Perjantain ja lauantain tuplatreenit päättivät treeniviikon

16.11.2016 - 12:06

Suunnitelmat menivät perjantaina hieman uusiksi aamulla kun minun oli tarkoitus mennä tekemään perjantaiaamun rintatreeni Salmisaareen minne en lopulta päätynyt. Tuolla muutoksella ei käytännössä ollut mitään välilä vaikka olin suunnitellut hieman treeniä etukäteen Salmisaaren mahdollisuuksilla. Vastaavasti sain tehtyä sitten erilaisen treenin minkä olin suunnitellut vaikka osa asioista oli samaa mitä olin suunnitellut. Perjantaiaamun treeni meni erikoistekniikoita ja suoria sarjoja käyttäen. Samalla tyylillä suoritin myöskin illan selkätreenin kuten myöskin lauantain käsitreenin sekä olkapäätreenin. Treenit sisälsivät käytännössä supersarjoja ja uudempaa kolme kertaa kolme kertaa kuusi kymmenen sekunnin tauoilla tyyliä. Perjantai-illan selkätreeni menikin sitten siten, että tein kolme liikettä missä sekoitin suoria sarjoja ja tuota kolme kertaa kuusi tyyliä. Tein nimittäin ensiksi kolme kertaa kymmenen suorilla sarjoilla minkä jälkeen tein kolme kertaa kolme kertaa kuusi. Lauantain treenit tuli enemmänkin tehtyä suorilla sarjoilla tai supersarjoilla.

Nyt on tullut paukutettua paljon erikoistekniikoilla ja lauantaina käytin pitkästä aikaa pyramiidisarjoja niin olen miettinyt ensi viikolla treenaavani ilman erikoistekniikoita. Ajattelin tehdä paluun ihan suorilla pidemmillä sarjoilla tekemiseen. On hyvä pitää välillä taukoa erikoistekniikoista eikä vain aina käyttää niitä. Mielestäni oli myös hyvä, että olen vasta viime vuosia alkanut käyttämään niitä enemmän ja alkuvuodet menivät käytännössä suorilla sarjoilla. Tällöin opin liikkeiden tekniikkaa sekä perusajatusta tekemisestä. Erikoistekniikoita käyttäen treenaaminen on väsyneempää ja ei niin puhasta tekniikan juhlaa. Välillä se on enemmän runttaamista ja lyhyemmillä liikeradoilla tekemistä.

Perjantaiaamun rintatreeni

  • Vinopenkki smith
  • Alaristikkäistalja
  • Peck-deck

Perjantai-illan selkätreeni

  • Alatalja
  • Ylätalja kahva väärinpäin istuen
  • T-soutu

Lauantaiaamun olkapäätreeni

  • Arnold pystypunnerrus
  • Supersarja Vipunostot sivulle + Vipunostot sivulle istuen
  • Yhden käden vipunostot tuettuna
  • Vipunostot takaolkaäille vinopenkissä
  • Facepull

Lauantai-illan / iltapäivän käsitreeni

  • Hauiskääntö istuen eri tyyleillä
  • Supersarja ojentajapunnerrus naru + Ojentajapunnerrus naru kapeaote
  • Hauiskääntö z-tanko
  • Ranskalainen punnerrus maassa

Viime viikolla viikon ensimmäinen maastaveto treeni tuli tehtyä deficit tyylillä ja toinen ihan normaalina maastavetona vaikka nyt olen aktiivisesti tehnytkin toisen maastaveto treenin trap bar tangolla. Päädyin tähän ratkaisuun kun halusin vaihtelua ja ettei nyt penkissä, kyykyssä ja maastavedossa tule liikaa kangistuttua kaavoihin. Muutenkin minun on pitänyt hieman nyt suunnitella etukäteen trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin ja boksi kyykyn kanssa ettei ne osuisi peräkkäisiin päiviin. Olen nyt ainakin kerran tehnyt trap bar tangolla tehdyn maastaveto treenin boksi kyykyn jälkeisenä päivänä ja olen huomannut että se on ollut liikaa.

Viime viikolla tuli mielestäni tehtyä ensimmäistä kertaa ikinä boksi kyykyssä 10 toiston sarja kun päädyin tekemään boksi kyykky treenin loppuun yhden kymmenen toiston sarjan 170kg painoilla. Tuolloin tiistaina kyykkääminen tuntui raskaalle ja myöskin viikon toinen kyykky treeni tuntui raskaalle perjantaina missä päädyin tekemään 190kg painoilla kaksi kuuden toiston sarjaa. Tämä on ollut pienoinen lähtölaukaus pidempien sarjojen tekemiseen kyykyn puolella missä tuo boksi kyykyn 170kg painoilla tehty kymmenen toistoa oli kolmas kyykky treeni putkeen missä tein kymmenen toiston sarjan.

Penkkipunnerrus oman heikkouksien treeenaaminen on tällä hetkellä se tyyli miten treenaan penkkiä tällä hetkellä. Oikeastaan se on ollut jo suunnitelma pidemmän aikaa mutta mitä en ole niinkään ihan hyvin noudattanut sen suhteen että olen epäonnistunut treeneissä. Tämä johtuu taas kahdesta syystä: Ensinnäkin olen ottanut liian suuret painot tai toiseksi olen lähtenyt hakemaan liikaa toistoja painoilla joilla en niitä ole saanut. Epäonnistuminen on tapahtunut kummassakin tapauksessa samassa kohtaan eli loppulukituksessa. Oli se sitten ollut ykkösen hakeminen tai sarjan hakeminen niin viimeinen toisto on jäänyt samaan kohtaan.

Olen kirjoittanut ruokavaliosta ja siitä mitä syön päivän aikana täällä blogissa muutamia kertoja aika yksityiskohtaisesti. Kuitenkin tuossa viime viikolla tein videon: Mitä syön? Ajattelin tämän johdosta jakaa tuon videon myöskin täällä. Videolla on kuvattuna aamupala, lounas, välipala sekä iltapala mitä olen nyt syönyt pidempään. Tietenkin teen ajoittain muutoksia aterioihin mutta ne ovat hyvin minimaalisia ja menevät myöskin sen mukaan mitä on saatavilla kaupasta ja välillä tekee mieli syödä.

Kesän jälkeen PTVGYM Pitäjänmäen laajennuksen jälkeen olen odottanut uusien selkälaitteiden tulemista. Kun Pitäjänmäen PTVGYM sai kesällä laajennuksen niin osa laitteista oli vielä tulematta kuten kaikki uudet selkälaitteet. Kaikkia muita lihasryhmiä on päässyt enemmän tai vähemmän treenaamaan uusilla laitteilla mutta selkätreenejä on pitänyt tehdä samoilla vanhoilla laitteilla. Kuitenkin maanantaina huomasin että uusia laitteita oli tullut ja kaikki selkälaitteet olivat tulleet.

Kävin kolmannen kerran testaamassa Greenfit: Keilaniemen ja tällä kertaa ensimmäinen jalkatreeni Greenfit: Keilaniemessä.