Perjantain treeni torstaina sekä lenkki päivällä

16.11.2016 - 12:06

Aamulla jätin aamulenkin väliin ihan vain sen takia, kun näin paremmaksi nukkua pidempään. Tästä johtuen kåvin sitten juoksemassa kun pääsin toimistolta kotiin. Käytännössä lähdin lenkille suoraan tultuani kotiin. Juuri ennen lenkille lähtöä söin Alpenin välipalapatukan kun jotain piti saada suuhun ennen lenkkiä. Illalla oli kuitenkin vuorossa kuntosalitreeni joten lenkin ja kuntosalin väliin ei jäänyt hirveästi aikaa joten lenkin piti mennä suhteellisen rauhallisesti. Ensimmäinen kilometri meni 6.10min / km joten vauhtia oli hieman liikaa. Tämän jälkeen hiljensin vauhtia kun lähdin hakemaan rauhallista lenkkiä. Kilometri vauhdin ollessa lähempänä 6.00min on minulle hieman liian raskas verrattuna vauhtiin joka on lähempänä tai hieman yli 6.30min. Juoksulenkit mielummin liian hiljaa kuin liian lujaa, koska ne vaikuttavat niin paljon kuntosalitreeneihin.

[[{"fid":"295","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"290","width":"495","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Tänään oli hieman outoa tehdä perjantaintreeni, mutta tekemisiin se ei vaikuttanut. Liikkeet sujuivat normaaliin tyyliin ja treeni meni muutenkin hyvin. Ainoa asia mitä aloin miettimään oli mahdollinen huominen tulo kuntosalille. Jaksanko tehdä kolmannen päivän peräjälkeen varsinkin kun kyseessä on kahdenkymmenen toiston sarjat. Tänään oli muutenkin jälleen normaali olkapää & hauistreeni eli (melkein) limitillä kulki alusta loppuun. Tänään tuli myös tehtyä oikeita paino valintoja muutamissa liikkeissä ja muutamissa teki tiukkaa tehdä kolme täyttä kaksikymppistä. Päivän juoksu ei tuntunut vaikuttavan treenin kulkuun oikeastaan yhtään. Jos kyseessä olisi ollut selkäpäivä tai varsinkin jalkapäivä niin silloin asia olisi ollut eri. Tällöin olisin myös suorittanut lenkin aamulla tai en ollenkaan.

Olen tainnut saada vihdoin juoksemisen, kuntosalin sekä ruokailun toimimaan keskenään. Lenkeillä olen keskittynyt hiljaisempaan vauhtiin jonka seurauksena olen pystynyt treemaan normaalisti kuntosalilla. Ennen tuli vedettyä lenkit yleensä nopeammin ja aika usein melkein limitillä. Tästä johtuen palautukset menivät miten menivät. Palautuksien mennessä huonosti treenitkin alkoivat menemään väsyneesti. Tällä hetkellä jätän helpommin lenkit väliin jotta saan paremman palautumisen tai enemmän unta. Treenien lisäksi ruokavalioni aikoineen on toiminut hyvin treenien kanssa vaikka joskus kuntosalille mentäessä tuntuu olevan nälkä.

  • Kahdeksalta aamupala yleensä (ruisleipä)
  • Kymmenen aikoihin (jogurtti)
  • Hieman ennen 12:sta ruoka (kana & riisi / naudan ulkofilepihvi & raejuusto)
  • Kahden aikaan (rahka)
  • Neljän - viiden välillä (välipalapatukka / banaani / ruisleipä)
  • Treenin jälkeen tai noin seitsemän aikaan toinen ruoka (munakas & ruisleipä / pyttipannu / pasta)

Olkapää & hauistreeni

  • Yhden käden pystypunnerrus tangolla 3x20 20kg
  • Hauiskääntö käsipainoilla istuen 3x20 15kg
  • Vipunostot sivulle istuen 3x20 7,5kg
  • Tuettu hauiskääntö käsipainolla 3x20 7,5kg
  • Vipunostot eteen istuen 3x20 7,5kg
  • Hauis ristitajassa 3x20 35kg
  • Takaolkapääsoutu köydellä taljassa 3x20 30kg

