Pienillä ja helpoilla aterioilla jatketaan jos vaikka jotain kehitystä tapahtuisi joskus

30.03.2017 - 11:46

En tiedä miten keksin tämän viikon kevyemmän ruokavalion. Olen mennyt vuoden alusta muutoinkin jo kevyellä sekä pari viikkoa sitten salaattilinjalla. Tällä viikolla on sitten menty sillä kaavalla, että rakensin päivän annokset kanan ympärille ilman riisiä. Tämä lähti siitä liikkeelle, että viime viikolla kävin ostamassa muutaman rasian minuutti kanoja Citymarketin Mammutti-tarjouksista. Viikonloppuna kun mietin mitä sitä sitten tulisi syötyä töissä ja muutenkin niin päädyin hieman sellaiseen ratkaisuun, että en jaksanut / viitsinyt keittää riisiä. Tämän johdosta sitten katsoin mitä jääkaapissa oli sillä hetkellä ja tein vielä lauantai-iltana tarvittavia täydennyksiä kaupasta.

Lopulta päädyin hyvin yksinkertaiseen ja "tylsään" ratkaisuun. Kanan kanssa pieni kurkun palanen, pieni pala fetajuustoa sekä pari keitettyä kanana munaa. Oikeastaan alunperin tarkoitus oli syödä vain kanaa ja kananmunaa kuten viime kesän dietillä muutamia viikkoja, mutta jääkaapistani löytyi hieman fetajuustoa mitä hain tällä viikolla lisää ja kurkkua. Annos on helppo tehdä ja se sisältää minimi määrän hiilaria ja paljon proteiinia. Eihän tuosta nyt sinällään nälkä lähde pitkäksi aikaa mutta ajaa hyvin asiansa. Näitä aterioita tulee nyt mentyä neljä päivää kahdesti päivässä syötynä. Töissä lounaaksi sekä töiden jälkeen ennen salille menoa.

 

My boooring life with #diet #lunch #lunchtime #cleaneating #gymfood #gymlife #lowcarbs

A post shared by Tuomas Välimaa (@tvalimaa) on

Nälkä minulla on kyllä ollut iltaisin kuntosalilla eikä se ole hirveästi muuttunut sitten salin jälkeenkään. Hieman nyt palautusjuoma sekä muut aminohapot joitain täyttävät mutta eipä nyt niin hirveästi. Nälän tunne on ollut treenin aikana mutta palautusjuoman juotua se on hieman lähtenyt. Kotiin päästyäni olen syönyt iltapalan mikä on ollut aikas kevyt joten ennen nukkumaan menoa on voinut olla jo taas nälkä.

Olen nyt illalla treenin jälkeen syönyt iltapalaksi muutamina iltoina saman mitä olen yleensä syönyt aamulla. Kreikkalainen jogurtti, banaani ja hieman muroja. Tiedän tuon aterian sisältävän hiilaria mikä on "huono" asia painon tiputuksessa, mutta olen halunnut kuitenkin syödä hieman hiilaria jotta kroppa palautuisi. Viime viikolla minulla oli hieman palautumisen kanssa ongelmia tai ainakin sille tuntui. Tämän takia viime viikko meni yhdellä treenillä per päivä. Tälle viikolle olen ottanut tuplatreenit jälleen käyttöön enkä ole huomannut nyt ongelmia palautumisen kanssa. Muutoinkin kroppa tuntuu olevan paremmassa iskussa tällä viikolla kuin viime viikolla.

Hiilarin saanti kroppaan treenin jälkeen palauttaa kroppaa siksi olen nyt lisännyt hieman hiilareita iltapalaan. Välillä yritin välttää hiilareiden saantia illalla. Hiilari on ollut nyt nopeaa hiilaria illalla mikä on yleisesti parempaa kropan palautumiselle. Toisaalta hidas hiilari illalla voisi olla käytännössä parempi ja oikeampi ratkaisu? Näin ainakin muistelisin kun tulin lukeneeksi hiilareista jokin aika sitten. Kuitenkaan asia ei nyt niinkään kiinnosta eikä ole mielestäni niin ratkaiseva tekijä nyt, että tekisin muutoksia iltapalaan. Haluan kuitenkin palautua aamun treenejä varten enkä mennä aamusta iltaan väsyneenä sillä pidemmän päälle se ei ole hyvä asia miltään kannalta.

Miksi Suomessa ketju kuntosaleilla ei osata käyttäytyä? Tarkoitan tällä sitä että monella kuntosalilla olen joko itse huomannut tai kuullut että kuntosalin kuningas on tullut uhoamaan tai raivoamaan. Selityksiä on muutama: salin kuningas ei tykkää sinusta kun olet paremmassa kunnossa, nostat enemmän kun hän tai hän haluaa vain muuten tulla näyttämään kuka on tämän salin kuningas. Itse huomasin viime kesänä kuin Elixia Iso-Omenan alfa kuningas tuli minulle puhumaan kuinka tämä on hänen kuntosalinsa enkä saisi käyttää hänen painojaan. Jälkeen päin kuulin yhdeltä nuoremmalta teiniltä että häneltä hän tuli ottamaan penkin koska se oli mukamas hänen penkkinsä. Kyseinen penkki oli ollut vapaana eikä siinä ollut mitään kamoja että se olisi ollut edes käytössä.

