Perjantain treeni sekä aloitinkin jo lauantaina uuden saliviikon

16.11.2016 - 12:06

Parin päivän puserrus tuotti normaalisarjoja, tiputussarjoja, korotussarjoja, pyramiidisarjoja sekä pakkotoistoja. Perjantaina vuorossa oli ihan normaali olkapää & hauispäivä ja tänään kävin aloittamassa jo uuden treeniviikon rinta & ojentajatreenillä. Perjantaina tein olkapääliikkeet ihan normaalisti neljän sarjoilla ja kymmenen toistoilla, mutta hauiksessa tein pyramiidia sekä tiputusta. Pyramiidisarjan tekeminen on aina ei niin kivaa, mutta ainakin hauiksessa saa tuntuman todella hyvin. Kun teen hauista istuen pyramiidisarjana niin sen jälkeen kädet ovat siinä kunnossa, että loputkin hauisliikkeet tekevät "tiukkaa" tai ainakin tulokset tippuvat vähän. Hauiksen kanssa on mielestäni parempi tehdä pidempää sarjaa pienemmillä painoilla kun suurilla painoilla kymmpiä tai alle. Tuntuma ei ole vain yksinkertaisesti lähellekkään sama ja haluan, että hauiksessa tuntuu todella treenin teko. Välillä on vain tuntunut kun on esimerkiksi tehnyt hyvillä painoilla hauiskääntöä kympin sarjoina, että se ei oikein ottaisi mihinkään vaikka todellisuudessa se ottaakin.

Tein pitkästä aikaa hauiksetsa Scott:ssa, kun täällä Vammallassa on sellainen Scott millä voi treenata toisin kuin Espoossa. Tein 5kg tiputussarjoja ja minulla oli siinä auttaja ottamassa painoja pois sekä auttamasssa pakkotoistoja. Ilman pakkotoistoja osa tiputuksista olisi jäänyt minimaalisiksi ja silloin tiputuksissa ei olisi ollut oikein edes järkeä joten siksi otin muutamia pakkotoistoja. Ainoa asia vaan oli se, että vieressä nuori nainen teki sumokyykkyä? Tai ainakin kyykkyä kahvakuulalla ja heppu mikä oli auttamassa minua niin ajatukset taisivat olla aivan muualla. Tämän vain huomasi kun painojen ottamisessa meni välillä aikaa tai ainakin siinä sai odotella aina hetken. 

Olkapää & hauistreeni

  • Pystypunnerrus käsipainoilla 4x10 40kg
  • Hauiskääntö istuen pyramiidisarja 10kg x8, 12kg x8, 14kg x8, 12kg x8, 10kg x8 + tiputussarja 14kg x8, 12kg x8, 10kg x8
  • Vipunostot sivuille tiputussarja 3x 14kg x10 12kg x10
  • Hauis ristitaljassa 4x10 15kg
  • Vipunostot takaolkapäille kaapelilla 4x10 7,5kg
  • Vipunostot eteen vasara 4x10 12kg
  • Scott 5kg tiputussarja 25kg -> 15kg toistot 12 - 3
  • Vipunostot takaolkapäille 4x10 8kg

[[{"fid":"219","view_mode":"media_adaptive","fields":{"format":"media_adaptive","field_file_image_alt_text[und][0][value]":"","field_file_image_title_text[und][0][value]":""},"type":"media","attributes":{"height":"375","width":"500","class":"adaptive media-element file-media-adaptive"}}]]

Tänään tuli mentyä kuntosalilla noin 12:sta aikoihin mikä vähän arvellutti oliko vähän liian aikaisin? Olikin hieman epävarmaa jaksaminen ja mietinkin millä tavalla olisi paras tehdä mikäkin liike. Koittaa tehdä isoilla painoilla, tehdä normaalisti vai erikoissarjoja? Ensimmäisenä kun oli vuorossa penkki niin heti ensimmäisestä lämmittely painolla tehdystä sarjasta osasi jo päätellä hyvin jaksamisen. Minulle penkki on sellainen liike, että jo heti ensimmäisestä sarjasta tietää millä painoilla jaksaa tehdä. Tietenkään aina ei voi tietää tarkkaan, mutta hyvin suuntaa antava se on. Tietenkin joskus on käynyt sillain, että lämmittelyt ovat olleet helppoja, mutta sitten kun on lähtenyt yrittämään "normaali" suuremmilla niin ei se olekkaan ollut niin helppoa. Penkki on myös yksi niistä liikkeistä jos lämmittely on raskasta niin liikkeen tekeminen on raskasta. Kun on myös sellaisia liikkeitä jotka menevät hyvin vaikka lämmittely on raskasta. 

Vinopenkissä oli tarkoitus tehdä tiputussarja, mutta ensimmäinen yrittämä jäi vähän torsoksi, koska painot olivat vähän pienet. Kun painot olivat vähän pienet niin jaksoin tehdä vähänä liiankin hyvin kaikki toistot. Tästä johtuen lisäsin kympit pohjalle joten sain 20kg lisää painoja ja tein uuden tiputussarjan. Tämä menikin aivan erilailla ja tekemiseen tarvittiin pakkotoistoja kun rauta ei vain meinannut nousta. Pohjalla ollut helpompi tiputussarja taisi hieman tiputtaa jälkimmäisen jaksamisia, mutta samapa tuo. Liian pienillä painoilla tehty tiputussarja on yhtäkuin epäonnistunut sarja. Tiputussarjan tarkoitus ei ole päästä helpolla vaan liikkeen tekeminen pitää olla erittäin raskasta.

