siis tapahtui viime kesänä jolloin karsin kaiken makean ja herkkujen syömisen pois. Tuota muutosta jatkui noi puolen vuoden verran kun sitten päätin että alan syömään hieman enemmän. Vuoden vaihteessa sitten lisäsin hieman syömistä ja silloin myös tuntui että kroppani alkoi kiristymään ja painoni alkoi hieman laskemaan kun aloin syömään enemmän. Ainoat herkut vuoden aikana ovat olleet jäätelö, Hooksin ja Siipiweikkojen boneless kanat sekä pakaste pizzat.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Tein tuossa viime viikolla Vammalassa ollessani lihapullia airfyerilla ja nyt kun palasin kotiin niin ajattelin tehdä niistä samantien videon. Lihapullien tekeminen airfryerissä on todella nopeaa ja helppoa. Aikaa menee yhteensä 15 - 20 minuuttia kun välineet on otettu esille ja siihen kun lihapullat on valmiina sekä välineet on laitettu takaisin paikoilleen. Käytännössä lihapullat tehdään ihan normaalisti minkä jälkeen ne laitetaan airfryeriin. Airfyeristä laitetaan vain 200 astetta ja viisi minuuttia minkä jälkeen lihapullia hieman käännellään ja sitten sama 200 astetta ja 4 - 5 minuuttia uudestaan. Aika riippuu ihan siitä millaisia lihapullia haluaa sekä minkälainen airfryer on käytössä.

Tätä asiaa olen monesti täällä kirjoitellut ja salilla useiden ihmisten kanssa puhunut että kun syön puhtaasti läpi viikon niin jaksan paremmin treenata. Syön käytännössä koko viikon puhtaasti maanantaista sunnuntaihin paitsi sitten perjantaina ja tai lauantai-iltana syön jotain "parempaa" tai muuten ohi. Tietenkin sitten on myöskin päiviä ja ajanjaksoja kun myös muina päivinä tulee syötyä jotain "hyvää" tai ohi ruokavalion mutta sekin tapahtuu vain vasta treenin jälkeen. Kun syön ennen treeniä vain puhdasta ruokaa niin saan pidettyä energia tason ja jaksamisen hyvänä treeniin asti ja sitten treenin jälkeen kun on väsynyt niin silloin voi tarvittaessa herkutella jos haluaa.