Olen tehnyt jo jonkin aikaa silloin tällöin airfyerillä kanafilettä. Tuolloin olen ollut enemmänkin hieman laiska ottamaan paistinpannua ja tekemään kanafileen paistinpannulla. Kuitenkin nyt tänä kesänä aktivoiduin tekemään ruuan pelkästään airfryeria käyttäen. Tein lähinnä lihapullia jauhelihalla mikä löytyi vielä pakastimesta mutta jauhelihan loputtua jatkoin airfryerin käyttöä kanafileen kanssa. Yksinkertaisesti sen takia että asunnossa oli muutenkin niin kuuma ja paistaminen lämmitti huonetta airfryeria enemmän.

Eilen lauantaina kun menin normaaliin aikaan illalla kuntosalille niin ennen kuin pystyin lisäämään tankoon edes ensimmäistäkään painoa niin minun piti normaaliin tapaan siivota ja järjestää toisten jälkiä. Tämä ei ollut ensimmäinen kerta eikä myöskään viimeinen. Olen tämän saman trendin huomannut tapahtuvan jo vuosia. Lauantait ovat ovat olleet kuntosaleilla viikon ainoita päiviä kun mennessäni kuntosalille toiset "treenaajat" ovat jättäneet paikat ihan sikin sokin. Ihan sama asia tapahtui pari viikkoa sitten eli ennen kuin pääsin aloittamaan omaa treeniä niin aluksi piti siivota toisten jättämiä jälkiä. 

Kävin tekemässä ensimmäisen treenin PTVGYM Pitäjämäki 2.0:ssa ja täytyy sanoa että Pitäjänmäen PTVGYM:stä on tulossa hyvä kuntosali. Juurikin tulossa sillä kaikki uudet laitteet eivät ole vielä tulleet ja ne uudet laitteet jotka ovat Pitäjänmäen PTVGYM:lle tullut niin lupaa hyvää. Oikeastaan vielä kun katsoo listaa tulevista laitteista Pitäjänmäen PTVGYM:lle niin se on jopa mielestäni parempi kuin ne laitteet mitkä sinne ovat jo tulleet. Uusien laitteiden ansiosta treeneistä saa tehtyä monipuolisempia sillä ennen laajennusta ja uusia laitteita laite tarjonta on ollut aika suppea.

Olen viime vuosien aikana muutamia kertoja kokeillut trap bar tankoa mutta en ollut oikein koskaan tehnyt sillä kunnolla varsinaista treeniä. Tuolloin kyllä huomasin että liike ottaa todella paljon etureisiin mutta en oikein rekisteröinyt sitä itselleni kun olen ollut normaalin maastavedon puoleen. Se voi olla myös että kaikilla saleilla joilla olen treenannut vuosien saatossa aktiivisesti niin ei ole ollut käytössä trap bar tankoa. Myöskin muutamalla kuntosalilla oli sellainen "puolikas" trap bar tanko eli kun normaalisti trap bar tanko muodostaa sellaisen ympärän muotoisen kehyksen niin "puoli" trap bar tanko on sitten puolikas kehykseltään.

Lauantaina aloin suunnittelemaan käyntiä Tampereen Loaded:lla kun minulla on vielä 10-kerran kortista kertoja jäljellä ja en nyt tiedä kauanko olen vielä täällä päin ennen kuin kortti menee vanhaksi. Oikeastaan suunnittelin tällä viikolla käyväni kaksi kertaa Tampereen Loaded:lla treenaamassa kun tiistaina kävin tekemässä maastaveto treenin. Tuon treenin jälkeen ajattelin että voisin vielä käydä tällä viikolla toistamiseen tekemässä jonkun toisen treenin ja mieluiten arkena. Yksi vaihtoehto oli torstai jolloin vuorossa oli penkki treeni mutta tuolloin en mennyt ja perjantaina oli taas kerran vuorossa maastaveto treeni niin en halunnut nyt toista maastaveto & selkätreeniä tehdä toistamiseen samalla viikolla Tampereen Loaded:lla.

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

Olen nyt kirjoittanut parissa viimeisessä kirjoituksessa syömisestäni viimeisen vuoden aikana eli "Olen syönyt vuoden lähes pelkästään puhtaasti - Ei makean tai herkkujen syömistä vuoteen" sekä "Nykyinen ruokavalio missä suurin ateria on iltapala treenin jälkeen" niin nyt vuorossa on mahdollinen ohi syönti. Vaikka olen syönyt lähes puhtaasti vuoden niin silti olen syönyt hieman "ohi" tai enemmän minkä olen sitten tehnyt vasta treenin jälkeen illalla milloin minulla on muutenkin päivän suurin ateria.

Kirjoitin tuossa viimeksi että olen mennyt puhtaalla ruokavaliolla nyt vuoden verran eli jätin kaiken makean ja herkut pois ruokavaliosta. Tämä siis tapahtui viime kesänä jolloin karsin kaiken makean ja herkkujen syömisen pois. Tuota muutosta jatkui noi puolen vuoden verran kun sitten päätin että alan syömään hieman enemmän. Vuoden vaihteessa sitten lisäsin hieman syömistä ja silloin myös tuntui että kroppani alkoi kiristymään ja painoni alkoi hieman laskemaan kun aloin syömään enemmän. Ainoat herkut vuoden aikana ovat olleet jäätelö, Hooksin ja Siipiweikkojen boneless kanat sekä pakaste pizzat.