Tänään treeni oli yleisesti ei normaaleja sarjoja paitsi beck-deck, mutta sen tekeminen ei ollut normaalia. Beck-deckin tekemiseen tarvitsi auttajaa pitämään painot kiinni toisissaan 5 sekuntia. Hyvä kun itse saa välillä laitteen päät kiinni toisiinsa niin nyt päiden oli tarkois olla kiinni toisissaan 5 sekuntia edessä. Edessä pitäminen tuntui siltä, että itse ei edes tee mitään vaikka kuinka yritti rutistaa. Tuntui vain että auttaja teki kaiken ja itse vain yritti pitää käsiä jotenkin "tekevinään". Ihan kiva kokeilu ja voisi tehdä useamminkin, mutta tuon tekemiseen tarvitsee aina jonkun auttamaan liikkeen teossa. Sitten aina pitäisi kertoa mitä pitää tehdä ja muutenkin jokakerta olisi aina erilainen eri henkilön auttaessa liikettä. Tämä saa nyt jäädä harvoin tehtäväksi erilaisuudeksi.

Rinta & ojentajatreeni

  • Penkki 1x10 60kg, 3x10 100kg, tiputussarja 120kg x7 110kg x2 100kg x2
  • Vinopenkki 10kg tiputussarja 8 toistoa 60kg -> 30kg x8, 80kg -> 40kg
  • Dippi tiputussarja 15kg x10, 10kg x6 5kg x6
  • Ranskalainenpunnerrus 10kg tiputussarja 8 toistoa 42,5kg -> 17,5kg
  • Beck-deck 3x10 40kg 5 sekunnin pidoilla
  • Ojentajapunnerrus taljassa tanko 5kg korotus + tiputus 30kg -> 65kg

Minulla on ollut nyt tasan kolme viikkoa aamupaino joka aamu alle 100kg. En nyt tiedä mikä on muuttunut tai tapahtunut? Minulla oli pitkään aamupaino 105kg kunnes pikkuhiljaa se aleni kilo kilolta. Aamupaino oli todella pitkään tosiaan 105kg minkä jälkeen se taisi olla mielestäni pitkään 104kg käyden 103kg:ssa kunnes se vain yhtäkkiä tippui 102kg, 101kg jälkeen 100kg missä olin muutamia viikkoja.

Tein tällä viikolla ensimäistä kertaa ikinä voimapenkkiä mikä on aikaisemmin tunnettu sotilaspenkkinä. Voimapenkki on penkkipunnerrus jalat ylhäällä ja sitten on vielä Larsen penkki mikä taitaa olla vain jalat suorana irti maasta. Kyllä noita erilaisia penkkipunnerruksen variaatoita siis löytyy ja olen niitä valtavasti tehnytkin mutta voimapenkki eli entinen sotilaspenkki on vain jäänyt tekemättä vaikka olen ollut siitä tietoinen aina siitä lähtien kun kuntosalilla aloin käymään.

Viime lauantaina tuli käytyä Greenfit Keilaniemen avoimissa ovissa mitkä taas järjestettiin. Itse menin käymään Greenfit Keilaniemessä sen takia että halusin vaihtelua treenaamiseen sekä sain kaverin mukaan. En tiedä olisinko nyt lähtenyt yksin käymään Greenfit Keilaniemessä ellen olisi saanut kaveria mukaan vai olisinko vain mennyt normaalisti PTVGYM:lle?

Olen nyt tänä vuonna monella eri kuntosalilla ja monessa eri kaupungissa huomannut saman kasvavan trendin kun käy kuntosalilla suihkussa. Kuntosalien suihkuista bongaa useasti paskaiset kalsarit roikkumassa pyyhenaulakoissa. Ajattelin aluksi että tämä on vain pk-seutulaisten kuntosalien yksityinen trendi mikä on vain yleistynyt mutta ei vaan tämä on yleinen trendi. Olen meinaan tätä samaa myös huomannut Tampereella kun olen käynyt Loaded:lla treenaamassa.

Laitetaan vielä tänne blogin puolelle pieni "mainos" ja selitys viime viikon treeneistä joissa sain tehtyä pinnaus lattia penkissä kaksi kertaa ja korotetussa maastavedossa kolme kertaa omalla painolla. Nuo oli viikon kohokohdat ja muutenkin treenit menivät ihan hyvin vaikka sitten tuollaiset kaksi kertaa omalla painolla penkki ja kolme kertaa omalla painolla maastaveto vain motivoivat myös muita treenejä. Viikolla kaikki muut treenit tuntuivat menevän hyvin paitsi jalkatreenit kyykkyineen.

Unohdin kirjoittaa selkätreenistä minkä tein Kerhisgym Sastamalan kuntosalilla ja mistä tein jopa videon. Kyseinen selkätreeni oli siinä mielessä aika perus selkätreeni Kerhisgym Sastamalassa että aika useasti teen kyseisen selkätreenin siellä. Oikeastaan kyseinen treeni oli enemmänkin jalka- & selkätreeni sillä tein ensimmäisen liikkeen maastavedon trap bar tangolla mikä on enemmän jalkaliike kuin selkäliike. Trap bar maastaveto normaalisti tehtynä on etureisipainotteinen liike.