Eilen keskiviikkona päätin tehdä extemporeen pitkästä aikaa vyötöntä kyykkyä vaikka olin edellisenä päivänä käynyt Tampereen Loaded:lla ja tehnyt kovan maastaveto treenin ketjuilla. Ensinnäkin en ollut tehnyt vyötöntä kyykky treeniä aikoihin mutta nykyään teen kyykyssä lämmittelyt kuitenkin ilman vyötä 160kg tai 180kg asti. Tuo ei ole ihan sama asia vaikka teenkin kyykyn lämmittelyn ilman vyötä mikä auttaa asiaan mutta mitä enemmän tangossa alkaa olemaan painoja niin sitä vaikeampaa ja raskaanmpaa vyötön kyykky alkaa olemaan. On ihan eri tehdä vyötöntä kyykkyä matallisimmalla painoilla kuin itselle raskailla painoilla.

Eilen tein extemporeen vastustusnauhoilla penkkipunnerrusta. En oikein suunnitellut millaisen penkki treenin tulen tekemään kun eilen kuntosalille menin. En ollut suunnitellut millaisella variaatiolla tai painoilla penkkiä tekisin mutta toisaalta olen nyt hieman viime aikoina ainakin yrittänyt niin että viikon ensimmäinen penkki treeni olisi kovempi ja viikon jälkimmäinen "helpompi". Nyt kun teen kaksi penkki, maastaveto sekä kyykky treeniä viikkoon niin olen hieman yrittänyt sekoittaa järjestystä sen suhteen milloin teen missäkin treenissä "kovemman" treenin. Tietenkin myös päivän kunto ratkaisee mihin painoihin minäkin päivänä tulee pääsemään mutta käytännössä penkissä olen nyt yrittänyt tehdä kovemman treenin viikon alkuun.

En nyt tarkalleen muista koska aloitin tämän nykyisen ruokavalion mutta noin vuosi sitten jätin makeiset ja herkut lähes kokonaan pois. Suurinpiirtein näihin aikoihin tuo vuosi tulee täyteen eikä minun tee enää mieli edes syödä makeisia tai muutenkaan herkkuja. Ainoat herkut mitä vuoden aikana olen syönyt on ollut Siipiweikkojen / Hooks boneless kanat joita olen tehnyt arifryerillä, pakastepizzat sekä jäätelö. Kaikki muu herkuttelu on jäänyt pois ja myöskin limpsan juominen on vähentynyt radikaalisti. Jouluna jäi esimerkiksi suklaat ja karkit kauppojen hyllyyn mutta pari joulutorttu laatikkoa tuli glögin ohella juotua ja syötyä kuten pääsiäisenä jäi suklaamunat ja karkit kauppojen hyllyyn sekä vappuna munkit.

Yhdeksän vuotta sitten pidin suhteellisen pitkän ja kovan dieetin. Tuolloin pääsin alhaisimpaan painooni ikinä 95,5kg ja vatsani oli oli 95cm paksummasta kohtaan. En muista kuinka pitkä dieetti oli tarkalleen tai mistä painosta lähdin liikkeelle ja luultavasti olen tuosta dieetistä myöskin täällä kirjoittanut. Tuolloin dieetti kulki siten että aina kun minulta lähti painoa 1kg niin vatsa pieneni 1cm. Tämä oli kaavamaista ja kulki käsikädessä dieetin edetessä.

Preworkout on yksi niistä lisäravinteista jotka jakavat mielipiteet aikalailla sillä toiset sanovat niitä turhaksi ja toiset taas kehuvat maasta taivaisiin. Preworkout ei ole ainoa lisäravinne joka jakaa mielipiteet näin sillä valtaosa muistakin lisäravinteista kuuluu tähän kategoriaan. Onko preworkout hyödyllinen vai pelkkää rahan tuhlausta?