Penkki treeniä ketjuilla pitkästä aikaa

08.12.2022 - 23:42

Tiistaina tuli käytyä tekemässä rinta- & olkapäätreeni PTVGYM:llä kun oli itsenäisyyspäivä ja lähisalit meni aikaisin kiinni. Samalla tämä oli nyt ensimmäinen kerta ikinä kun olin PTVGYM:llä tiistaipäivänä ja näin ollen maanantaina on enää päivistä ainoa milloin en siellä ole käynyt. Tämä oli myöskin pitkästä aikaa rinta- & olkapäätreeni PTVGYM:llä kun yleensä käyn tekemässä siellä selkätreenin sekä jalkatreenin. Pääsin näin ollen tekemään penkkiä ketjuilla mitä tein kyllä viimeksi muutamia viikkoja sitten Vantaan Loaded:lla kun kävin avoimilla ovilla.

En oikein tiennyt mitä odottaa treeniltä. Viime aikoina penkki ei ole oikein kulkenut ja tuolloin muutamia viikkoja sitten Vantaan Loaded:lla olin pettynyt tuloksiini. Tuolloin sain penkistä vain 165kg plus ketjut ja olin tuohon todella pettynyt. Tällä kertaa nyt tiistaina pidin tuota 165kg plus ketjut vähimmäis tavoitteena vaikka tuloksia en nyt niinkään miettinyt. Oikeastaan tuolloin Vantaalla mietin enemmän tuloksia tai siis tuskailin niiden kanssa. Tällä kertaa tein asioita aikalailla eri tavalla lähinnä siinä suhteessa millä nousuilla menin suurempiin painoihin. Vantaalla menin aika suoraan isoilla korotuksilla kun tällä kertaa menin pienemmillä korotuksilla.

Tiistaina päädyin saamaan yhden toiston 180kg plus ketjut mihin olin enemmän kuin tyytyväinen. Käytännössä tuo vastannee jotain 200kg normaaleilla painoilla ilman ketjuja tai ehkä hieman enemmän. Kuitenkin kun vertaa tiistaita ja muutaman viikon takaista niin jo pienemmät painot tuntuivat kevyemmiltä kuin Vantaalla. Voimatreeneejä tehdessä kyllä jo hyvissä ajoin tietää mihin treeni on suuntaamassa eikä sitä voi mitenkään pakottaa. Mitä pakonomaiseksi treeni menee niin sitä helpommin loukkaantumisia tulee kun sitä vain yrittää tehdä jotain mihin päivän kunto ei oikeasti anna myötä. Siksi onkin vain parempi kuunnella kroppaa ja tehdä treeniä päivän kunnon mukaan eikä yrittää vai verrata treenejä siihen mitä on tehnyt tai haluaisi tehdä.

Joskus treeni vain luistaa kun ei ajattele tuloksia tai mitä on tekemässä ja menee vain flown mukaan ja niin kävi tällä kertaa. Penkin tekemisessä meni tällä kertaa parisen tuntia kun en pitänyt missään kohtaan kiirettä ja kun muutenkin menee suurempiin painoihin niin on vain parempi pitää ihan kunnon tauot ettei ala kiirehtimään. Näin ollen jaksaa vain tehdä paremmin suurimmilla painoilla. Liian useasti näkee että kun mennään omille rajoille painoissa niin sitä vain kiirehditään tekemään jolloin toistomäärät tai oikeasti isommat painot kärsii. Siinä pitää vain olla rauhallinen mieli osata pitää pidempiä taukoja ja tämä onnistui todella hyvin tiistaina sillä itselläni ei ollut kiire yhtään mihinkään.

Tein videon siitä millä perusteella ostan 4K bluray julkaisun? Käyn videolla läpi mitä asioita tarkistan ensin 4K bluray julkaisusta sekä kerron erilaisia esimerkkejä.

Parantaako kalliimpi virtajohto tai virtasuodatin äänenlaatua tai kuvanlaatua?

Sain viimein aikaiseksi tehdä Youtube-kanavan fyysisen median jutuille joita olen kirjoittanut täällä blogissa ja mitä olisi nyt tarkoitus jakaa myös videon kera. Ensimmäinen video on nyt julki missä kerron Mitä dvd, bluray ja 4k bluray hankintoja tein kesällä?

Disney+ palvelu on poistanut käytöstä 4K ja HDR striimauspalvelusta. 

Tags

Tein itselleni hifi laitetaso & laitetelineen jolloin sain hifilaitteet paremmin tv-tasolle ja sain vahvistimille paremman ilmavirran.

Tällä viikolla minulla loppui Pitäjänmäen PTVGYM:in jäsenyys keskiviikkona kun olen siirtymässä Espoon PTVGYM:lle mikä aukeaa elokuun alussa ja olen nyt heinäkuun pois pk-seudulta. Näin ollen minulla ei ollut keskiviikosta eteenpäin aktiivista kuntosalijäsenyyttä pk-seudulla niin mietin ja suunnittelin mahdollisia treenejä ja missä tulisin treenaamaan? Erilaisia suunnitelmia tuli mieleen ja minun piti vain sitten päättää monesta vaihtoehdosta. Loppujenlopuksi päädyin menemään Espoon Loft Gym:lle ensimmäistä kertaa ikinä.